Thorgal – dieťa, ktoré prišlo z hviezd
Prológ
Poznáte ten pocit, že ste práve na mieste, na ktoré nepatríte? Niekto to každý deň zažíva v práci… a Thorgal medzi Vikingami. Vyrastal medzi nimi, ale nikdy nebol stopercentne jedným z nich. Neakceptovali ho ako člena svojej drsnej rodiny. No dovolili mu s nimi žiť a časom sa mu dokonca podarilo získať srdce odvážnej vikingskej princeznej. Aaricii sa na ňom od prvej chvíle páčilo, že je chrabrý, čestný a statočný. Učaroval jej tým, že na rozdiel od Vikingov násilie používa len v najnevyhnutejších prípadoch a ani vtedy sa v ňom nevyžíval. Napriek tomu je dobrým bojovníkom a výborným lukostrelcom. Ale nechce bojovať. Túži prežiť tichý, skromný a pokojný život so ženou, ktorú miluje, a s deťmi, ktoré časom prídu.
Lenže bohovia mu pod nohy neustále hádžu nové prekážky. Osud ho často zavedie ďaleko od domova. Do nebezpečných a exotických končín, v ktorých naňho na každom kroku číhajú smrť a problémy. Ani po narodení syna Jolana a dcéry Vlčice sa jeho život neupokojí. Kedy sa to skončí? Skončí sa to vôbec niekedy?
Hoci ide o poriadne masívnu a početnú ságu, ako to už u slávnych diel niekedy býva, začiatky tomu absolútne nezodpovedali. Duchovní otcovia Thorgala, belgický scenárista Jean van Hamme a poľský ilustrátor Gregorz Rosiński, často a s obľubou spomínajú (obaja stále žijú, Jean sa narodil v roku 1939 a Gregorz 1941), že pôvodne malo ísť o jednorazovú spoluprácu a potom sa už nikdy viac nemali stretnúť. Je síce pravdou, že prvý diel, Zrazená čarodějka, mal otvorený koniec, ale sami autori sa neskôr často zaprisahávali, že to bola len neškodná srandička a skutočne šlo iba o experiment, ktorý sa nikdy nemal dočkať sequelu.
Na našom, resp. vtedy ešte česko-slovenskom, trhu sa prvý Thorgal objavil v roku 1990. Konkrétne šlo o zošit Dítě z hvězd (obsahujúci tri príbehy: Ztracený drakar, Talisman a Kov, který neexistoval). Náklad bol neskutočných 100-tisíc (!) kusov, cena jedného 20 Kčs a paradoxne nešlo o prvý diel ságy, ale až o siedmy v oficiálnom poradí. Neviem, podľa čoho vydavateľ S.Press vybral práve Dítě z hvězd, ale aj po desaťročiach môžem smelo potvrdiť, že asi nemohol siahnuť po vydarenejšom kúsku. Dítě z hvězd dodnes spoľahlivo ostáva jednou z najlepších thorgaloviek vôbec. Ide o výstavný kus obsahujúci presne to, čo by každá správna thorgalovka obsahovať mala. Veci, pre ktoré si fanúšikovia thorgalovky zamilovali.
S.Press poslal Dítě z hvězd na trh spolu s Funkym Kovalom – diametrálne odlišným, ale v konečnom efekte rovnako úžasným komiksom. Oba zošity sa ku mne dostali, ešte keď som bol malý. Kúpili mi ich rodičia na našej dovolenke v Prahe od pouličného kolportéra, dodnes mi to utkvelo v pamäti. Thorgal a Funky Koval mi pomáhali formovať názor na svet komiksu. Všeobecne boli 90. roky u nás komiksovo geniálne. Slovenský Semic-Slovart vydával množstvo peciek (Spider-Mana, Fantóma, G.I. Joe, Transformers, Conana Barbara…), boli tu, samozrejme, kultové Bublinky, z detských spomeňme Duck Tales (neskôr premenovaný na Mickey Mouse a ešte neskôr na Káčera Donalda).
