The Plot #1 – Aby si dostal… musíš najprv dať

Vydavateľstvo Vault Comics prináša prvý tohtoročný komiks patriaci pod iniciatívu NIGHTFALL, ktorá čitateľom sľubuje príbehy obsahujúce „skutočný horor“. Pod názvom The Plot #1 sa predstavuje vlajková loď celého projektu, silno atmosférický hororový príbeh o bohatej rodine s temnými tajomstvami. Podaril sa však cieľ projektu a splnenie sľubu daného čitateľom – dá sa v príbehu nájsť „skutočný horor“?

Dej sa odohráva v roku 1974. Komiks začína rozprávaním jednej z hlavných postáv, muža menom Chase Blaine, ktorý spomína na svojho zosnulého otca. Ten žil podľa pravidla „Aby si dostal, musíš najprv dať“. Ako prechádza náš hrdina opito po starom rodinnom sídle a premýšľa nad svojím otcom a ako preňho bolo „dávanie“ akousi formou úteku či vyvinenia, premiestňujeme sa k druhému z bratov, Charlesovi, ktorý má práve príhovor pre celú svoju spoločnosť pri príležitosti svojich štyridsiatych narodenín. Následne sa pokúsi zavolať bratovi v rodinnom sídle, ten však zo zúrivosti vytrhne telefón zo steny. A po tomto krátkom no efektívnom úvode sa komiks rozbieha.

Charles a jeho manželka Wendy sú brutálne zavraždení monštrom. Ich deti – McKenzie a Zacha –  vezme do opatery Chase. Ten sa rozhodne spraviť pre deti to najlepšie, čo môže, a dať im bezpečné miesto, ktoré môžu nazývať domovom. Vezme ich teda do rodinného sídla. Deti sa nepriečia, práve naopak, hlavne staršia McKenzie chápe, že ich strýko teraz potrebuje snáď ešte viac, ako ony jeho. Prvý diel The Plot sa končí tým, ako pri preskúmavaní nového domova stretne každé z detí čosi nebezpečné…

Nie, nečítali ste predošlé riadky nesprávne. Akokoľvek stručné zhrnutie príbehu to je, dá sa na ňom vidieť jedno z dvoch veľkých plusov, ktoré komiks má – spôsob, akým príbeh pracuje s klasickými klišé a stereotypmi. Máme tu brata-skrachovanca, ktorý sa musí postarať o deti svojho úspešného súrodenca, tajomný dom, strašidelný močiar, rodinné tajomstvá… no každý z týchto hororových klišé motívov je spracovaný dobre. Chase, napriek tomu, že je ten menej úspešný z bratov, mal svojho brata rád a je ochotný dať deťom maximum. Deti, aj keď traumatizované a cynické, nie sú otravné ani zlé. Máme rodinné tajomstvá a konflikty, vidíme však hlavne, ako sa s nimi postavy vyrovnávajú v prítomnosti. The Plot sa tak vyhýba najčastejším úskaliam žánru – otrasné postavy, ktoré chce čitateľ vidieť mŕtve, a príbeh tak plný flashbackov, že ani nevieme, čo sa deje. Autori zjavne rozumeli, prečo sú tieto prvky v príbehoch také populárne, a snažia sa z nich vyťažiť maximum.

Druhým veľkým pozitívom komiksu je vizuálna stránka. Tento konkrétny štýl veľmi dobre dokresľuje atmosféru tajomna a starých krívd. Komiks sa však nesústredí len na atmosférické obrazy domov a krajiny, plne využíva vizuálnu stránku na foreshadowing, ukázanie vzťahu postáv či podtrhnutie dialógov. V podstate sa dá povedať, že po vizuálnej stránke funguje všetko… až na samotné postavy.

Bohužiaľ je relatívne veľkým nedostatkom práve spôsob, akým sú zobrazené ľudské postavy, či už v popredí alebo pozadí. Kvalita ich zobrazenia sa mení scénu od scény, a aj keby človek mohol povedať, že ide o premyslený ťah, ktorý má zvýrazniť to podstatné a okresať nepodstatné, faktom ostáva, že v niektorých paneloch sú hlavné postavy ledva viac ako farebné šmuhy. Obraz davu beztvarých humanoidov vyvoláva spomienky na davy v nízkorozpočtovom anime.

Avšak aj napriek tomu celková vízia pre prvý diel The Plot funguje. Dostávame tak akurát informácií, aby sme si mohli domýšľať. Postavy sú práve tak uveriteľné, že nechceme, aby zomreli strašnou smrťou. Keďže sme aj celkom detailne videli, aká smrť sa na postavy chystá, prichádza aj onen sľubovaný „skutočný horor“. Celkovo to vyzerá, že všetky figúrky sú na svojom mieste a partička sa môže začať – čo je najlepší pocit, ktorý môže prvý diel zanechať.

 • Vydavateľstvo: Vault Comics
 • Formát: zošit
 • Jazyk: anglický
 • Scenár: Tim Daniel, Michael Moreci
 • Kresba: Joshua Hixson
 • Dátum vydania: 9.2019
 • Dátum vydania pokračovania: 10.2019

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Solve : *
  7 × 28 =