Nedávno prebehla slovenským internetom debata na tému selfpublishingu a konkrétne crowdfundingu v rámci vydávania kníh. Väčšina ľudí sa zhodla, že to má malý zmysel a u nás zatiaľ takmer nič skutočne dobré takýmto spôsobom nevyšlo. V zahraničí to tak však úplne nie je. Vďaka rôznym formám selfpublishingu vyšlo množstvo výborných kníh, ktoré si nevedeli nájsť klasického vydavateľa. Už tri roky sleduje takéto knihy súťaž Self-Published Fantasy Blog-Off, ktorú založil aj u nás známy spisovateľ Mark Lawrence. A práve Sufficiently Advanced Magic je kniha autora Andrewa Rowa, ktorá minulý rok síce skončila druhá, ale mňa osobne zaujala najviac.
Ide o LitRPG – knihy z tohto žánra začali vychádzať aj u nás, takže to asi poznáte. V tomto prípade vás však Sufficiently Advanced Magic môže prekvapiť. Na knihe je jasne vidieť, že je do veľkej miery inšpirovaná počítačovými (a stolnými) RPG. Koniec koncov, autor pracoval ako herný dizajnér pre spoločnosti ako Blizzard či Obsidian. Ale v knihe chýbajú tie najtypickejšie prvky LitRPG – neodohráva sa v hre a neobsahuje žiadne herné systémy ako levelovanie a podobne. Niežeby tu vôbec neboli, ale autor ich zapracoval priamo do samotného sveta.
Uvediem príklad. V rámci magického systému používajú charaktery v knihe manu. Všetci manu poznáme z hier, potrebujeme ju, aby sme mohli používať kúzla. Rovnako ju potrebujú aj charaktery v knihe. Na rozdiel od hráčov ale nemajú žiadny displej, ktorý by ukazoval, koľko many im ostáva. To sa hlavnému hrdinovi nepáči, takže si vyrobí prístroj, ktorý práve tento klasický herný princíp zobrazuje aj jemu, priamo v rámci sveta. Podobným spôsobom je tu zabudovaných mnoho iných mechaník, ktoré poznáte z RPG hier.
Samotný svet je do veľkej miery inšpirovaný klasickými JRPG hrami ako Final Fantasy, Bravely Default a podobne. Spoznávať budete niektoré témy, ktoré sa prepletajú dejom knihy, božstvá, monštrá a podobne. Pridajte trochu Harryho Pottera (dej sa takmer celý odohráva v škole pre kúzelníkov – v knihe nazývaných „attuned“), postavy so silou a schopnosťami takmer ako z Malazskej Knihy Padlých, a máte mix, ktorý podľa mňa osloví každého fantasy čitateľa – samozrejme, hráčov JRPG hier ešte viac.
Spomeniem ešte magický systém, ktorý je veľmi zložitý a veľkú časť knihy zaberá vysvetľovanie toho, ako vlastne mágia funguje. Učíte sa teda zároveň s hlavným hrdinom, čo bolo podľa mňa fascinujúce (aj keď niektorí čitatelia sa sťažovali, že toho vysvetľovania bolo až príliš). Pri magickom systéme opäť platí, že by ho stačilo trošičku upraviť a máte súbojový systém do papierového RPG ako vyšitý.
V krátkom texte, ktorý nezamýšľa byť recenziou, nie je úplne jednoduché vysvetliť, prečo je podľa mňa táto kniha taká dobrá. Môže sa zdať, že je hlavne pre hráčov RPG hier, ale to nie je vôbec pravda. Väčšine fantasy čitateľov sa (podľa Goodreads) kniha páčila. U mňa osobne sa stala hneď po prečítaní jednou z mojich najobľúbenejších sérií a ďalšie diely plánujem kupovať okamžite po vydaní. Myslím si, že táto kniha dokazuje, že selfpublishing má svoj zmysel, minimálne v zahraničí. V našich podmienkach je situácia trochu iná. Možno je to tým, že na počet obyvateľov u nás existuje pomerne dosť špecializovaných vydavateľstiev, a teda šanca, že napíšete niečo kvalitné a nikto vám to nevydá je podstatne menšia ako napríklad v USA.
Alebo jednoducho nemáme dostatok talentovaných spisovateľov. Neviem. Tých možností je určite viac. Pointou tohoto článku ale naďalej ostáva, že napriek všetkým argumentom proti selfpublishing skutočne môže byť aj dobrý. Celé by som to rád zakončil odkazom na stránku s výsledkami súťaže Self-Published Fantasy Blog-Off za rok 2017, kde v tabuľke máte linky hneď na 10 recenzií tejto knihy, takže si môžete pozrieť viacero názorov. Zároveň tam sú aj všetci ostatní finalisti spolu s hodnoteniami, možno vás jedna z kníh zaujme.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.