Top seriály #3

Seriáloví nadšenci, máme pre vás tie najlepšie tipy, čo pozerať! Rozšírte si obzory a ponorte do seriálov vysokokvalitných, bizarných či nostalgických, no v každom prípade si všetky zaslúžia vašu pozornosť.

Ugly Americans
 • Info: Comedy Central, angličtina, USA, 2010
 • Typ: animovaný vulgární fantasy sit-com
 • Délka: 2 série, 31 epizod po 20 minutách (uzavřené)
 • Klíčová slova: démoni, kouzla, sex, sprostý jak hovado
 • Doporučuje: Liborius

New York je nejkosmopolitnější místo na světě. Vedle lidí v něm žijí vlkodlaci, upíři, ale i mluvící koaly nebo létající mozky a další roztodivné bytosti. Hrdinou seriálu je Mark, který se živí jako sociální pracovník imigračního úřadu a pomáhá nejen těmto kouzelným bytostem se adaptovat na život ve velkoměstě. Jinak má vcelku normální život, tedy až na to, že jeho věčně nadržený spolubydlící se zrovna stal zombie, jeho podřízený kolega je emocionálně nestabilní kouzelník, co tíhne k alkoholu, a jeho přítelkyně je démonka, navíc rovnou dcera vládce pekel.

Viac info
Seriál Ugly Americans ze stáje Comedy central, tedy domova South Parku, mohl být podobným hitem, jakým je dnes Rick a Morty. Přináší podobné ingredience. Tedy bizarní animované dobrodružství ve fantaskním světě, který takřka nemá pravidla. Humor nemá pro změnu hranice a je silně vulgární, ať už tématy (násilí ani sex není tabu), nebo mluvou, přesto ve své době nijak extra neuspěl a byl zrušen už po dvou sériích. Asi na seriál podobného typu tehdy ještě neuzrál čas. Přesto pokud vás výše zmíněný Rick a Morty baví, s Ugly Americans nešlápnete vedle.

Charmed
 • Info: The WB
 • Typ: hraný
 • Dĺžka: 8 sérii, 22/23 častí po cca 42min. (uzavreté)
 • Kľúčové slová: fantasy, mágia, dráma
 • Odporúča: Sašenka Návratková

Charmed, alebo Čarodejnice už je kultový seriál môjho detstva. Síce sa pokúšajú tento rok o remake, ale podľa môjho názoru je to veľmi slabý odvar pôvodného seriálu. Tri sestry, ktoré spojí smrť babky a zistenie, že majú magické schopnosti – telekinéza, zastavenie času a predpovedanie budúcnosti. K tomu pridajte aj obyčajné problémy dvadsiatničiek, či už v práci, alebo v láske, a to je Charmed v skratke. A sexy chlapi. Tí nesmú chýbať!

Viac info
Áno, hlavne na prvých sériách je vidieť, že bol točený na konci deväťdesiatych rokov a špeciálne efekty a kostýmy tomu aj zodpovedajú, ale práve to dodáva seriálu jeho čaro. Hlavne pre nás „pamätníkov“. Keď mi je ťažko a neviem čo so sebou, čo čítať či pozerať, Charmed je tu vždy pre mňa.

Atypical
 • Info: Netflix, Robia Rashid
 • Typ: hraný
 • Dĺžka: 3 série, 8/10/10 častí po 25 – 40 min. (nadväzujú)
 • Kľúčové slová: autizmus, coming of age, rodinný
 • Odporúča: Jojka Pevčíková

Americký coming-of-age seriál som mala dlho v zozname na pozretie a nevedela som sa doňho pustiť. Keď ale raz začnete, už sa neodtrhnete.

Osemnásťročný Sam Gardner má poruchu autistického spektra a na odporúčanie svojej terapeutky sa rozhodne začať s romantickým životom a nájsť si priateľku. To, čo celej rodine najprv znie ako šialený nápad, sa postupne stáva skutočnosťou a s ďalšími sériami prichádzajú nové výzvy v rámci sociálnych interakcií, s ktorými sa Sam (spolu s rodinou) snaží vysporiadať.

Viac info
Apropos, rodina. To je otec Doug, ktorý si nevie nájsť cestu k autistickému synovi, matka Elsa trpiaca pocitom nepotrebnosti a Samova sestra Casey, ktorá je… proste kvietok. Znie to ako klasická seriálová americká rodina a v podstate to tak aj je. Ale tvorcovia urobili to isté, čo napríklad pri Stranger Things – vzali všetky klišé rodinných seriálov (manželská kríza, problémy vo vzťahoch, životné útrapy stredoškolákov, súrodenecké vzťahy atď.), inovovali, pridali štipku humoru, ubrali sentiment, aktualizovali… a opäť im to vyšlo.

