Two Moons #1 – Kovboji a monštrá

Two Moons od Image Comics nás zavedie do historického prostredia vojsk Únie počas americkej občianskej vojny. Bude to príbeh ťažiaci politické kredity z historických udalostí? Alebo pôjde o naozaj dobrý príbeh v zaujímavom prostredí?

Prvý diel nám predstavuje mladého „Native American“ menom Virgil Morris (a.k.a. Two Moons), ktorý je bojovníkom Únie. Ako keby vojna nebola dosť, začne mať zvláštne vidiny. Sprvu neškodné obrazy ho postupne dostávajú do stále väčších problémov.

Autori komiksu sa vyjadrili, že ide o začiatok dlhej série dobrodružstiev mladého Virgila. Pri čítaní komiksu by to však čitateľ nepovedal, čo je len dobre. Autori sa vyhli najčastejšiemu úskaliu prvých dielov takýchto sérií: nechávaniu si všetkého na neskôr. Namiesto toho dodali zaujímavý začiatok, ktorý síce necháva veľa na objavovanie, no nenecháva v čitateľovi pocit, že všetko zaujímavé príde neskôr.

Ak opomenieme tento prvok, príbeh je dobre zvládnutý a dáva zmysel. Napriek tomu, že je to celkom klišé, mladý Virgil svojim vidinám najskôr neverí. Čo však komiks zvláda nezvyčajne dobre, je stieranie hraníc medzi víziou a skutočnosťou, čo (v dobrom) zväčšuje zmätok. O to ľahšie sa čitateľovi vžíva do Virgila, ktorý tiež prežíva tieto vízie po prvý raz.

Po vizuálnej stránke je komiks trochu zvláštny. Štýl kresby pôsobí miestami až trochu zastaralo, čo však dobre dopĺňa historické zasadenie príbehu. Veľmi kvalitne sú však zvládnuté akčné scény, tak malé, intímne súboje, ako aj skupinový vojenský stret. (Two Moons je taktiež domovom jednej z najodpornejších oblúd, aké som mal to nepotešenie vidieť na stránkach komiksu – to je, samozrejme, subjektívne zhodnotenie.)

Dokopy sme dostali komiks, ktorý dobre využíva svoje prostredie a zrozumiteľne podáva príbeh sympatických postáv. Ak má mať komiks nádej byť dlhodobou sériou, akú autori plánujú, tento diel je dobrým prvým krokom. Ostáva mu len popriať, aby si úroveň udržal.

  • Vydavateľstvo: Image
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: John Arcudi
  • Kresba: Valerio Giangiordano
  • Dátum vydania: 2/2021
  • Dátum vydania pokračovania: 3/2021

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
12 × 13 =