Autorkou článku: Jana Seleenee Hlinkova
Po prvý raz som na veľkom „západnom kone“ bola v londýnskom Film and Comic con 2014, lebo tam bol Stan Lee (mám s ním fotku! Áno, zaplatila som si.) Rad na festival sa vtedy tiahol takmer dookola celého výstaviska na Earl’s courte, kde boli festivalu poskytnuté 2 obrovské haly. Polovica bola plná stánkov s komiksami, s rôznym merchom, doplnkami, figúrkami, podpísanými fotkami, niektoré za neskutočné ceny, a radmi fanúšikov na fotenie s tými-ktorými hercami. Druhú halu obsadili rady stolov, za ktorými sedeli komiksoví umelci, scenáristi, coloristi a v lepšom prípade mali stále niekoho, s kým sa porozprávať, v horšom tam sedeli sami skoro celý čas. Všetko, okrem komiksových autorov, bolo spoplatnené. Fakt všetko. A všade davy ľudí. V určitom zmysle to bolo pre mňa sklamaním. Celou pointou bolo stáť v rade, kde si niečo kúpite.
Though Bubble v Leeds? Čisto komiksový festival, tuším jeden z najväčších svojho druhu, minimálne vo Veľkej Británii určite, ktorý mal minulý rok navyše okrúhlych 10 rokov (2). Atmosféra úplne iná. Je pravda, že charakter bol podobný, ale bolo to definitívne iné. Oveľa menej „ziskovo“ ladené. Časť festivalu som strávila s chalanmi, súkromne to volám česko-slovenská expedícia, väčšinu sama v rade s inými návštevníkmi v nadšenej debate o človeku, za ktorým sme šli. Ale poďme po poriadku.
V marci 2016 zahlásili chalani na fb stránke fanúšikov komiksu, že do Británie na nejaký komiksový festival príde Mike Mignola. Ten Mike Mignola, otec Hellboya, Lobstera Johnsona, celého Úradu pre paranormálny výskum a obranu a iných. Samozrejme, že idem. Vznikol káder v zložení 3 Česi – Ondra Král (Komiksové bubliny), Walome a Michal a 5 Slováci – Pajo, Mortdecai a moja maličkosť a v sobotu sa pridali ešte chalani z Pop Cultu – Paľo a Gabo.
Na piatok, predvečer festivalu, som mala nepriestrelný plán, že si pozriem mesto a nájdem nejaké komiksové obchody. Mesto je pekné, drobné a veľmi kompaktné, nemajú žiadne turistické info, to nemá zmysel hľadať. Stihla som len známu tržnicu Kirkgate, lebo som si tam zostala kresliť. Vrátila som sa na hostel a našla tam Ondru Krála, najväčšieho machra na Marvel Universe, akého poznám. Ondra sám stihol všetky obchody a potiahol ma do tých najdôležitejších – do obchodov so zošitovkami po 50p a poctivo odpovedal na každú moju otázku „títo tam budú/a čo títo/a čo tento/a títo tam nebudú?“, za čo mu náramne ďakujem. Večer som zakončila na pive so zvyškom expedície. Celé mecheche sme zabalili asi po jednom dvoch pohároch, lebo verte neverte, cestovanie je náročná vec a všetkých nás zmohlo.
Na druhý deň, keďže Ondra je riadne ranné vtáča, a ja som nevedela kam a nechcela ísť sama, vybrali sme sa pekne krásne vo dvojici do radu na festival. Royal Armouries, kde sa TB koná už niekoľko rokov, je od centra vzdialené pár minút chôdze, a má veľmi pekné konferenčné priestory a nádvorie hostiace hlavný stan sponzorovaný spoločnosťou Comixology. Vystáli sme tam v družnej debate o Mignolovi s domácimi asi hodinový rad a konečne sa otvorili dvere do vnútra! Na to sme sa skoro všetci rozbehli na druhú stranu stanu, do radu na Mignolu. Komiksoví autori sa smiali, že ako blázni, ako stádo slonov, ale čo vám budem hovoriť. Tak to bolo. Potom už len chvíľka a zrazu som bola pred ním, pred Mikeom Mignolom. A poviem vám, bolo to skvelé a sureálne a mám pocit, že si skoro nič nepamätám, lebo to bol okamih, ale viem, že bol prekvapený českou Pekelnou knižnicou a že bol zlatý a podpísal mi ju s úsmevom a že sa so mnou odfotil a prihodil čarovný úsmev a že to bolo skvelé a milé. A potom otázka, kam ďalej. Ešteže ma kamarátka a Ondra vybavili zbierkou komiksov a šli sme na lov. Páni, to vám bolo. Oni boli všetci zlatí, ale všetci kompletne do jedného.
