The Variants #1 – Problémy Jessicy Jones

Jessicu Jones sme počas jej komiksovej histórie mohli vidieť v množstve úloh. Má za sebou bohatú superhrdinskú kariéru. Zároveň je dôvtipným súkromným vyšetrovateľom so svojským pohľadom na svet. V neposlednom rade je aj manželkou, matkou a priateľkou, na ktorú sa dá vždy obrátiť. Naprieč Multiverzom má však Jessica nekonečné množstvo verzií, ktoré sú iné v maličkostiach, ale aj v zásadných veciach. Čo sa stane, keď sa niekoľko z nich stretne na jednom mieste?

Príbehy o hrdinoch a ich rôznych verziách sú v poslednej dobe v móde. Marvel sa s multivesmírom pohráva vo filmoch a seriáloch a tento trend využívajú aj komiksoví tvorcovia. Za zmienku stoja nedávne série What if…? Miles Morales, prípadne Spider-Gwen: Gwenverse. Pre náročných fanúšikov multivesmíru je vhodné aktuálne dianie série Avengers. Problémom týchto príbehov je často fakt, že jediným zaujímavým elementom sú varianty hlavných hrdinov. Zabúda sa pritom na nejakú nadstavbu, ktorá by vytvorila niečo s aspoň minimálnou pridanou hodnotou. Mať na scéne niekoľko, často až absurdných verzií iba preto, aby sme ich mali, je jednoducho málo.

Gail Simone (Domino, Deadpool) sa však podarilo na relatívne malom priestore predostrieť hneď niekoľko problémov, ktorým bude Jessica Jones čeliť. V prvom rade Jessicu stále častejšie prenasledujú drobné výpadky vedomia. V istom momente ju jednoducho vypne a stratí pojem o svete. Zároveň sa vynárajú možné problémy, ktoré majú súvis s Killgraveom. Blíži sa totiž desiate výročie toho, ako mal Purple Man Jessicu plne pod kontrolou. A je vcelku logické, že Jessica na toto obdobie nespomína práve rada. Nenecháva ju ľahostajnou fakt, že je možné, že aj napriek tomu, že je Purple Man mimo hry, rozbehol sa v pozadí nejaký jeho dávno pripravovaný útok.

Výpadky vedomia, Killgrave a rôzne varianty Jessicy Jones nútia čitateľa uvažovať, či jednotlivé línie spolu súvisia a ak áno, ako. Výhrady, ktoré som uviedol vyššie, pri tomto príbehu zatiaľ nevyzerajú byť aktuálne. Varianty sa tu zatiaľ iba mihli a Jessicu oveľa viac trápia iné problémy. Gail Simone to rozohrala dobre a nepostavila to celé iba na situáciách, kde sa stretávajú jednotlivé verzie ústrednej hrdinky.

Phil Noto (Black Widow, Daredevil, X-23) a jeho kresba skvele funguje v superhrdinských pasážach a dokonale mi sedela aj v početnejších civilných častiach. Notovi sa darí dodať aj obyčajnej konverzácii dostatočnú dynamiku, a tak priam cítime, ako atmosféra hustne a dianie graduje. Výraz hlavnej hrdinky je niekedy obsažnejší a výstižnejší ako niekoľko popisných viet. Kresba je prehľadná, čistá a jasná – jednoducho skvelá!

Gail Simone chápe, kto je Jessica Jones a ako fungujú jej myšlienkové pochody. Phil Noto jej víziu skvele interpretoval a vznikol tak komiks s obrovským potenciálom. V záplave tuctových príbehov, ktoré sa len snažia zviezť na vlne záujmu o multivesmír, je to vítané osvieženie. Ak patríte medzi fanúšikov tejto postavy, je pre vás séria The Variants povinnosťou. Ako čítanie je vhodná aj pre ľudí, ktorí s Jessicou nemajú príliš veľa skúseností.

Scenár – Gail Simone
Kresba – Phil Noto / Betsy Cola
Obálka – Phil Noto
Lettering – Cory Petit
Vydavateľstvo – Marvel

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
46 ⁄ 23 =