The Red Mother #1

The Red Mother od BOOM! Studios rozpráva príbeh mladej Daisy McDonough, ktorá v jediný osudný moment príde o priateľa i o oko. Komiks sľubuje kombináciu psychologického a nadprirodzeného hororu na pozadí vyrovnania sa s nevysvetliteľnou tragédiou. Je The Red Mother naozaj taký desivý príbeh, ako štúdio dúfa? Alebo ide len o ďalší tuctový duchársky príbeh o médiu?

Netradične sa najprv pozrieme na negatíva komiksu – je príliš krátky a v podstate sa v ňom udeje pramálo nad rámec anotácie od štúdia: „Žena príde o oko a začne mať vízie skrz protézu.“ Vidíme onen incident, no nijaké vysvetlenia, dokonca samotná Red Mother je spomenutá len raz, bez kontextu. Chcelo by to veľa šikovného písania a vizuálneho rozprávania, aby boli čitatelia navnadení na pokračovanie.

Našťastie The Red Mother vyniká v oboch oblastiach, scenár aj vizuálna stránka. Napriek tomu, že sa „nedeje“ veľa, nie sú stránky prázdne. Namiesto toho, aby sme strácali čas zbytočnými dialógmi alebo falošnými stopami, The Red Mother si necháva čas dýchať a pracovať s tým, čo pri hororoch toľkokrát chýba – s atmosférou.

Tá sa prejavuje tak v písaní, ako aj po vizuálnej stránke. Vďaka rozvážnemu prístupu a pomalému tempu ostáva v príbehu priestor pre tajomno a nebezpečenstvo. Kde ale scenár vyniká, je spôsob, akým nám ukazuje hlavnú postavu, jej každodenný boj a liečenie. Aj keď nevieme veľa o jej živote pred incidentom, vidíme z nej práve dosť na to, aby sme s ňou súcítili – a báli sa o ňu, keď svet sčervená…

Vizuálne máme mnoho panelov, ktoré len ukazujú život Daisy a jej „liečenie“, psychické aj fyzické. Komiks si dáva záležať, aby nám predostrel následky incidentu a toho, aké ťažké je dostať sa cez to, hlavne skrz obraz. Zároveň pomaly buduje napätie, ako na stránkach pribúda červená farba… celkovo vizuálne pôsobí komiks veľmi hladko a premyslene, pozornosť je venovaná detailom tam, kde je ich treba, no ich nedostatok nikdy nepôsobí rušivo. A to, čo nám zatiaľ ukázali z monštra príbehu, vyzerá poriadne nechutne – v tom najlepšom slova zmysle.

The Red Mother je vďaka tomu nielen jeden z najlepších prvých dielov hororového komiksu tohto roka, ale zároveň jeden z najlepších prvých dielov vo všeobecnosti. Jasne ukazuje, že vie, aké pocity chce v čitateľovi navodiť a aké nástroje na to vybrať. Ostáva len dúfať, že ďalšie diely si udržia kvalitu.

 

  • Vydavateľstvo: BOOM! Studios
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Jeremy Haun
  • Kresba: Danny Luckert
  • Dátum vydania: 12.2019
  • Dátum vydania pokračovania: 01.2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 − 4 =