My, diváci, sa teda potešíme, že nás neubije ťažký príbeh postihnutého dieťaťa (uč sa, Vilo R.) a ani telenovela o manželoch či šikane na škole. Neznamená to však, že by bolo niečo z toho prezentované povrchne – naopak, problémy majú svoju váhu i dôsledky. Všetko to dopĺňajú skvelý soundtrack, Caseyin podrezaný jazyk a Samove komentáre, v ktorých dianie okolo seba vyhodnocuje prirovnaniami k tomu, čo miluje – Antarktídu a tučniakov.

Adélie, Chinstrap, Emperor, Gentoo. Nechajte sa zlákať. Pochopíte.

Final Space
 • Info: Adult Swim, angličtina, USA, 2018
 • Typ: animovaný, sci-fi, komedie
 • Délka: 2 série, 23 epizod po 20 minutách
 • Klíčová slova: space opera, mimozemšťané, umělá inteligence
 • Doporučuje: Filip Šula

Gary Goodspeed je impulzivní šílenec, který si momentálně kroutí pětiletý trest na vězeňské vesmírné lodi Galaxie 1, kde mu společnost dělá pouze palubní počítač Hue, nesnesitelný robot Kevin a skupina jednoduchých pracovních droidů. To se změní, když se mu náhodou dostane do rukou roztomilý mimozemšťan s mocí ničit planety. Posádku brzy rozšíří lovec odměn, antropomorfní kocour Avocato a vesmírná agentka Quinn, která Garyho dostala do vězení. Společně musí čelit úkladům zlovolného lorda Commandera, děsivé variaci na císaře Palpatinea s hlasem Davida Tennanta.

Viac info
Final Space je jako kombinace Červeného trpaslíka a Strážců Galaxie s humorem Ricka a Mortyho. V zásadě jde o dobrodružný seriál, který na jednu stranu podvrací vzorce dobrodružného sci-fi, ale ve výsledku je beze zbytku naplňuje. Jednotlivá dobrodružství se mohou zdát trochu šablonovitá, ale jsou to právě vyšinuté postavy a jejich ulítlé dialogy, co dává seriálu dojem vybočení z klasických šablon.  Seriál tak funguje jako akční sci-fi nářez plný dynamických momentů, ale zároveň jako cynická komedie s hrdinou, který se vyjadřuje zásadně v dadaistických souvětích. Pokud vás baví akční space opery a zároveň s láskou vzpomínáte na doby, kdy byl Rick a Morty vtipný seriál, je Final Space seriál pro vás.

Penny Dreadful
 • Info: Showtime, 2014
 • Typ: hraný
 • Dĺžka: 3 série, 27 epizód po 50 minút (dokončený príbeh)
 • Kľúčové slová: nadprirodzeno, médium, známe monštrá
 • Odporúča: Eva „Efken“ Piarová

Milujete známe „príšery“, ako sú Frankensteinovo monštrum, Dorian Gray, Drackula či vlkolak? A milujete seriály so silnou atmosférou, nápadom, skvelým vizuálnym spracovaním, trochou strachu, viktoriánskym Anglickom a s výborným kastingom? Všetko spomenuté v Penny Dreadful a jej troch sériách dostanete! Silným ťahačom tejto značky je Eva Green, pre ktorú bola rola ústrednej postavy ako vyšitá, no ani príbeh vás určite nenechá chladnými.

Viac info
Penny Dreadful je zastaralý výraz z 19. storočia pre lacnú a seriálovo vydávanú literatúru, ktorá mala väčšinou detektívny, kriminálny alebo supernaturálny námet. Mohli tvorcovia vybrať názov lepšie? Nemohli.

Navyše, bolo ohlásené pokračovanie značky Penny Dreadful, aj keď, na rozhorčenie mnohých, k pôvodnému príbehu sa nevrátime. Pôjde o celkom nový námet, viac sa o ňom dozviete v našom článku.

 

Ak máte vlastný tip na seriál, s ktorým by ste sa chceli podeliť, napíšte nám ho do komentára tu alebo na facebooku a v budúcom čísle sa objaví možno práve ten váš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
15 − 2 =