The Lion & The Eagle #1 – Peklo v Barme

Scenárista Garth Ennis je známy najmä vďaka svojmu drsnému štýlu (Punisher, Crossed) a faktu, že neznáša superhrdinov (Hitman, The Boys). Okrem toho je však viac ako doma vo vojnových príbehoch (War Stories, Battlefields, Dreaming Eagles), medzi ktoré patrí aj jeho novinka The Lion & The Eagle.

Príbeh sa odohráva v roku 1944 v Barme, kde stále naplno prebieha ázijská časť 2. svetovej vojny. Hlavného hrdinu dôstojníka Keitha Crosbyho a doktora Alistara Whitamorea pred dvomi rokmi z Barmy vyhnali japonské jednotky. Bol to doslova útek a vyhaslo pri ňom množstvo životov. Teraz sa vracajú späť so špeciálnou jednotkou tzv. Chindits a veria v lepší výsledok.

Nečakajte žiadne krvavé besnenie. Brutalita vojny je tu explicitne zobrazená len v dvoch scénach. Inak je prvý zošit tejto minisérie skôr konverzačka, v ktorej sa rekapituluje, čo sa stalo a hlavní hrdinovia sa pripravujú na to, čo ich čaká. Ennis prostredníctvom rozhovorov dvoch veteránov vysvetľuje reálie a súvislosti vojny v Barme, ktorá nie je práve najčastejšie skloňovaným motívom 2. svetovej vojny.

Zároveň však trochu prekvapuje tým, že nepriateľa – japonské jednotky – čitateľovi zatiaľ neukazuje a skôr o nich hovorí. Na jednej strane je tu isté pochopenie pre ich nasadenie a obetavosť, ale samozrejme je tu aj jasná ilustrácia ich krutosti prostredníctvom spomienok čínskeho vojaka. Bude určite zaujímavé sledovať, či sa táto rovnováha podarí udržať aj v ďalších číslach.

Dôležitým motívom sú vzťahy Britov a Indie, ktorá ešte v tej dobe patrila pod ich správu. Veď aj špeciálna jednotka „Chindits“ bola z veľkej miery zložená z Indov. Jej názov pochádza z výrazu Chinthe, čo označuje mýtické stvorenie podobné levovi, ktoré bolo často kombinované aj s orlom. Dodnes sa vedú debaty o tom, aké boli tieto jednotky efektívne, či nemali príliš veľké straty a aký bol vlastne ich dosah na celkové dianie. Verím, že sa tejto téme bude dostatočne venovať a vyhne sa prehnanej heroizácii.

Kresba írskeho kresliča PJ Holdena sa k téme hodí, je prehľadá a dostatočne detailná. Dovolím si tvrdiť, že to najlepšie ešte nepredviedla, keďže príbeh zatiaľ nepriniesol veľa akcie a množstvo konverzačných pasáží zatiaľ neukázal jej plný potenciál. Preto sa teším na blížiace sa strety v džungli, ktoré by pri tejto kresbe mohli vyzerať naozaj luxusne.

Druhý zošit bude vonku 23. marca a dá sa očakávať, že to, čo si Ennis odpustil v úvode príbehu, vykompenzuje ozajstným masakrom v jeho pokračovaní.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
36 ⁄ 18 =