Top seriály #4

Seriáloví nadšenci, máme pre vás tie najlepšie tipy, čo pozerať! Rozšírte si obzory a ponorte do seriálov vysokokvalitných, bizarných či nostalgických, no v každom prípade si všetky zaslúžia vašu pozornosť.

Příběhy Alfreda Hitchcocka
 • Info: Hulu, angličtina, USA, 1955
 • Typ: hraný, černobílý, thriller, povídkový
 • Délka: 7 sérií, 268 epizod po 20 minutách (uzavřené)
 • Klíčová slova: gangsteři, nevěra, vražda, podvod, zvrat, nečekaný konec
 • Doporučuje: Filip Šula

Antologický seriál zaštítěný jedním z největších světových filmařů u nás známe především díky revivalu, natočeném v osmdesátých letech. Verze z padesátých let je nyní dostupná na streamovací službě Hulu, takže máme příležitost si ověřit, která verze je lepší. Seriál předcházel jinému antologickému fenoménu, legendární Twilight Zone. Na rozdíl od ní nespoléhal na paranormální jevy, zachycoval spíš postavy, které se nějakým způsobem zapletly do zločinu a následně se chytily do vlastní pasti. Na ploše dvaceti minut se povedlo tvůrcům vystavět příběh, který graduje určitým směrem; směr je přitom dán omezenou perspektivou hlavní postavy, která předpokládá, že má o situaci přehled, a díky tomu nevidíme ostatní souvislosti příběhu. To umožňuje každé epizodě nás překvapit závěrečným zvratem a zakončit příběh na ironickou notu.

Carnivale
 • Info: HBO, angličtina, USA, 2003
 • Typ: magický realismus, hraný
 • Délka: 2 série, 24 epizod po 40 až 60 minutách (uzavřené)
 • Klíčová slova: cirkus, souboj dobra a zla, atmosféra amerického středozápadu
 • Doporučuje: Libor Pokorný

Vydejte se díky HBO do roku 1934 do magických a suchých pouští Oklahomy, kterými putuje kočovný cirkus. Příběhy osazenstva plné různých výstředních postaviček a lidských zrůdiček vás pohltí hutnou atmosférou, ze které prostupuje kouzlo nadpřirozena, které se v tomto výjimečném prostředí nedokáže skrývat. Na pozadí světové ekonomické krize totiž do popředí prostupuje zvěstování konečné apokalypsy a věští finální souboj mezi dobrem a zlem. Ústředními postavami jsou uprchlík Ben, který se k cirkusu přidá, a metodistický kněz Justin Crowe, kterého sužují temné vize, a který se po stopách Bena vydává. Oba v sobě potlačují tajemné schopnosti, které budou muset zkřížit, aby bylo rozhodnuto, která strana vítězí.

Viac info
Carnivale nabízí mysteriózní příběh, kteří si vychutnají ti, kterým třeba sedlo Městečko Twin Peaks. Svět se potácí ve špatné době, v lidech se probouzí to horší v nich, a tak zlo znovu zkouší vyzvat dobro. Bitva se odehrává na uzavřené ploše, mezi jednotlivci, ale nechybí jí osudovost. Společnost vyděděnců v cirkuse přitahuje, knězova oddanost křesťanství, která ho ničí, fascinuje. Seriál předkládá metafory, otázky, na které nedává mnohdy odpovědi a nechává diváka pracovat s vlastními emocemi, fantaziemi a nutí ho bádat ve vlastním labyrintu srdce. Pokud se do něj ponoříte, odmění vás až mystickým seriálovým zážitkem.

Deadwood
 • Info: HBO, angličtina, USA, 2004
 • Typ: hraný
 • Dĺžka: 3 série, 12 epizód po cca hodine, 1 film skoro 2 hod.
 • Kľúčové slová: western, wild west, cocksucker!
 • Odporúča: Brian Terrero Sensej

Staré westerny ma nikdy nebrali. Prišli mi jednorozmerné a skoro všetky totožné. Raz za čas sa ale objavilo niečo, čo tento žáner v mojich očiach zdvihlo na vyššiu úroveň. Veľkú zásluhu na tom majú bratia Coenovci s filmami ako No Country for Old Men alebo Ballad of Buster Scruggs. A preto v dobe, ktorá je presaturovaná početnými produkciami, ktoré sa snažia vyzerať ako jeden konkrétny fantasy seriál či film, som siahol po seriáli Deadwood z produkcie HBO. Deadwood veľmi pekne pracuje s dobovou atmosférou. Občas som mal pocit, že sa nepozerám na seriál, ale na výsek z bežného a prirodzeného života. A práve prirodzenosť je to, čo Deadwoodu dodáva drsnosť. Ľudské životy sú krehké, ambície a intrigy obrovské a zdanlivo vedľajšie postavy dokážu poriadne zamiešať karty. K tomu vynikajúce herecké obsadenie a dejové linky ktoré dokážu rozpútať emócie.

