Svet je rôznorodý, komiks tiež

Marvel nám pomaly dávkuje informácie o tom, ako bude vyzerať komiksové univerzum po udalostiach Civil War II a po odštartovaní, alebo lepšie povedané oprášení značky Marvel NOW! Asi najväčší výbuch emócií vyvolal oznam o tom, že Tony Stark končí ako Iron Man a že ho nahradí mladá 15-ročná černoška Riri Williams, ktorá svoju premiéru absolvovala len nedávno v sérii Invincible Iron Man číslo 7.

Kým vo svete sa rieši to, či je táto postava dobrý výber, či sa ju podarí dostatočne prepojiť s Marvel univerzom, či nie je príliš neznáma na tak kultovú postavu, prípadne či nebola chyba odstrihnúť Tonyho vzhľadom k naozaj kvalitným sériám, ktorých je aktuálne súčasťou, na Slovensku je to úplne inak. Tu sa rieši to, že to bude žena, že to nebude beloch alebo, ako si to Marvel vôbec dovolil, odstaviť Tonyho.

Na tomto príklade sa jasne ukazuje, ako je na tom fandom na Slovensku v porovnaní so zahraničím. Pamätám si situácie, keď sa stal Sam Wilson Captain America, respektíve keď sa z Thora stala žena. Na Slovensku sa týchto noviniek chytili všetci, vrátanie bulváru a všetci, vrátanie ľudí, ktorí komiks v živote v ruke nedržali, boli rozhorčení. Symboly by sa predsa nemali meniť. Mali by ostať rovnaké. A rovnaká situácia nastáva aktuálne ohľadom Riri.

Nebudem tu riešiť fakt, že niektorí ľudia by si mali vytiahnuť hlavu zo zadku a uvedomiť si, že žiadny homogénny árijský, kresťanský a výsostne heterosexuálny svet neexistuje a nikdy ani neexistoval. A že aj v komikse si musia zvyknúť na bohatý výber rás, národností, náboženstiev, sexuálnych orientácií a pohlaví. Pozastavím sa nad iným problémom a to faktom, že v našich končinách sa fandom vyjadruje k veciam, o ktorých nemá vôbec šajnu. Prečo sa u nás nediskutuje o tom, o čom sa diskutuje na zahraničných fórach? Prečo je pre nás dôležitejší fakt, že to je černoška a nikoho nezaujíma, že si postavila svoj oblek sama na kolene a že je výnimočná študentka MIT? Lebo sa dotyční diskutéri o komiks zaujímajú len veľmi povrchne a zaujíma ich len vonkajšie pozlátko. Nikto nevie, čím si Tony Stark aktuálne prechádza, nikto nevie, kto je Riri a nikto to ani nechce zistiť. Stačí si zahundrať na rasovú diverzifikáciu Marvelu a som komiksový znalec, ktorý si ctí tradičné hodnoty. Aspoň u nás. Preto treba čítať viac komiksov, prípadne ak ich nečítam, neriešiť, čo je v nich dobré a čo zlé.

Druhá do neba volajúca nevedomosť súvisí s neuvedomením si skutočnosti, že Marvel zarába a naďalej chce zarábať peniaze. Ak majú totiž fanúšikovia môjho produktu, v tomto prípade komiksových postáv, nejakú štruktúru, snažím sa, aby si jednotlivé skupiny dokázali nájsť niekoho, s kým sa vedia stotožniť. Čitateľ, ktorí si dokáže uvedomiť túto základnú ekonomickú poučku, nebude mať problém odpovedať na otázky ako: Prečo je Ms. Marvel pakistanské dievča moslimského vierovyznania? /mimochodom asi TOP od Marvelu aktuálne/ Prečo je Hulk Ázijčan? /toto je zas zlé, ale nie preto, že je Hulk Ázijčan/ Prečo je toľko postáv poženštených? Prečo sa v New Avengers bozkávajú dvaja chlapi? Prečo bude Iron Man černoška a prečo je aj Captain America černoch? Prečo všetci superhrdinovia nevyzerajú, akoby ich jedna mater mala? Prečo všetci nevyzerajú ako zo zjazdu NSDAP? Zamyslite sa, určite na to prídete.

Nechcem generalizovať, nechcem nikoho urážať a netvrdím, že je u nás kompletný fandom netolerantná a nevzdelaná masa. Žiaľ, môj súkromný pocit je, že netolerantná a povrchná skupina výrazne prevažuje. Som ale rád za každého, kto dokáže vidieť veci v súvislostiach a nerieši somariny.

PS: Viem, že Marvel to niekedy preháňa, viem čo s postavami robí a pod. Tento článok bol o ale niečom inom.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
5 + 17 =