The Tomorrow War je ako trojnohý pes

Svet ostane ochromený, keď sa stane svedkom príchodu skupinky ľudí z roku 2051. Doručia urgentnú správu – už o 30 rokov bude ľudstvo čeliť kompletnému vyhubeniu. Prehráva totiž vojnu s mimozemskou formou života. Jedinou nádejou ľudstva je naverbovanie vojakov z minulosti a ich transport do budúcnosti. A keďže vojakov vhodných na cestovanie časom je málo, čoskoro sa začnú verbovať aj civilisti.

Tomorrow War / Amazon Prime

Keď prídete niekam do parku a uvidíte tam skupinku psov, ako sa hrajú a naháňajú, určite vašej pozornosti neujde fakt, ak jeden z nich bude mať len tri nohy. Tento defekt je evidentný, ale danému jedincovi to nebráni zabávať sa s rovnakým, ba ešte väčším zápalom ako ostatné psy. Pri pohľade na neho síce viete, že je znevýhodnený a že táto chyba sa nestratí a v istých ohľadoch ho výrazne obmedzuje, avšak vám to nevadí a v istým spôsobom mu fandíte. Sci-fi The Tomorrow War je v pozícii takého kriplíka, na ktorého sa pozeráte so zhovievavosťou a ste mu ochotný odpustiť skoro všetko.

A na odpúšťanie je toho naozaj viac ako dosť. Najviac dier je v samotnom príbehu. Scenár je od začiatku taký deravý, že sa jednoducho nedá brať úplne vážne. Ak by ste si povedali, že si budete vypisovať všetky „ale prečo“ otázky, po dvadsiatich minútach filmu budete mať zapísaný hárok papiera a do zásoby si vytiahnete radšej ďalších päť.

Správanie a rozhodovanie postáv je zvláštne. Vysvetlenia toho, prečo sú niektoré situácie také, aké sú, majú množstvo logických prešľapov. Budúcnosť stojí neuveriteľne na vode a množstvo časových paradoxov, ktoré film úplne odignoroval, riešiť ani nebudem.

Tomorrow War / Amazon Prime

Napriek tomu je to dobrý film. Funguje v ňom totiž akcia, dobre sa naň pozerá, a aj keď ide o viac ako dvojhodinový film, je to nonstop zábava bez väčšieho množstva hluchých miest. A čo ma bavilo asi najviac, The Tomorrow War je pestrá a funkčná koláž známejších sci-fi filmov.

Žmurká totiž napríklad fanúšikov Starship Troopers (1997) a Edge of Tomorrow (2014). Nájdu sa tu ale aj chvíľky ako vystrihnuté z Terminátora (1984), prípadne Aliena (1979) a jeho novodobých „pokračovaní“.

V rámci hereckého obsadenia bol hlavnou hviezdou, samozrejme, Chris Pratt a musím uznať, že mu to vcelku išlo. Samozrejme, vo vážnejších momentoch nestíhal a vyzeral tak trochu ako retardovaný, ale na jeho šťastie tam takýchto scén nebolo veľa. Veľmi príjemne ma prekvapila Yvonne Strahovski a každá scéna, v ktorej sa objavil J. K. Simmons, bola špičková.

Tomorrow War / Amazon Prime

Film pôvodne vznikal v štúdiu Paramount Pictures, ale kvôli pandémii Covid-19 bola premiéra odkladaná, až sa štúdio rozhodlo predať film za 200 miliónov platforme Amazon Prime Video. O tom, či je film úspešný, je ešte priskoro hovoriť, každopádne si dovolím tvrdiť, že svojich fanúšikov si určite nájde, a ja som ho tiež zaradil na môj osobný „guilty pleasure“ list. Ak máte aspoň trochu radi military sci-fi, určite tohto „trojnohého psa“ skúste. Dopraje vám kopec zábavy.

Ak vás film zaujal, trailer si môžete pozrieť tu.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
17 + 29 =