Ultramega #1 – Krvavý kaiju konflikt

Ultramega od Skybound nás zavedie do dystopickej budúcnosti definovanej vojnou medzi monštrami a ich ľudskými ochrancami. Ide o lacný trik, ktorý má zase raz len prilákať fanúšikov kaiju bitiek? Alebo máme v rukách skutočný príbeh o boji božských bytostí medzi smrteľníkmi?

Kaiju príbehy sú populárne už desiatky rokov, no len málo diel zo západu zvládlo tento žáner dobre adaptovať. Ultramega môže z počutia pôsobiť, že spadne do rovnakých problémov ako neúspešné adaptácie. Je tu mysteriózny mor, ktorý premieňa náhodných ľudí na kaiju. Rovnako záhadný je aj zdroj ultramega moci, ktorý trom ľuďom dal schopnosť premeniť sa na obrovských bojovníkov, ochrancov ľudstva. Ahem, Power Rangers, ahem. Avšak až na tento veľmi obecný popis settingu má hororový komiks rozhodne od detského programu, určeného na podporu predaja hračiek, dosť ďaleko.

Po príbehovej stránke, ako sme už naznačili, môže setting pripomínať Power Rangers. Namiesto bandy nadpriemerne atraktívnych tínedžerov (hraných, ako inak, 25-ročnými hercami) však máme troch mužov, ktorých roky boja s kaiju výrazne poznačili. Tieto jazvy vyjdú na povrch v momente, keď sa musia spoločne postaviť démonovi z minulosti, čím sa celý príbeh… len začína.

Premisa bitiek bytostí, ktoré by podľa známych fyzikálnych zákonov nemali byť schopné prežiť viac ako pol sekundy, je vždy tak trochu nerealistická. Napriek tomu sa príbeh snaží ukázať reálnu cenu takýchto bojov, ako na jednotlivcoch, tak na celom meste. Iste, domy stále padajú ako dominové kocky a asfaltová cesta sa pod váhou kaiju nezmení na piesok. No rany bolia, civilisti umierajú a hrdinovia krvácajú. A s tým súvisí aj vizuálna stránka.

Aj keď kresba nepatrí medzi tie najviac lesklé a ostré, dobre doplňuje atmosféru každodenného, nekonečného boja. Pohyby sú rýchle, akcia prehľadná, deštrukcia absolútna. Každý panel pri tom obsahuje neskutočné množstvo detailov, ktoré dotvárajú svet bez toho, aby pôsobili rušivo.

Jedným zo základných prvkov každého kaiju príbehu je dizajn monštier a ten tu rozhodne nesklamal. Aj keď je vidieť, že všetky monštrá majú spoločné vlastnosti, jednotlivé obludy majú originálne dizajny. A tie vedia byť aj riadne desivé.

Pri všetkých tých rečiach o realizme treba zdôrazniť, že komiks nestráca priveľa času medzi akčnými scénami. Každý panel bez akcie slúži buď na budovanie alebo uvoľňovanie napätia. Ako správny horor nám Ultramega ukazuje aj odvrátenú stránku príbehu, vysvetľuje nám pravidlá len na to, aby ich v ďalšej scéne porušil. Celkovo sa komiks popasoval vo svojom prvom dvojčísle s kaiju žánrom (a hororovým žánrom) veľmi dobre.

  • Vydavateľstvo: Skybound
  • Formát: zošit (extra sized)
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: James Harren
  • Kresba: James Harren
  • Dátum vydania: 3/2021
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2021

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
38 ⁄ 19 =