Svět knihy 2017 alebo Tam a zase späť

Deti majú hračkárstva, geekovia majú cony, hráči majú gameexpá a knihomoli… well, my máme knižné veľtrhy! Na jeden veľmi vychytený sme sa vybrali aj 13. mája roku páně 2017, a to nie na hocijaký. Struhli sme si to rovno do Prahy na Svět knihy 2017! O tom, ako vynikajúco nám bolo (lebo vás, samozrejme, chceme navnadiť na ďalší ročník, na ktorom my určite nebudeme chýbať), vám povieme v tomto reporte. Témami tohto ročníka boli genius loci, audioknihy a kniha ako objekt.

Nie vždy vstávame o piatej ráno, ale keď áno, ideme na výlet do ďalekých českých zemí! (Tip: navarte si dostatočnú litráž kávy na cestu.) A tak sa odvážna výprava v zložení Zorka (Funtastic), Efken (Hydra, Multiverzum), Sarger a Laci dala do pohybu. Príchod do Prahy bol po sérii zmien počasia, od búrok po dúhy, napokon úspešný. Prekvapením bolo, keď sme zbadali siahodlhý rad, tiahnuci sa od predajných okienok vstupeniek. A potom, že ľudia nečítajú! Postavili sme sa tam, kde sa zdal byť koniec radu odbornej verejnosti, postáli sme polhoďku a hybaj ho dovnútra areálu Výstaviště Praha Holešovice! Vonkajší priestor aj secesný palác, v ktorom vystavujú vydavatelia a kníhkupci, sú jednoducho impozantné.

GOOD JOB, SVĚT KNIHY! 

Na rozdiel od slovenského knižného veľtrhu Bibliotéka sa v Prahe postarali aj o zábavu v areáli (Bibliotéke v tom bráni najmä dátum konania, keď už nezvykne byť také dobré počasie). Informácie nás vítali hneď za bránami, bolo tam tiež množstvo stánkov s občerstvením, audioknižný kútik, „famfrpálové“ ihrisko, na ktorom v sobotu celé poobedie prebiehali zápasy, množstvo stolov, lavičiek, trávnatých plôch na oddych… no jednoducho raj. Chvíľu sme mali pocit, že sme prišli na con. Nemali sme nijaký dôvod z areálu odchádzať, všetko sme mali poruke. A knihy… pravdaže, boli všade!

Výstaviště Holešovice Praha

Keď sme vstúpili do hlavnej budovy veľtrhu, padli nám sánky – najprv z toto, aká krásna bola aj zvnútra, potom z toho, aký veľký bol priestor, koľko vystavovateľov sa zišlo, a nakoniec z toho, že napriek tomu, koľko ľudí sme videli prichádzať, nás nezadlávili davy (viď Bibliotéka). Sobota je určite najvyťaženejší deň veľtrhu, no chodby a medzistánkové priestory boli dostatočné, ku stánkom sa dalo dostať a aj v primetime sme pobyt tam prežili v pohodičke (introvert friendly).

Knižné bludisko

Čo nás nesmierne potešilo, bolo, koľko fantastiky a fandomu sme okolo seba videli! Nielen naše oblúbené české vydavateľstvá (BB Art, Crew, Host, Argo, Pevnost, XB-1, Dobrovský Beta a mnoho ďalších), ale tiež kopu známych tvárí z conov a iných podujatí. Dokonca vlastná fantasy a sci-fi room? To chceš! A tak sa začal náš lov na vysnívané tituly. #efkenunleashed

PROGRAM

Centrum veľtrhu tvorili stánky zahraničnej literatúry. Od španielskej, ruskej, arabskej, cez rumunskú a venezuelskú literatúru, až po tú našu, slovenskú. Najviac nás potešil veľký stánok výberu slovenskej literatúry, kde boli tie najkrajšie, najlepšie a najpopulárnejšie knihy nášho trhu (áno, boli aj žánrovky).

