The Department of Truth #1 – je Zem plochá?

The Department of Truth od Image Comics nás vezme do útrob tej najzvláštnejšej, najtajnejšej organizácie na svete. Bude cesta plná superšpionáže a pokrivenej reality stáť za to, alebo ide o tajomstvo, ktoré malo radšej ostať pochované?

Hlavnou postavou komiksu je odborník FBI pre konšpiračné teórie Cole Turner. Je vypočúvaný po incidente, ktorého podstata sa nám skrz jeho rozprávanie postupne odhaľuje počas celého prvého dielu. Cole sa zúčastnil na konferencii zástancov teórie Plochej Zeme… a videl niečo nemožné.

Príbeh prvého dielu funguje v dvoch rovinách. V prvej rovine je to príbeh Colea a jeho stretnutia s titulným Department of Truth. Cole je v podstate normálny chlapík, prostredníctvom ktorého vnímame svet komiksu. Vďaka nemu sa dozvedáme o osobách dôležitých pre príbeh a vďaka jeho pozorovaniam získavame malé detaily o udalostiach, ktoré by iným postavám možno ušli.

Druhá rovina je worldbuilding. Cole začína rovnako zmätený ako my, no Department of Truth mu (a teda aj nám) postupne objasňuje fungovanie sveta, v ktorom sa ocitol. Je to síce trik starý ako príbehy samotné, no aspoň sa vyhýbame neprirodzeným dialógom. Až priveľa seriálov a filmov poslednej dekády používa magickú frázu „ako iste viete…“, aby sa postavy mohli „organicky“ rozprávať o veciach, ktoré diváci nevedia. Tento komiks sa o nič také nesnaží, stavia na osvedčenú klasiku. A vďaka tomu má priestor čisto a jasne vysvetliť pravidlá svojho sveta.

Čo sa vizuálnej stránky týka, je to presný opak „stavenia na istotu“. S „istotou“ môžeme len povedať, že v tejto rubrike ešte nebol komiks s takýmto jedinečným štýlom, možno s výnimkou Decorum. Kresba je zvláštna, často až na hranici expresionizmu v tom, ako málo detailov niektoré panely poskytujú. Komiks o paranoji a tajomstvách je skvelým miestom pre tento štýl, ktorý necháva veľa priestoru pre predstavivosť. Do toho sú v kresbe ukryté tu a tam malé výrazné detaily, ktoré pôsobia ako doplnenie Coleových pozorovaní v príbehu.

Spoločne kresba aj príbeh tvoria veľmi silný prvý diel vo svete plnom tajomstiev. Vznikol tak komiks, ktorý už v prvom diele dáva jasne najavo, aké sú pravidlá hry, čo je v stávke a kto sú naši hráči. Nielenže je Department of Truth úspešný prvý diel, ale zároveň sa mu darí navodiť silnú atmosféru strachu a sci-fi trileru hraničiaceho s hororom.

Avšak je treba povedať aj druhú stránku veci – The Department of Truth nie je pre každého. Je to príbeh o konšpiračných teóriách a tajných organizáciách. Zároveň má veľmi špecifický štýl, ktorý môže mnohých čitateľov odradiť. No pre fanúšikov Aktov X, SCP, hry Control alebo proste len ľudí zvedavých na zvláštny, jedinečne nakreslený komiks to naozaj stojí za vyskúšanie.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: James Tynion IV
  • Kresba: Martin Simmonds
  • Dátum vydania: 9/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 10/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 + 16 =