The Platform : Brilantná kritika spoločnosti

Goreng sa prebúdza v zariadení, ktoré sa označuje ako Diera. Ide o vertikálnu väznicu, v ktorej svoju celu zdieľa s neznámym človekom. Nad sebou má ľudí, ktorí ho nepočúvajú a nezaujímajú sa o neho, lebo je dole. Pod sebou má ľudí, o ktorých by sa podľa spoluväzňa nemal zase zaujímať on, keďže sú dole. Jedlo je na prídel, ale nie pre každého väzňa osobitne. Luxusné stolovanie plné vyberaných špecialít putuje zhora nadol, a tak ak ste hore, máte obrovské šťastie a výber ako v najlepšej reštaurácii. Tí nižšie jedia zbytky po tých hore a od istého momentu už Dierou putuje len prázdny stôl. A to vytvára obrovské problémy a skúšky aj pre nášho hlavného hrdinu.

Zdroj: Netflix

Už na prvý pohľad je jasné, čoho symbolom vertikálne väzenie je. Tí hore sa majú najlepšie, sú sebeckí a nezaujímajú sa o potreby nižšie postavených. Dole sa bojuje o prežitie a nezáujem vrchnosti sa berie ako štandard. To ale nie je všetko. Ak by film neustále recykloval iba túto tézu, bolo by to málo. Vždy, keď vyčerpá kritiku nejakého problému, prichádza ďalší, respektíve analógia s niečím, čo divák určite pozná z bežného života. Príbeh tiež ponúka množstvo riešení a občas diváka doslova ukolíše tým, že už je jasné, ako to bude pokračovať a ako budú všetci šťastní a spokojní. Pocit relatívneho mieru a bezpečia však nikdy netrvá dlho.

The Platform rýchlo po navrhnutí riešenia búra túto schému ako nefunkčnú a krátkozrakú. Prináša množstvo otázok a idealistov, ktorí čakajú na instantné riešenia, kope do riti. Nič nie je čiernobiele a nič sa nedá oklamať. Instantné riešenia nefungujú a vždy je tu aj ľudský faktor, na ktorý netreba zabúdať.

Zdroj: Netflix

Ako som už naznačil, vertikálne členenie spoločnosti nie je jediným motívom. Sledujeme napríklad aj polemiku o prerozdeľovaní zdrojov, alebo zamyslenie sa, či je zdrojov naozaj dosť pre všetkých. Načne sa aj problém rýchlo nadobudnutého bohatstva alebo morálna dilema o tom, čo všetko môže človek urobiť pre svoje prežitie. Tých tém a zamyslení je naozaj veľa a kým niektoré plynú celým filmom, niektoré sú skôr epizódne, čo im však neberie na aktuálnosti a údernosti.

Zdroj: Netflix

Španielsky The Platform sa relatívne rýchlo stal hitom a v istom období bol najsledovanejším filmom na Netflixe. Niet sa čomu čudovať. Ide o remeselne dobre natočený, skvele zahraný horor s prvkami sci-fi, ktorý prináša dôležité otázky dneška v polopatistickom prevedení, ktoré musí zasiahnuť naozaj každého. Film je možno brutálny, ale brutalita nie je samoúčelná. Je funkčná a vytvára dusnú a bezvýchodiskovú atmosféru, ktorá skvele parafrázuje dnešnú neudržateľnú spoločnosť. Toto nie je pekný a optimistický film. Toto je facka pre zhýčkaného človeka dneška a výkrik po zmene.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
33 ⁄ 11 =