Sunstone – Stjepan Šejić

„Prišiel som kvôli sexu, ostávam kvôli príbehu.“ Takto nejako by sa dala voľne preložiť frázička, ktorou na zahraničných fórach často ironicky označujú diela, ktoré sa tvária ako vážna tvorba, ale v skutočnosti ponúkajú len jediné lákadlo – erotiku. Sunstone je výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Tvári sa ako jednoduchá erotika, ale v skutočnosti toho ponúka viac, než len lesbický BDSM sex.

Sunstone v prvom rade rozpráva príbeh o vzťahu dvoch mladých žien, Lisy a Ally. Áno, v sexe majú trochu odlišné preferencie ako bežná populácia, inak sú ale pomerne obyčajné. Jedna rada píše (celý dej je rozprávaný retrospektívne vo forme knihy, ktorú dáva Lisa práve dokopy), druhá zas hráva videohry. A nakupuje BDSM pomôcky. Ally tvrdí, že BDSM je vlastne sex pre nerdov. A v tomto komikse to určite platí. Nakoľko je to založené na realite, si odhadnúť netrúfam, neviem aké veľké skúsenosti má autor s týmto druhom zábavy. Skúšal som to vygoogliť a úplne najlepší nápad to asi nebol. Ani sa mi to nepodarilo dohľadať a môžem sa tešiť na kontextové reklamy v najbližšom čase.

Ale naspäť k Sunstone. Osobne by som komiks označil primárne za (erotickú) romantickú komédiu. A to so všetkým, čo k tomu patrí. Môžete čakať veľa dialógov, menšiu drámu a občasné vtipy a žmurknutia na popkultúru. Celé to stojí na postavách a na tom, ako veľmi si ich obľúbite. Mne sa celkom dostali pod kožu, a preto ma bavilo čítať o ich problémoch, starostiach či radostiach. Na druhú stranu, pokiaľ postavám neuveríte, v komikse už nie je, okrem toho sexu, vôbec nič navyše.

Nie je to síce sitcom, ale musím sa priznať, že pri čítaní som si hneď niekoľkokrát spomenul na seriál Priatelia. Môžete očakávať podobnú atmosféru a vzťahovú dynamiku. Jedna vec, ktorá ma zaujímala bola, ako na komiks reagujú ženské čitateľky. Keďže je to komiks o dvoch lesbických hlavných hrdinkách a zároveň ho píše chlap, veľa vecí mohlo dopadnúť zle. Podľa reakcií, ktoré som videl, v tom ale problém nie je. Keď si zbežne prelistujem Goodreads, vyzerá to, že čitateľky Sunstone hodnotia dokonca o niečo lepšie ako muži.

Crew nám v českom vydaní prináša prvé dva diely originálu skombinované do jednej knihy. Medzi nimi sú viditeľné pomerne zásadné rozdiely. Zatiaľ čo v prvom ide takmer výhradne o vzťah dvoch ústredných hrdiniek a ich postupné zoznamovanie sa, v tom druhom sú viac rozvedené vedľajšie postavy a zároveň sa dozvedáme veľa o minulosti Ally a temnejšej stránke BDSM. Potešilo slušné množstvo bonusov, kde Šejić rozpovedal aj zaujímavý príbeh o vzniku Sunstone. Čo sa týka sexu a erotiky, nájdeme ich najmä v prvej knihe, druhá je zameraná skôr na vyrozprávanie príbehu. Pokiaľ sa obávate explicitnosti – no, puritáni si túto knihu asi neužijú. Nie to to síce úplné porno, ale asi by som ju nedával do rúk deťom pod nejakých 15 rokov. Jasné, na obale sa skvie 18+, ale to bude kvôli téme BDSM než kvôli niekoľkým kresleným prsiam.

Keď už sme pri kresbe, treba ju pochváliť. Celá kniha je dielom Stjepana Šejića, pôvodom chorvátskeho autora, ktorý žije a tvorí v USA. Kreslí najmä pre Image, ale v poslednom čase sa dostal napríklad k Rebirthovému Aquamanovi. U nás mu vyšlo vynikajúce Death Vigil a tiež kreslil niekoľko zošitov z druhej knihy Rat Queens. Pokiaľ ste už od neho niečo čítali, viete, že má svoj špecifický štýl, ktorý je ľahké odhaliť. Šejič vie kresliť anatomicky správne postavy a idú mu aj výrazy tváre a emócie. Jediná moja drobná výčitka spočíva v tom, že všetky jeho postavy (keď si odmyslíme vlasy, bradu a podobne) majú rovnaké tváre. A to nielen v rámci Sunstone, porovnanie môžeme pokojne rozšíriť aj na Death Vigil, Ravine či inú jeho tvorbu.

Keď to celé zhrniem, vyjde mi, že Sunstone je ľahká romantická komédia, ktorú si užijú najmä fanúšikovia žánra, prípadne prívrženci erotického komiksu či BDSM. Najdôležitejšie je, aby čitateľa zaujali postavy, v opačnom prípade mu komiks nemá veľa čo ponúknuť. Predsa len, celé je to len trochu erotickejšie ladený príbeh o tom, ako ona stretla ju. Na vyšší level je to posunuté skvelou kresbou Stjepana Šejića a výborným českým vydaním, ktoré kombinuje dve knihy a množstvo bonusov.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár a kresba: Stjepan Šejić
  • Počet strán: 244
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-7449-658-5

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 ⁄ 15 =