Suicide Squad: Get Joker! #1 – Kresba zachraňuje príbehový balast

Tímovka Suicide Squad je aktuálne v kurze. Niet sa čomu čudovať, keďže režisér James Gunn rozvíril vody letných blockbusterov svojou verziou tejto nezvyčajnej zostavy. A keďže v každej marketingovej príručke je uvedené, že hype je nutné žmýkať, kým sa dá, zdieľal film dátum priemiéry s vydaním prvého čísla novej minisérie Suicide Squad: Get Joker!.

„Ahojte, volám sa Amanda Waller a mám pod palcom zostavu zloduchov, ktorí by nikomu nechýbali, a tak ich môžem využívať na samovražedné misie. Pridaj sa a zníži sa ti trest. Nedodrž dohodu a vybuchne ti hlava.“

Takto stručne by sa dalo charakterizovať úvodné číslo minisérie Get Joker!. Aj napriek tomu, že systém, akým funguje Suicide Squad, už pozná asi naozaj každý, venoval scenárista Brian Azzarello tomuto generickému úvodu niekoľko desiatok strán. A bola to chyba, keďže takéto obsiahle intro musí nudiť aj úplného nováčika. Menším spestrením je zoznamovanie sa s novým tímom, ktorý je okrem Harley Quinn prakticky úplne neznámy. Predstavenie ale prebehne tak telegraficky, že si čitateľ nemá šancu nikoho obľúbiť a tak je neskôr úplne jedno, čo sa s hlavnými hrdinami vlastne deje. Je mi jasné, že práve o tejto postrádateľnosti je Suicide Squad, ale ťažko sa sledujú osudy tímu, kde nie je nikto z nových tvárí aspoň trochu zaujímavý.

Kostrou príbehu je Jason Todd známy aj ako Red Hood, ktorý je vyzvaný, aby sa k tímu pridal. Jeho minulosť a najmä fakt, že ho Joker brutálne zavraždil, je tu niekoľkokrát pripomínaná a neskôr sa využije ako zaujímavá paralela. Záverečných niekoľko strán konečne zaujme a funguje ako vykúpenie z balastu stokrát videných šablón a postupov. Zároveň sa pomocou záverečného príbehového šprintu podarilo vytvoriť zaujímavý cliffhanger, vďaka ktorému je tu potenciál zaujať čitateľa pre pokračovanie série.

Kresba je na rozdiel od príbehu nesmierne zaujímavá. Prácu bulharského kresliča Alexa Maleeva môžete poznať napríklad zo sérií Daredevil alebo Infamous Iron Man. Jeho štýl perfektne sedí k duchu, v akom sa príbeh snaží niesť. Špinavá pouličná atmosféra, z ktorej dýcha nevyspytateľnosť Gothamskej stoky. Keď sa na scéne objaví zločin, násilie a krv, vôbec vás to neprekvapí, keďže Maleev vás na to pripravuje od úvodného panelu.

Suicide Squad: Get Joker!

Ak by Maleev nepredviedol také majstrovstvo, Azzarellov príbeh by ostal zabudnutý v tuctovosti a možno by ho nespasil ani záver. Kresba zachraňuje celkový dojem a najmä vďaka nej mám chuť sa vrátiť do sveta, v ktorom sa Joker odtrhol z reťaze.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 × 15 =