Na Světe knihy mala fantastika naozaj bohatú programovú líniu.

Vo štvrtok známe mená českej fandomovej scény predstavili literárne sci-fi a fantasy súťaže v Čechách, uskutočnila sa tiež prednáška o fenoméne komiksu či fantastických seriáloch. Reč bola tiež o ženách vo fantastike, o literárnom svete Arestonu od Josefa Pecinovského, uskutočnil sa krst audioknihy 3. pokračovania jednej z najlepších českých sci-fi kníh Mycelium: Pád do temnoty od Vilmy Kadlečkovej (viac o Myceliu padlo v piatok) či o tom, aké je to cosplayovať Star Wars.

Zdroj: FB Czech Garrison 501st Legion

Piatkový program bol zahájený krstom a besedou o knižných novinkách Terezy Matouškovej a Oskara Fuchse (neskôr aj ich autogramiáda), Pavel Renčín sa podelil o tipy, ako napísať román, svoj čas si tiež našla tradičná beseda s autormi Edície Pevnost, ktorá určite nestráca dych (neskôr rovnako autogramiáda či prednáška o tom, ako Pevnost podporuje domácich autorov) a vydavateľstvo Crew tiež povedalo viac o japonskej audiovizuálnej kultúre, konkrétne o publikácii Planeta Nippon. Tiež sa krstila zbierka fantasy poviedok Bájna stvoření, za ktorou stojí nakladateľstvo XB-1, vydavateľstvo audiokníh Walker & Volf hovorili o svojej fantastickej produkcii (taktiež mali prednáškové okno aj v sobotu).

Sobotný program bol už, klasicky, najbohatší. FANTOM Print predstavil druhú časť kroniky zo sveta World of Warcraft, oslavovalo sa 20. výročie Harryho PotteraAlbastrosomPevnost uviedla nové tričko ilustrované Danom Černým, od 11.00 do 17.00 sa hrali famfrpálové turnaje von na tráve (áno, hráči mali ozajstné metly), reč bola aj o druhej časti úspešného literárneho projektu Žena se sovou. Aká bola história a aká čaká budúcnosť na časopis XB-1, rozoberali Vlado Ríša a Martin Šust, knižný agent JFK vstúpil do druhej dekády svojej existencie, nakladateľstvo Epocha na nás vypustilo šialenca Františka Kotletu a predstavilo jeho pripravovaný komiks Bratrstvo krve.

Čo však bolo v ten deň najdôležitejšie, bolo odovzdávanie Cien Akadémie science-fiction a fantasy, najmä preto, že tento rok sa v nomináciách vyskytli prekvapivo často slovenské mená (napr. vydavateľstvá Artis Omnis a Hydra, Ivan Aľakša, Martin „Cuco“ Luciak, Janko Iša, Alexandra Pavelková či mnoho poviedok zo zborníka Fantázia 2016)Ceny sa porozdávali, na Slovensko putovala cena Alexandre Pavelkovej za prínos pre fandom. Gratulujeme! Česi Cenám Akadémie už klasicky kraľovali, no aj nominácie dokazujú, že slovenský fandom ide stále vpred! Kompletné nominácie a výsledky nájdete na stránkach XB-1.

Čakanie na vyhlásenie Cien Akadémie

V závere sobotného dňa nám Martin Šust (vydavatestvo Argo) predstavil pripravované žánrovky na rok 2017 v českom jazyku. Naše srdcia zajasali, keď sme sa dozvedeli, že Argo má v pláne vydať všetkých 7 kníh Roberta Holdstocka súvisiacich s mytágami. Ilustrátor Geoff Taylor pôvodne pre anglické vydanie pripravil len 5 obálok, no Argo spravilo vynikajúci krok, oslovil ho a vznikli tak ďalšie dve pre české vydanie. Bonusom tiež budú niektoré z Holdstockových básní, ktoré atmosférou ladia k cyklu mytág. Tomu hovorím nálož bonusového materiálu! A keďže sa toho chystá dosť, ostatné tituly vypíšeme heslovite.