S Thorgalom to, bohužiaľ, S.Press brutálne rýchlo vzdal. Už nikdy žiadneho nevydal. Ani Funkyho Kovala, pričom sa ale práve na jeho konci nachádzala reklama na nového Thorgala – „Příště: Thorgal Alinoë fantasy horror“. Po dlhoročnej prestávke sa odvážny Poloviking často vracal na náš trh. A veľa menil vydavateľstvá. Každý zošit sa mohol pochváliť prekrásnou, fantáziu čitateľa povzbudzujúcou a inšpiratívnou obálkou. Zoradené vedľa seba to ozaj vyzerá ako veľmi pekná, hodnotná a kvalitná zbierka.
Thorgalov svet
Na Thorgalovi je úžasných viacero vecí. Napríklad to, že ide o plnohodnotné pokračovania. Nie v tom zmysle, že napr. hrozba zo zošita A sa dostane do zošita B (hoci boli zaznamenané i také prípady). Skôr preto, že sledujeme Thorgala od mladého muža. A neskôr prišlo aj pár prequelov, čiže sme ho videli tiež ako bábätko, malého chlapca a puberťáka. Videli sme, ako sa tento sympatický vydedenec snažil nájsť si miesto pod slnkom. Boli sme pri ňom, keď stretol Aariciu a zamilovali sa do seba. Boli sme s nimi pri ich prvých problémoch. Aj keď sa narodil Jolan (a neskôr jeho vysnená sestrička Vlčica).
Ďalšou úžasnou vecou je prepracovaná, podmanivá, unikátna vizuálna stránka. Mimoriadne sa mi páči, čo predviedol Rosiński. Pestré, hravé a originálne prostredia. Nekonečné moria a púšte, husté lesy, ešte hustejšie džungle, kde na každom kroku číha obrovský krokodíl, a chladný, mrazivý vesmír. Thorgal zavítal skutočne všelikde, a to vrátane miest pripomínajúcich Južnú Ameriku (cyklus o „zemi Qaa“) a temnú Európu (Sluneční meč).
Thorgal ako postava nie je žiadne béčko, ale rozhodne nejde o krvilačného vojaka ani o skúseného stratéga, ako je Conan. Keď treba, vie použiť hrubú silu. Ale do poslednej chvíle sa tomu bráni. Nehľadá nebezpečenstvo. Ono si však vždy nájde jeho. Poľudšťuje ho aj to, že nie vždy vyhrá. Často býva porazený, oklamaný, uväznený. Nakoniec sa z toho ale vždy dostane, lebo hoci na bohov nadáva, v skutočnosti sa zdá, že niektorí nad ním po celý čas držia ochrannú ruku a pomáhajú mu.
Priamo bohovia tu však nevystupujú. Často sa o nich hovorí, predsa len ide o „poverčivých“ Vikingov. A sú prítomné rôzne mytologické, povedzme rozprávkové bytosti. Ale samotní bohovia nie. Ak za nich teda nepokladáme to, čo spomínam dole v spoileroch.
V Thorgalových príbehoch sa bežne stretávajú normálni ľudia, šialení panovníci a čisto nadprirodzené bytosti zo severských (ale aj iných) legiend a bájí. Škriatkovia, trpaslíci, obri, obludy, gigantické plazy, hadonetopieri (áno, vyzerajú presne tak, ako si myslíte). To je ďalšia úžasná vec na Thorgalovi – krásna žánrová roztatárenosť. Toto totiž vonkoncom nie sú len nejaké vikingské tanečky. Toto je tiež plnokrvná fantasy a dokonalé, ukážkové sci-fi. Je to zároveň svet kruto realistický, kde sa umiera a zabíja. Nie extrémne krvavo, ale občas zahliadnete šíp v hlave. Je tu možné navštíviť pani Smrť osobne a vyjednať u nej návrat mŕtveho späť do sveta živých. Zároveň je tu aj erotika, síce veľmi decentná, ale je. Napr. obľúbená Strážkyňa kľúčov je kočka, ktorá nech hosťuje v ktorejkoľvek thorgalovke (a že ich pár bolo), vždy je komplet nahá. Ozaj.
Kto z vás to povedal, že chce spoilery? No dobre, nepriznávate sa. Nevadí. Ja vaše prianie každopádne vypočujem.
Pri niektorých komiksoch je jedno, v akom poradí ich čítate. Dokonca aj to, ak niektoré albumy vynecháte. U Thorgala nie. Niektoré albumy stoja v sérii akoby samostatne a nie je pri nich vyslovene nutné poznať minulosť ságy. Thorgal v nich často (či už sám, alebo so svojou rodinou, priateľmi a spolubojovníkmi) putuje krajinou a dostane sa do „jednorazového“ nebezpečenstva, ktoré je na konci úspešne a plnohodnotne zakončené (Vládca hôr, Vlčica, Alinoë). Pri iných zošitoch síce nemusíte poznať minulosť, ale fanúšikovia vedia, že tieto odkazujú na niečo významné, čo sa v histórii ságy odohralo. V samotnej sérii sa nachádza viacero nazvime to „voľných cyklov“, kde na seba niektoré zošity priamo nadväzujú (napr. tetralógia pozostávajúca z dielov Zem Qaa, Tanatlokove oči, Mesto strateného boha a Medzi nebom a zemou). Ani to však nie je čistá pravda, pretože napr. pred Zemou Qaa sa nachádza zošit Lukostrelci. Je to presne ten typ thorgalovky, ktorú môžete čítať bez znalosti série. Na strane druhej, už v Lukostrelcoch sa nachádzajú motívy a postavy, ktoré neskôr rozpracovala práve uznávaná a cenená tetralógia o Zemi Qaa. Tak a buďte z toho múdri.
Alebo prvé dva diely: Zradená čarodejnica a Ostrov v ľadových moriach. Súvisia spolu a je dobre ich poznať. Súvisia spolu aj Čierna galéra, V ríši tieňov a Pád Brek Zarithu. V množstve albumov sa rieši práve Thorgalova minulosť (Dieťa z hviezd, Zradená čarodejnica + Ostrov v ľadových moriach), prípadne v niektorých albumoch Thorgal prenecháva priestor iným postavám (zošit Aaricia venovaný jeho životnej láske). Alebo v albume č. 3 (Nad jezerem beze dna) sa vyskytne Strážkyňa kľúčov. Ide o epizódnu postavu. Nakoniec sa ale ukázalo, že zas až takou epizódnou nebola a objavila sa nielen v V ríši stínů, ale tiež v zošite, ktorý sa rovno volal po nej – Strážkyně klíčů. V tom sa pre zmenu objavili aj postavy z príbehu Kov, který neexistoval z albumu Dítě z hvězd. Čiže sami vidíte, že situácia je značne komplikovaná a problémová a najlepšie urobíte, ak budete Thorgala čítať od jednotky postupne tak, ako išiel, zošit za zošitom.
Epilóg
Toto je epilóg článku, ale dúfajme, že to nie je epilóg vychádzania Thorgala v našich končinách. Dlho to vyzeralo na to, že Thorgal v našich zemepisných končinách svoju púť ukončil minulý rok na jar, keď bol vydaný v poradí 18. album, Sluneční meč. Mysleli sme si, že to je posledný raz, čo sa s Thorgalom stretávame. O to príjemnejšie bolo prekvapenie, ktoré pre nás vydavateľstvo Albatros nachystalo v januári 2019. Vtedy totiž vyšiel 256-stranový omnibus Thorgal – Neviditelná pevnost. Plynulo nadväzuje na Sluneční meč a my, fanúšikovia, veríme, že sa v budúcnosti dočkáme ďalších prekladov fenomenálneho, kultového a legendárneho európskeho komiksu.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.