The Bright Sessions : Terapia pre zvláštnych a neobyčajných

Už veľmi dávno som podľahla čaru audiokníh a podcastov. Je to úžasný dodatok k čítaniu. Čítanie za pochodu je nebezpečné. Ale keď mi číta niekto iný, kým niekam idem alebo musím, nedajbože, upratovať… no, povedzme, že je to hneď znesiteľnejšie.

Bright sessions je klasifikovaná ako sci-fi audio dráma. Čiže rozhlasová hra, ale netreba ju počúvať v rádiu. Stačí dobrá podcastová appka.

Therapy for the strange and unusal.

Doktorka Brightová je terapeutka. Ale nie obyčajná. Zaoberá sa špeciálnymi prípadmi. Atypickými. A-typicals sa totiž volajú ľudia so zvláštnymi schopnosťami. Okrem iného jej ambulanciu navštevuje dievča, ktoré cestuje v čase, ďalšie, ktoré vie čítať myšlienky, či chalan, ktorý je nadprirodzene empatický. Je to, akoby X-meni chodili na terapiu.

Všetci títo mladí ľudia riešia obyčajné problémy, ktoré ale súvisia s ich nadprirodzenými schopnosťami. Jednoduché vzťahové problémy, či už romantické, alebo rodinné. A my počúvame ich sedenia, ktoré si doktorka nahráva, aby si ich mohla neskôr znovu vypočuť a analyzovať.

Čo najprv vyzerá ako súbor samostatných sedení, sa neskôr začne prepájať, a zápletka, ktorá sa vykryštalizuje… no, povedzme, že sa trošku zvrtne. Ja som sa stala takmer závislou a počúvala som v každej voľnej chvíli. A keď sa diely skončili, zostala som veľmi smutná.

 

 

Bright sessions má 4 série, dohromady 57 dielov, k tomu 10 mini epizódiek, plus ďalších 9 bonusových. Tie už nezasahujú do hlavnej zápletky. Sú to samostatné sedenia pacientov, ktorí neboli v hlavnom príbehu, a sú čisto bonusové. Ako taký darček pre závislákov ako ja, aby rozlúčenie nebolo také ťažké. Len tak medzi nami, nefungovalo to.

Dobrá správa je, že majú spin-off audio drámu, ktorá sa volá AM archives, ale tá je, bohužiaľ, zatiaľ na platenej platforme. Plus autorke na jeseň vyjde kniha, ktorá sleduje dve postavy z tejto drámy.

Jediné, čo ma mrzí, je, že je len v angličtine. Lebo tak ju nemôžem odporučiť väčšiemu množstvu ľudí vo svojom okolí. Ale je pravda, že slovenský dabing by už nebol to pravé. Pôvodní herci odviedli úžasnú prácu. Je to nahovorené famózne a veľmi dobre sa to počúva. Spracovanie je profesionálne. Všetkým krásne rozumieť a postavy majú dostatočne rozdielne hlasy, aby sa dali rozoznať.

Plusom sú rôzne zvukové efekty, vďaka ktorým tento podcast pôsobí reálnejšie. Aj samotné sedenie v kancelárii terapeutky neznie ako vo vákuu. Ak sa trochu sústredíte, začujete napríklad tikanie hodiniek. Celkovo produkcia odviedla veľmi dobrú robotu.

Kvôli americkým pravidlám sú niektoré diely označené, lebo sa v nich nadáva či rozpráva o násilí. Ale nie je to nič drsné ani tragické. Ale ak by to niekomu prekážalo, tak pozor na označenia.

Prvé časti začali príjemnými stopážami okolo 15 minút. Také mám veľmi rada. Je to ako s 20-minútovým seriálom. Jeden diel nie je priveľká časová investícia. Lebo, priznajme si, v súčasnosti nemá každý k dispozícii 45 minút až hodinu v kuse, aby sa venoval seriálu. No ako sa zápletka zamotáva a nabaľuje, končíme v štvrtej sérii dielmi, ktoré majú 30 minút a viac. Posledný diel má takmer hodinu. Ale to už som bola taká namotaná, že mi to bolo jedno, dokonca sa mi to zdalo aj málo.

Bonusové diely sú tiež dlhšie, ale aj z toho dôvodu, že sú samostatnými jednotkami bez akéhokoľvek pokračovania.

Jedna výhoda, ktorú som mala, a teraz máte aj vy, je fakt, že všetky diely sú už vonku a je to ukončené. Takže žiadny cliffhanger na konci epizódy či série a nekonečné čakanie na pokračovanie. Takže, ak chcete, dá sa to počúvať naraz od nevidím do nevidím. Pre zaujímavosť som spočítala, koľko by to trvalo. Úctyhodných 24 hodín bez jednej a pol minúty (okrem bonusových epizód). Záverečné titulky na konci každého dielu sa dajú preskočiť, čím ušetríte minimálne hodinu. Bonusové epizódy majú dokopy štyri a pol hodiny.

Ak som vás navnadila (a ja dúfam, že hej, lebo je to pecka!), Bright sessions si môžete vypočuť buď priamo na stránke, alebo na Spotify, iTunes či v ďalších podcastových appkách. Pohrabte sa tu a nájdite si, čo vám vyhovuje! Navyše, priamo na stránke sú aj prepisy pre tých, čo sú v angličtine ešte trošku neistí a chcú sa vrátiť späť, aby si niektoré slová dohľadali a preložili.

Mňa, prosím, ospravedlňte, idem sa zamýšľať, čo robiť so svojím životom, keď sa mi skončil bohovský podcast. A idem si spočítať, koľko ma vyjde, ak by som sa pustila aj do plateného pokračovania AM archives!

Na koniec by som ešte chcela spomenúť, že Bright sessions vyhrali niekoľko ocenení a autorke Lauren Shippen na jeseň vyjde kniha Infinite Noise, ktorá je prvá z trilógie Bright sessions a bude sledovať dve postavy, s ktorými sme sa stretli aj v podcaste.

Thank you for listening and stay strange.

 Žáner: sci-fi audio dráma

  • Autor: Lauren Shippen
  • Výroba: USA 2016 −2018
  • Hrajú: Lauren Shippen, Julia Morizawa, Briggon Snow, Anna Lore, Charlie Ian, Ian McQuown, Alex Gallner, Andrew Nowak, Alex Marshall – Brown, Phillip Jordan, Alanna Fox
Pripravovanú knihu Lauren Shippen predobjednáte tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 − 7 =