The Old Guard – Nesmrteľní kráčajú dejinami

Kráčajú dejinami a svojimi schopnosťami a skúsenosťami z množstva konfliktov pomáhajú ľudstvu. Svet sa ale dramaticky mení. Dá sa povedať, že je menší a udržať si svoje tajomstvo je pre nesmrteľných žoldnierov stále ťažšie. A aby rôznych komplikácií nebolo málo, objavil sa na svete nový nesmrteľný, ktorý potrebuje ich pomoc.

Príbeh Andy a jej skupinky zabijakov má svoj základ v komikse, ktorý napísal Greg Rucka. Tento americký scenárista a niekoľkonásobný držiteľ Eisnerovej ceny má na konte napríklad komiksy s Wonder Woman, Batmanom, Wolverinom, podpísaný je aj pod sériami Gotham Central, Lazarus alebo Black Magick. A aj Old Guard nesie jeho rukopis, v ktorom sa miesi akcia, nadprirodzeno a istá dávka osudovosti, aj keď si dovolím tvrdiť, že nejde o jeho najlepší počin.

(Zdroj: Netflix)

Keďže napísal aj scenár, v istých momentoch je film priam dokonalou adaptáciou komiksu. Drvivá väčšina scén, ktoré ma v komikse zaujali, sa dostali na plátno v dokonale identickej podobe. Ako som už ale písal, komiks to nie je dokonalý a v niektorých miestach vyslovene zlyháva. Je teda dobré, že práve v týchto momentoch sa film vybral inou cestou. Zásahy do predlohy nie sú na prvý pohľad obrovské, ale dá sa povedať, že dosť výrazne zmenili tón minimálne v závere filmu. Nechcem spoilerovať, a preto len poznamenám, že v komikse hlavné postavy nenarazili na jediný výraznejší odpor a problém a do posledného zošita človek nemal jediný dôvod, aby sa o nich bál. Film priniesol zvrat, ktorý to dosť výrazne zmenil.

(Zdroj: Netflix)

Gina Prince-Bythewood, ktorá sedela na režisérskej stoličke, nemala pred týmto filmom s akčným žánrom veľa skúseností. Na jej konte totiž nájdeme prevažne drámy a seriálové epizódy. Dlhšie bola spájaná s projektom Silver & Black v rámci Spider-Man univerza štúdia Sony, ale nedávno z neho sama odstúpila. Ak mal tento film nejaký výraznejší problém, bola to slabá dynamika. Boli tu momenty, ktoré boli statické a obsahovo nepodstatné a akcia sa tak zbytočne riedila. A tu sa prejavil ten nedostatok skúseností. Na druhú stranu si ale myslím, že sa režisérke podarilo do akčného filmu vtesnať uveriteľný ľudský rozmer, kde sa jej práve skúsenosti z trochu civilnejších žánrov hodili.

Akčné scény v Old Guard nevyzerajú vyslovene zle, ale ani nedvíhajú zo stoličiek. Rozumiem snahe o chladnokrvnú efektivitu v duchu Johna Wicka, ale viac ako presné “headshoty” som si užíval momenty, keď zobrala Charlize do ruky sekeru. Je tu tiež niekoľko momentov, ktoré si rád pozriem opäť a ktoré ma vyslovene bavili, takže voči akcii nemám výraznejšie výhrady.

(Zdroj: Netflix)

Hereckému ansámblu samozrejme dominuje Charlize Theron, ktorá sa svojej úlohy zhostila skvele. Andy je cynická a chladnokrvná, ale zároveň je pod obrovským nánosom zlých spomienok a depresií skrytý aj cit. A s príchodom nového nesmrteľného sa táto jej časť dostáva na povrch stále častejšie. Na dominanciu hlavnej postavy samozrejme doplácajú vedľajšie postavy, ktoré nie sú dostatočne výrazné a na prerozprávanie ich pôvodu a príbehu nie je až tak veľa času, ako tomu bolo napríklad v komikse. Tam bolo množstvo historických scén, ktoré sa vo filme zmienili iba v rámci rozhovoru, alebo mali minimálny priestor. Pokojne by som obetoval pár scén zo súčasnosti, kde sa hovorilo, za niekoľko dobových, kde by sa ukazovalo.

V dobe, keď sme tu už pár mesiacov nemali poriadny blockbuster, a keď ani vízia do najbližšej budúcnosti nevyzerá lepšie, sa musíme tešiť aj z maličkostí. Old Guard je film, ktorý sa dokonale hodí na streamovaciu platformu. Má určite chyby, ale dokáže zaujať, pobaviť a má Charlize, ktorá je ako vždy, skvelá. Pri špekuláciách ohľadom možného pokračovania si hovorím – prečo nie?

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 × 8 =