CHYSTANÉ TITULY 2017

Argo: Centrální stanice – Lavie Lidhar (sci-fi, mozaikový román)

Spojené státy japonské – Peter Tieryas

HEX – Thomas Olde Heuvelt (Holandsko, horor)

Brány Anubisovy – Tim Powers (3. vydanie, prvýkrát ilustrované + novela)

Snové písně – G. R. R. Martin (2-zväzkové vydanie, poviedky, raná tvorba, ku každej poviedke ilustrácia)

Divoké karty – G. R. R. Martin (ďalšia zbierka)

Akceptace – Jeff VanderMeer (posledný diel trilógie Jižní zóna)

Záludné léto + ďalší komiks – Ben Aaronovich

Laser-books: Černá křídla Cthulhu 3

Kroniky železného druida

The Tyrant’s Law – Daniel Abraham

Epocha a Planeta 9: Pandořina hvězda – Peter. F. Hamilton (október)

Talpress: Terry Pratchett – poviedky, 1. Draci ze strašihradu, 2. The Witch’s Vacuum Cleaner

Prachmistři (poviedky + nová séria)

Ian Cameron Esslemont – 2x nová kniha

Triton: Tamuli – David Eddings (séria k Elénium)

Žhavé olovo, chladné železo – Marmell Ari (Mick Oberon, už vyšlo)

Reprinty: Miroslav Žamboch – Na ostřích čepeli, Jiří Walker Procházka – Hvězdní honáci

6. diel Expanzie

Children of Time – Adrian Tchaikovsky

Albatros: Kozmonaut z Čech– Jaroslav Kalfař

Použité duše – Christopher Moore

Ve službách milosti – Ann Leckie (3. časť)

Host: Zrození ohně – Anthony Ryan (september)

Problémy trí teles + Černý les – Liou Cch‘-sin (máj/november)

Přízeň králů – Ken Liu (október)

Dlouhá cesta na malou rozzlobenou planetu – Backy Chambers (september)

Fantom print: Kronika netesaného trunů

Miestnosťou sa rozliehajúce mačacie pradenie pri názvoch niektorých titulov bolo nezameniteľné. Máme sa na čo tešiť!

Martin Šust a tituly pripravované na rok 2017

Nedeľu zakončili české autorky v diskusii o dark fantasy, s klubom Terryho Pratchetta a s Janom Kantůrkom, jeho geniálnym českým prekladateľom, sa čítali texty jedného z najväčších autorov humornej fantastiky, padlo niečo o pripravovanej druhej sérii Kladiva na čaroděje a mohli ste si vypočuť, ktoré sú najpopulárnejšie české fantastické webové stránky a zoznámiť sa s ich redaktormi.

Počas celej soboty sme sa rozmaznávali dobrým jedlom, pitivom, zmrzlinivom a rozhovormi s kupujúcimi i predajcami, listovaním nádherných kníh, potom prevažne kupovaním nádherných kníh, obdivovaním nádherných kníh. Tešíme sa na ďalší ročník! Ak chcete nachytať trochu autentickej atmosféry, preklikajte si galériu (ďalšie skvelé fotky aj na istagrame či FB Svět knihy).

Report pre vás pripravili Efken a Sarger.

Legenda hovorí, že istý člen redakcie Multiverza odišiel z veľtrhu s množstvom kníh rovným jeho váhe. To je však príbeh na inokedy…

Do Prahy sa opäť vydáme onedlho. 17. júna sa koná CrweCon, organizovaný naším obľúbeným vydavateľstvom komiksov Crew. Dúfame, že sa tam vidíme!

 

POZOR, SÚŤAŽ!

Zo Světa knihy 2017 sme, samozrejme, priniesli aj niečo pre vás, tak sa zapojte do súťaže!

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 ⁄ 10 =