The Martian – Recenzia

Planéta Mars. Tím astronautov odoberá vzorky na výskum, keď sa priženie nečakane silná prašná búrka, ktorá prinúti výskumníkov opustiť planétu. Pri úniku pred búrkou sa stratí v neprehľadnej situácii astronaut Mark Watney (Matt Damon), ktorého členovia zachráneného tímu považujú za mŕtvehol. Nehlási sa do vysielačky a ani iné veci nenasvedčujú tomu, že by mohol byť nažive.

Druhý deň po búrke sa Mark Watney preberá zahalený prachom. Omráčil ho silný náraz ulomeného objektu. Je zranený a sám na neprebádanej planéte. Kontakt s akoukoľvek záchranou je v nedohľadne a zásoby na prežitie má iba na niekoľko desiatok dní. Začína sa jeho boj o život. Má to ale vôbec ešte význam?

The Martian (4)
(zdroj: 20th Century Fox)

Režisér Ridley Scott sa nešetrí ani v pokročilom veku a točí jeden výborný film za druhým. Aktuálne len potvrdzuje, že mu sci-fi žáner sedí, nakoľko je jeho meno späté s už uznávanými a kultovými filmami ako Votrelec (Alien, 1979) alebo Blade Runner (1982), prípadne aj nezaslúžene opovrhovaným predpríbehom k votrelcovi – Prometheus (2012).

Teraz sa v dobrom svetle ukazuje práve s Marťanom. Treba uznať, že opäť milo prekvapuje. Jeho novinka už prekonala v komerčnom merítku doterajšie rekordy, ktoré držal s filmom Gladiátor (2000), vďaka ktorému sa v  dobe na prelome nového milénia dostal opätovne do hviezdnej spoločnosti najvýraznejších režisérov. Odvtedy nám ponúka jeden vizuálny skvost za druhým. Bezkonkurenčne sa dá povedať, že v novom tisícročí by ste len ťažko hľadali režiséra, ktorý by viac dominoval na poli historických filmov (Gladiátor, Kráľovstvo nebeské, Robin Hood, Exodus). Aktuálne sa zviditeľňuje v žánri, ktorý rozbiehal jeho kariéru, teda sci-fi, aj keď teraz, po jeho temnejších projektoch, atmosférou zjemnil.

The Martian (2)
(zdroj: 20th Century Fox)

Blíži sa obdobie nominácií na prestížne ceny a tak bude určite zaujímavé, ako si jeho film bude počínať pri nomináciách na Zlatý Glóbus alebo aj Oscara! Nakoľko sme tu mali v roku 2013 podobný žánrový film Gravitácia, ktorá mala veľký úspech po komerčnej stránke, ale aj ohľadne získavania významných cien, keď ukoristila až 7 Oscarov! A Ridley Scott by si už veru zaslúžil získať významné ocenenie po troch nepremenených nomináciách na Oscara za réžiu.

The Martian (6)
(zdroj: 20th Century Fox)

Film Marťan je nadmieru zručne natočený, má dobre vystavaný dramatický dej. Dokáže tak zaujať široké publikum, čo sa premietlo na výbornom komerčnom úspechu. Za celý rok ide o film, ktorý najpomalšie klesá v rebríčku Box Office. V siedmom týždni pôsobenia v kinách sa stále drží na pôde USA v Top 5, čo sa nepodarilo ani Jurskému Svetu.

Vráťme sa však k príbehu. Nájdeme tu mix všetkého potrebného ako drámy, napätia, bádateľskej hravosti a nápaditosti. NASA nám urobí prehľad ich všemožných technických výdobytkov a vrátime sa aj do minulosti, keď nám tu predstavia prvé výskumné moduly, ktoré pristáli na Marse. Toto všetko je pekne zakomponované do deja. Svoje tu urobia aj príjemne odľahčené scénky, ktoré vyčarujú úsmev na tvári a robia o kus lepší pôžitok z tohto vesmírneho dobrodružstva. Všetko to je zabalené v úžasnom vizuáli. U Scotta je to brilantná technická práca, ktorá zdobí všetky jeho filmy a ťažko by ste asi hľadali nejakého režiséra, ktorý by si dal s vizuálnou stránkou viac námahy. Scény tak pôsobia veľkolepo, strhujúco, epicky, čo len zvýrazní efektné 3D.

The Martian (3)
(zdroj: 20th Century Fox)

Ozdobou filmu je aj výborne hrajúce osadenstvo. Každý part má nejaký význam. Hlavný ťahúň ale ostáva Matt Damon. Ten po menej vydarenom pôsobení v sci-fi Interstellar, kde jeho postava pôsobila dosť otravne, práve tu vyniká, aj keď v podstate išlo v obidvoch prípadoch o veľmi podobný typ úlohy. Vo filme je určite zaujímavé aj poukázanie na to, ako kvôli jednému ľudskému životu v ďalekom vesmíre idú obetovať veľa vecí, financií, času či dokonca iných ľudských životov. Popritom sa to tu na našej planéte všetko zadŕha v neustálych medziľudských konfliktoch a nesúdržnosti.

The Martian (7)
(zdroj: 20th Century Fox)

Ridley Scott potvrdil, že za skromnejší rozpočet dokáže natočiť dvakrát pôsobivejší film, než by sa na prvý pohľad zdalo, čo už potvrdil niekoľkokrát. Pri jeho filmoch je badateľná prepracovanosť ohľadom výpravnosti, takže počítačová animácia tu až tak zbytočne nevytŕča.

The Martian (8)
(zdroj: 20th Century Fox)

Originálny názov: The Martian
Rozpočet: $108 miliónov
Otvárací víkend v USA: $54,308,575
Tržby v USA: $207,394,787
Tržby mimo USA: $270,960,020
Tržby Celosvetovo: $478,354,807

V Slovenských kinách od: 01.10.2015

maximusfilm

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
12 + 18 =