Jeff Lemire (Sweet Tooth, All New Hawkeye) bol úžasne milý a všetkým do kníh kreslil obrázok, Emi Lennox (Plutona) úplný miláčik, s ktorým sa dalo vždy pokecať, čakala som, že Christian Ward (ODY-C, ROM), pre farby, ktoré používa, bude mladší, a že Paul Azaceta (Outcast, Talent) naopak starší, ale nestalo sa tak. Kieron Gillen, Jamie McKellvie aj s občasne hosťujúcou Spehanie Hans (The Wicked + The Divine) mali vždy rad a u Stephanie to bolo znásobené tým, že kreslila a to dosť poctivo a veľmi zodpovedne a bohužiaľ aj pomaly (bolo potrebné obrniť sa trošku vyššou mierou trpezlivosti, ak chcel človek podpis aj od nej – mám ho!), ale boli fakt zlatí a vždy prehodili s fanúšikmi pár viet a s radosťou sa aj odfotili (len ja som bola príliš paf z toho, že som tam s nimi, že som si fotku zabudla vypýtať a na druhý deň poobede už vyzerali zničene a nechcela som ich zbytočne trápiť). Najzvláštnejší rad bol u kresliča Declana Shalvey (Injection a mnoho Batmanov), u ktorého sa skoro nehýbal, lebo niekomu niečo kreslil a nakoniec, keď sa to začalo konečne hýbať, pred nami bol chalan, ktorý mal so sebou asi 2 krabice komiksov Batmana a podľa môjho hrubého odhadu minimálne okolo 60ks zošitov, ktoré chcel podpísať. Ja byť Declanom, pošlem ho niekam, ale Declan bol hrdina a celé to podpisoval.
Kto tam ešte bol? Kreslič Hellboya Duncan Fegredo, Babs Tarr, ktorá prebrala Batgirl, ocino Sudcu Dredda John Wagner, Lee Bermejo (nádherná kresba/maľba Dardevil, Joker, Batman: Noel), Kris Anka z Uncanny X-men, Erica Henderson, autorka Unbeatable Squirrel Girl, Kim Jung Gi, perfektný kórejský kreslič, Ryan North (Advenure time a Unbeatable Squirrel Girl), Kevin Wada (Catwoman a She-Hulk, krásne ženské kreslí, musím pochváliť), Tess Flowers (Rat Queens), Simon Davis, ktorý maľuje Slaine. Mega veľa vynikajúcich scenáristov a kresličov a koloristov (okolo 120) a neskutočne veľa všakovakých začínajúcich autorov menších nezávislých komiksov. Od každého sa dalo odniesť si podpísaný výtlačok diel v rôznych veľkostiach a mnohí ochotne nakreslili aj drobné skice za pár libier naviac (skice boli takmer u každého spoplatnené minimálne 10-librovou sumou, ale sú prekvapivo lacnejšie v UK ako vo Viedni. Teda minimálne pre mňa je to prekvapujúce) alebo väčšie skice za pár desiatok.
A čo bolo najmilšie, bol tam program! Pekne poctivo vytvorený program, viacero súbežných línií tak, ako sme navyknutí z domácich conov. Je pravda, že to bolo skôr organizované do panelových diskusií, ale nebolo to len fotenie a autogramiáda! (jéj!) Len počas samotného víkendu ste sa mohli zúčastniť vyše 40tich diskusií, premietaní alebo live eventov organizovaných priamo v priestoroch. A pred hlavným festivalovým víkendom bolo vyše 30 rôznych výstav, súťaží a workshopov, do ktorých sa dalo zapojiť od 1. novembra. Mesto Leeds festivalom Thought Bubble naozaj žilo. V roku 2016 vydali Thought Bubble Anthology Collection, zbierku antológií z posledných piatich ročníkov festivalu, ktorá je podľa ich slov „napchatá do puknutia“ skvelým umením a príbehmi svetovo uznávaných umelcov a spisovateľov spolu s výhercami a účastníkmi komiksovej súťaže, ktorú každoročne organizujú. Všetok profit z tejto publikácie má ísť na charitu Children’s charity Barnando’s.
Čo sa týka praktickejších vecí, lokalita fakt vynikajúca, staff veľmi príjemný a nápomocný, jediné, čo bol problém, bolo chladnejšie počasie, ktoré si museli podľa mňa odniesť práve tie najväčšie komiksové hviezdy vo vztýčenom stane na menšom námestí priliehajúcom Royal Armouries.
Tento ročník sa môžeme tešiť na tie isté priestory, ale s oveľa príjemnejším počasím! Prísľub jednej z organizátorov Tuly Lotay o posunutí festivalu na skorší termín sa naplnil (3) a Leeds komiksom ožije už 18. a vyvrcholí 23. a 24. septembra. Expedícia sa znova začala plánovať a vyzerá to tak, že tento rok by to možno mohlo byť aj vo vyššom počte.
zdroje:
1.Thought Bubble 18-24. September 2017, 13. január 2017
2. Thought Bubble 1-6. November 2016, About Us, 19. novembra 2016
3. Tula Lotay, organizárka Thought Bubble Festivalu, 31. augusta 2016
Fotografie: archív autorky, Ondra Král (Mike Mignola, Emi Lennox)
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách