Thought Bubble 2019 : Operácia Hilda

Pred pár týždňami sa konal snáď najočarujúcejší festival ilustrácií a komiksového umenia. Aké to bolo úžasné, ste sa mohli dočítať v reporte od Drackulu. Ak máte komiksy a všetko okolo nich radi, je to doslova raj na zemi. Čo ma na festivale tešilo snáď najviac, bol fakt, že dôraz nebol kladený len na ilustrátorov alebo spisovateľov z veľkých komiksových vydavateľstiev, ale aj na tých nezávislých.

Osobne som sa okrem viacerých ilustrátorov alebo finalistky mojej obľúbenej show o pečení (každý máme niečo) najviac tešila na Lukea Pearsona, autora komiksovej série o modrovlasej Hilde. Príbehy o Hildiných dobrodružstvách milujem, odkedy som si z pasie pustila seriál na Netflixe, ale očarili ma aj komiksy, na ktorých je seriál založený.

Pred výletom na Thought Bubble mi v schránke pristál recenzný výtlačok druhého komiksu Hilda a polnočný obor, tak som ho starostlivo zbalila spolu s Hildou a trolom a v sobotu netrpezlivo poháňala našu výpravu, aby sme stihli podpisovačku u Lukea Pearsona, ktorý ju mal naplánovanú hneď po otvorení festivalu.

Hneď bolo jasné, že som nebola jediná, kto sa tešil na podpis a stretnutie s autorom. V rade na podpis stáli dospeláci aj deti, ktoré boli často v kostýmoch, či už Hildy, alebo iných postáv z animovaných seriálov. Veľmi milé bolo vidieť, ako Luke Pearson ožil nadšením, keď sa pred ním zjavila malá Hilda a neváhal sa odfotiť alebo porozprávať a navyše nakresliť extra detailnú ilustráciu do knižky. Našťastie pre mňa však ilustrácie k podpisu nakreslil každému, aj tomu, kto nemal kostým.

Keď listoval slovenským výtlačkom Hildy a trola, tak sa zarazil a čudoval, čo mám za vydanie. Nakoniec sa priznal, že to slovenské ešte nevidel, ale veľmi sa mu páčilo. (V tomto sa mu nečudujem, keďže oproti britským vydaniam má krásne ilustrácie na predsádkach). Podpísal mi obe komiksy a navyše sa mu podarilo trafiť aj moju obľúbenú postavu Polienka (v angl. Mr Woodman). Radosť najväčšia!

Podpisom sa ale Hilda content neskončil. V priestoroch Harrogate Convention Centre som celý víkend stretávala dievčatá (aj ženy!) v kostýme Hildy a mala možnosť navštíviť stánok Nobrow Press, čo je domáce vydavateľstvo Hildy. Nie je žiadnym prekvapením, že aj ich ostatné tituly vyzerajú nádherne a zaujímavo.

Thought Bubble je zaujímavý aj v tom, že netrvá len jeden víkend, ale sprievodné akcie sa konajú už niekoľko týždňov pred samotným  conom. Jednou z týchto akcií bola aj výstava v miestnej Mercer Art Gallery, ktorá bola venovaná práve Hilde.

Bohužiaľ pre mňa sa výstava týkala predovšetkým nového komiksu Hilda and the Mountain King, ktorá je šiesta v sérii a vyšla v septembri tohto roka. Čiže hello spoilery. Výstava sama osebe však bola pekná, aj keď pomerne kompaktná. Vystavené boli pôvodné ilustrácie od Lukea Pearsona z komiksu, ale aj rôzne predmety spojené s Hildou – pôvodné náčrty, ktoré sa na modrovlasú nezbedníčku takmer vôbec nepodobali, severské knihy o troloch, drevené figúrky, Hilda ako handrová bábka, náčrty a podobne.

Bolo veľmi milé vidieť na vlastné oči, že v Británii je Hilda fenomén, ktorý obľubujú tak deti, ako i dospelí. Hlavne ak u nás ide ešte stále o pomerne neznámu sériu – môžeme len veriť, že keď pribudne viac slovenských vydaní, tak sa to zmení a možno uvidíme Lukea Pearsona aj u nás. Ostáva len dúfať!

Prečítajte si viac o celom festivale Tought Bubble 2019 v Drackulovom reporte.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 8 =