Strážci galaxie: Angela

Sú späť! V plnej zostave, v plnej paráde a vo vašom obľúbenom Marvel vesmíre! Po úspešnom prvom booku nám nakladateľstvo Crew doprialo pokračovanie vesmírnej ságy s názvom Strážci galaxie, tentoraz s podtitulom Angela.

Príbeh priamo nadväzuje na prvý story arc, avšak je potrebné poznať nové skutočnosti. Začnem zhurta a v prvom rade si povieme, kedy sa príbeh komiksu odohráva. Tento book totiž obsahuje sedem zošitov, ktoré sú veľmi silno ovplyvnené dvoma veľkými eventmi. Prvým je event Age of Ultron (nemýliť si s filmom z roku 2015) a druhým eventom Infinity. Zároveň sa teda dostávame k „problému“ pokračovania Strážcov galaxie, lenže tento „problém“ je problémom celého Marvelu. Je úplne bežné, že sa nejaká séria tiahne cez viacero eventov. Často sa však stáva, že čitateľovi tie udalosti nie sú vysvetlené. Príbeh v rámci série pochopí, ale širšie súvislosti mu už môžu unikať.

Preto sa aj v rámci príbehu Strážci galaxie: Angela dozvedáme o trhlinách v realite a časopriestore, ktoré zapríčinili ľudia – nevieme však prečo, ako a kto pri tom reálne bol (Age of Ultron). Tiež sa neskôr dozvedáme o útoku na planétu Zem – nevieme prečo a nepoznáme ani jeho priebeh (Infinity). Čitateľov tiež môže prekvapiť náhla zmena vizuálu po štyroch číslach. Zošity, ktoré sa napríklad odohrávajú počas eventu Infinity, majú úplne iný vizuál ako čísla predtým. Tento „problém“ môže niekomu prekážať, inému zas nie. Prečo ale stále tie úvodzovky? Vysvetlím. Mne totiž niekoľko rokov dozadu Marvel týmto spôsobom vydávania učaroval. Jednoducho ma baví týmto spôsobom čítať, stáva sa teda, že preruším rozčítanú sériu len preto, aby som odbočil a pochopil širšie súvislosti. V čase, keď som čítal tento book, som o eventoch Age of Ultron a Infinity vedel. Samozrejme, čitateľ má na výber, ak ho veci okolo nezaujímajú, nemusí sa tým vôbec trápiť a môže pokračovať v sérii, občas sa však potom môže zdať, že je séria nekonzistentná a neúplná.

Keď sme si už rozobrali nástrahy, ktoré čitateľovi hrozia, mali by sme sa bližšie pozrieť na príbeh. V podtitule sa nachádza meno Angela. Kto je táto postava? Prečo je taká dôležitá? Viaže sa k nej jedna zaujímavosť. Angela je postava, ktorú pôvodne vytvoril autor Neil Gaiman a ilustrátor Todd McFarlane. Prvýkrát sa objavila ako antagonistka v sérii Spawn od vydavateľstva Image v marci 1993. Následne dostala aj svoju vlastnú sériu. Lenže neskôr sa Angela stala súčasťou súdneho sporu medzi McFarlaneom a Gaimanom. Druhý menovaný nakoniec spor vyhral a práva na postavu neskôr predal vydavateľstvu Marvel. Tí sa postavy chopili vo veľkom štýle a čitateľom ju predstavili v evente Age of Ultron z roku 2013 (trhliny v realite a časopriestore, už chápete?). Postavu si Marvel postupne upravoval, až sa mu podarilo dokonale ju zapasovať do svojej mytológie (severskej, mimochodom).

V poriadku, takže tu máme Angelu, bojového anjela vychovaného v militantných podmienkach, a Strážcov galaxie – partičku rôznych druhov pováh a rás, čo z nich robí časovanú bombu. Ako môže dopadnúť ich prvé stretnutie? Ak pustíte Gamoru k zbraniam, celkom zaujímavo. Anjelská bytosť, ktorá nie je vedená v žiadnej známej databáze, nechápe súvislosti a nerozumie, v akej realite sa to objavila, musí jednoducho zaujať. Samozrejme, ako prezrádza názov booku, ide hlavne o Strážcov galaxie. A tých si užijeme do sýtosti. Vidíme Star-Lorda (Who?!) pátrať po odpovediach ohľadom záblesku, ktorý mal počas boja (odkaz na udalosti v evente Age of Ultron). Stretneme okúzľujúcu Mantis, pozrieme sa na sukničkárske praktiky Tonyho Starka s mimozemskými zástupkyňami nežného pohlavia a keďže nie som James Gunn (režisér Guardians of The Galaxy Vol. 1 a 2), na rovinu vám poviem, že uvidíme aj Thanosa sediaceho na svojom povestnom tróne. Príbeh má akciu, je zábavný, sexy (Gamora je zelená a Angela sporo oblečená) a počas celého story arcu si udrží vašu pozornosť. Kresba, až na dve čísla (tie počas Infinity), mi dokonale sadla, je veľmi príjemná, detailná a akčné scény jej dokonale svedčili. Záver story arcu nám ukazuje, ako posledné udalosti zmenili členov tímu, kam ich posunuli, a jemne načrtne, čo nás čaká. Verte mi, máme sa načo tešiť! Na scénu totiž prichádza Jean Grey!

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 168
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 258 x 167 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-505-2
  • Rok vydania: 2017

(zdroj obrázkov: crew.cz)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 × 7 =