Svet knihy 2018 dal priestor komiksu

Už tento víkend, 10. – 13. mája 2018, sa chystá už 24. ročník medzinárodného knižného veľtrhu a literárneho festivalu Svět knihy. A, priatelia, toto je iná liga, než akú máme dostupnú na Slovensku, preto sa neváhajte vybrať do Prahy na túto skvelú akciu, ktorej sa Multiverzum zúčastnilo aj minulý rok – a nebude to inak ani teraz. Na festivale sa okrem našej slovenskej delegácie zúčastnia hostia z 29 krajín celého sveta.

Veľtrh Svet knihy ponúka veľmi rozmanitý a bohatý program, pri ktorom sa nijaký návštevník nemôže nudiť, no jednoznačne je to aj tento rok to pravé pre popkultúrneho fanúšika. Jednotlivými prednáškovými miestnosťami a pódiami sa budú prelínať témy, ako napríklad Programy pre deti a mládež, Stolné hry, Fantasy & Sci-fi či Audioknihy.

Čo nás však najviac teší, tohtoročné leitmotívy festivalu sú Prevratné 20. storočie a komiks v najrôznejších podobách, od mainstreamu po artové formy! Veľmi sa tešíme, že sa našim obľúbeným panelom a bublinám bude venovať množstvo prednášok, krstov, prezentácií a vydavateľov.

(zdroj: FB Svet knihy)

Komiks je žánr, který vyjadřuje věci jinak – a někdy i lépe – než klasická literatura,“ hovorí o voľbe komiksu ako tohtoročnej témy riaditeľ veľtrhu Svet knihy Rodovan Auer. Keďže bol tento program pripravovaný v spolupráci s Centrom pre štúdium komiksu a komiksovými vydavateľstvami, ako napríklad Crew, Meander Comics Centrum, Argo, Epocha a časopismi Pevnost a XB-1, jeho kvalita je zaručená. Tešiť sa môžeme aj na slovenské vydavateľstvá, napríklad Slovart či Albatros a ich české odnože. Na mieste bude fungovať komiksová zóna a v nej dve programové miestnosti a špecializovaný obchod s českou aj zahraničnou produkciou.

Crew nám v rámci programu ponúkne napr. prednášky Komiks a literatura: staří parťáci, Moebius – legenda, která ovlivnila svět, Rosteme se čtením komiksů či v spolupráci s Argom Komiks 18+ aneb Komiksová erotika. Argo nám tiež sprostredkuje besedu Catel a Bocquet: Josephina Bakerová a Kiki alebo Mikuláš Podprocký: Divočina – postkatastrofický komiksový hit. Vydavateľstvo Epocha nám povie niečo o Novej ére fantastických antológií, Druhej sezóne Kladiva na čaroděje a dotiahne tiež Františka Kotletu na besedu. Program tiež budú sprevádzať mnohé ohlasovačky nových a plánovaných titulov, takže sa určite máte na čo tešiť v reporte, ktorý vám prinesieme.

Pripomenieme si pomyselných 170 rokov českého komiksu, Rýchle šípy, Čtyřlístka a ďalšie tuzemské projekty, ktoré zasiahli do histórie komiksu v Česku. Napriek tomu, že sa nakoniec nepošťastila účasť Alejandra Jodorowskeho, budeme môcť stretnúť iných známych tvorcov a autorov, ako napríklad Annu Křivánkovú, spoluautorku Planety Nippon, francúzsku spoluautorku komiksu Kiki z Montparnassu Catel Muller či fínsku autorku komiksu Agnes a sedmý host Kati Närhi. 

Naplánujte si svoj čas strávený na Svete knihy, pomôže vám pri tom PROGRAM KOMIKSU a PROGRAM FANTASY & SCI-FI a množstvo vystavovateľov si môžete prejsť v prehľadnom katalógu alebo prostredníctvom interaktívnej mapy stánkov.

SVĚT KNIHY PRAHA 2018 v číslach

Štatistika literárny festival:

Počet účinkujúcich: 642

Počet programov: 556

Počet výstav: 22

Počet zemí a regiónov – účinkujúci v programoch: 26

Argentína, Belgicko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Južná Kórea, Kanada, Kongo, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Štát Izrael, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Ukrajina, USA, Veľká Británia

Štatistika veľtrh:

Počet vystavovateľov: 404

Počet stánkov: 208

Plocha: 3 495 m2

Počet zemí a regiónov – vystavujúci: 22

Bielorusko, Česká republika, Čína, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Štát Izrael, Španielsko, Švédsko, Taiwan, Ukrajina, USA, Veľká Británia

Miesto konania: Průmyslový palác, Výstaviště Praha 10. – 13. mája 2018

Usporiadateľ: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Záštita: minister kultúry ČR, primátorka hl. m. Prahy, starosta MČ Praha 7

Finančná podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha 7

Partneri: Centrum současného umění DOX, Česká centra, České literární centrum, Moravská zemská knihovna, Národní galerie, Národní muzeum, Obecní dům, Památník Šoa v Praze, Skandinávský dům; Alza Media, Auroton Computer, DeDietrich, EL AL Israel Airlines, Graspo, Kosmas, Magnesia, Povodí Vltavy

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 + 27 =