Daybreak
 • Info: Netflix, angličtina, USA, 2019
 • Typ: hraný
 • Dĺžka: 1 séria, 10 epizód po 60 minút (neuzavreté)
 • Kľúčové slová: zombíci, apokalypsa, tínedžeri, bez rodičov, popkultúrne odkazy
 • Odporúča: Eva „Efken“ Piarová

Ja viem, viem, zas zombíci. Najprv som si povedala presne to isté – ale! Vážení, tu hovoríme o opäť celkom inom prístupe, než na aký sme pri tejto téme zvyknutí. Fresh humor, búranie štvrtej steny – hlavná postava sa s vami prakticky stále rozpráva -, vynikajúce charaktery. Zombíci, tí sú vlastne až na úplne poslednej koľaji, ale robia dobré kulisy deckám, ktoré sa na svete ocitli po apokalypse bez dospelákov. Teda, nie celkom, len sa ich tí dospeláci snažia zožrať. Takže v podstate sledujeme, čo sa udeje, ak sa stredná škola presunie do celého mesta, decká nemá kto krotiť, ale zároveň potrebujú prežiť. Hláškami, krvou, vtipom ani popkultúrnymi odkazmi sa v tomto seriáli nešetrí!

Viac info
Aktuálne sa petíciou bojuje o 2. sériu po tom, čo Netflix oznámil, že ju neplánuje. Možno sa o Daybreaku nehovorilo dosť, keď vyšiel, čo je škoda, no určite si zaslúži vašu pozornosť a my, čo sme ho už videli, si zaslúžime druhú sériu!!!

Lost in Space
 • Info: Netflix, angličtina/český dabing, USA, 2018
 • Typ: hraný
 • Dĺžka: 2 série, 10/10 epizód po približne 50 minút (neuzavreté)
 • Kľúčové slová: sci-fi, rodina, robot, vesmír, dobrodružstvo, Robinsonovci
 • Odporúča: Drackula

Robinsonovci sú rôznorodí a pritom tvoria dokonalý celok. Matka je pragmatická vedkyňa a otec obetavý vojak. Rozdielnejšie duo to byť už asi nemôže. A pri deťoch to nie je inak – racionálna lekárka, snílek a trochu uletený manipulátor. Tieto popisy sú, samozrejme, veľmi povrchné a všetky postavy sa postupne vyvíjajú a menia. Rovnako dynamicky, ako sa mení svet okolo, sa menia aj vzťahy v rodine, ale hlavná premisa je jasná – rodina je základ. Lost in Space môže vnímať hardcore sci-fi fanúšik ako niečo naivné a moc vzťahové. Ja tento seriál vnímam ako skvelé odľahčené rodinné sci-fi. Vrelo vám ho odporúčam a aktuálne čakám na finálnu tretiu sériu, ktorá by mala doraziť o rok.

Viac info
Milujem Robinsonovcov! Takto jednoducho by sa dal zhrnúť môj vzťah k tomuto seriálu. Robinsonovci sú skrátka skvelá rodinka, ktorá si maximálne získala moje sympatie a som tak ochotný odpustiť aj občasné chybičky. So seriálom to ale nezačalo takto idylicky. Spočiatku som ho ignoroval, keďže posledná filmová skúsenosť s touto rodinou dopadla naozaj zle. A potom, však viete, ako to chodí, z dlhej chvíle som sa do tohto dobrodružstva pustil. A bola to skvelá voľba. Už samotná stavba príbehu ma prekvapila. Čakal som niečo epizodické v neprebádaných diaľavách vesmíru, niečo, čo sa bude podobať na ranný Star Trek. Avšak Lost in Space nie je vôbec epizodické. Samozrejme, v každej epizóde zablúdení cestovatelia narazia na nejakú výzvu alebo problém, ale hlavná línia je napriek tomu dominantná.

 

Ak máte vlastný tip na seriál, s ktorým by ste sa chceli podeliť, napíšte nám ho do komentára tu alebo na facebooku a v budúcom čísle sa objaví možno práve váš tip.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
6 × 12 =