The Resistance #1 – príliš reálny príbeh?

The Resistance od AWA Studios rozpráva príbeh o svete postihnutom rýchlo sa šíriacou epidémiou. Je to ale vhodné načasovanie? Pomôže si týmto dátumom vydania alebo je takýto príbeh až príliš podobný súčasnej situácii na to, aby sa dal čítať?

V prvom rade treba poznamenať, že autori na tomto komikse a motíve pracujú oveľa dlhšie, než trvá súčasná situácia. Aj keď sa na The Resistance nedá pozerať bez toho, aby sme nevideli paralely s realitou, táto recenzia sa bude sústrediť primárne na príbeh samotný. V tomto kontexte je najdôležitejšia otázka – je táto (momentálne veľmi citlivá) téma spracovaná dôstojne? A odpoveď, bez ohľadu na kvality a nedostatky komiksu, rozoberané nižšie, je „áno“. Komiks nezľahčuje situáciu ani utrpenie ľudí v dobe epidémie, ukazuje veľmi realisticky stratu a problémy národov i individuálnych ľudí. Pre ľudí, ktorí hľadajú v umení útek od každodenných problémov, bude pravdepodobne lepšie sa tomuto komiksu aspoň nateraz vyhnúť. Ale teraz už k samotnému dielu.

Príbeh rozpráva o epidémii, ktorá zabila stovky miliónov ľudí po celom svete. Nesledujeme jednotlivé postavy, skôr sa pozeráme oknami na svetových lídrov i obyčajných ľudí a na ich trápenie a boj. Komiks navodzuje veľmi dobre atmosféru beznádeje a rôznych spôsobov, ako sa s ňou vyrovnať. Vidíme hľadanie vysvetlení (a vinníkov), odovzdanie, náboženský zápal i brutálny pragmatizmus. Napriek tomu, že naše „hlavné“ postavy stretneme až na konci, dá sa povedať, že hlavnou postavou prvého dielu The Resistance je celé ľudstvo.

Po vizuálnej stránke je kresba prepracovaná a primerane ubíjajúca. Napriek tomu, že prvý diel nemá veľa „akčných“ scén a obsahuje veľa textu, stále má v sebe dosť energie na to, aby nútil čítať ďalej. Nejde len o šikovné pretkávanie dialógov obrazmi deštrukcie a explózií, ale aj o to, ako kresba s príbehom tvoria dokopy mrazivý pocit konečnosti a už spomínanej beznádeje. Chceme vidieť, čo sa stane s každým náhodným človekom, ktorého tvár nám ukážu, ako dopadne naša hlavná postava – ľudstvo.

Ako však môže fungovať prvý diel bez hlavnej postavy? Komiks sa totižto nesnaží povedať len jeden príbeh, ale predstaviť celý nový svet. To je zámer, ktorý jednak predstavili autori J. Michael Straczynski a Mike Deodato, ale jednak je to aj zámer jasne viditeľný zo samotného diela. A to je fajn, pretože aj keď interview s autormi sú pekná vec, dielo by malo byť schopné stáť na vlastných nohách (a už druhý týždeň sa tak dostávame k popkultúrnym fenoménom ako Game of Thrones či Star Wars). The Resistance však na vlastných nohách stojí a predstavuje nový, zaujímavý svet.

Na konci prvého dielu sme snáď dostatočne oboznámení s celým svetom natoľko, aby sme sa mohli naplno ponoriť do príbehov jednotlivých postáv, naznačených na posledných stranách. Ostáva dúfať, že svoju kvalitu si komiks udrží, aj keď sa bude zaoberať konkrétnymi postavami.

  • Vydavateľstvo: AW&S Inc
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Michael Straczynski
  • Kresba: Mike Deodato
  • Dátum vydania: 3/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2020

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

V našom komiksovom hlasovaní sme už mali množstvo komiksov a niekedy bolo hlasovanie naozaj vyrovnané. Rozhodli sme sa…

Uverejnil používateľ Multiverzum Utorok 24. marca 2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 ⁄ 15 =