Umbrella Academy : Naozaj netradiční superhrdinovia

Nový superhrdinský seriál z dielne Netflixu je, ako inak, adaptáciou komiksu. Autorom a scenáristom rovnomennej predlohy je Gerard Way, okrem iného bývalý spevák kapely My Chemical Romance. Kresličom brazílec Gabriel Bá. Napriek tomu, že ide o superhrdinský komiks, má ďaleko od klasického mainstreamu ako Marvel či DC (výnimkou v DC je snáď len Doom Patrol). A pre Netflix prichádza v najlepšom čase – keď zrušili všetky Marvel seriály a potrebujú ich niečím nahradiť.

(zdroj: imdb.com)

Príbeh začína pomerne jednoducho. Po celej Zemi sa v rovnakom čase narodilo 43 detí. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ich matky boli v to ráno tehotné. Lenže neboli. Sedem z týchto detí adoptoval excentrický miliardár sir Reginald Hargreeves. Čoskoro zistil, že každé z nich má isté špeciálne schopnosti a rozhodol sa vybudovať superhrdinský tím. Zo začiatku sa mu to aj darilo, ale vplyvom mnohých okolností sa nakoniec rozpadli a každý šiel vlastnou cestou. O niekoľko rokov neskôr sir Reginald zomiera a všetci súrodenci, ktorí sa toho dožili, sa stretávajú na jeho pohrebe. Objavuje sa tu aj Číslo 5, jeden z dávno stratených bratov, a tvrdí, že videl budúcnosť, v ktorej už o pár dní nastáva apokalypsa.

Základná premisa je skutočne pomerne priamočiara. Súrodenci sa snažia zistiť, čo apokalypsu spôsobí a následne ju odvrátiť. V tom sa im snaží zabrániť takzvaná The Commission, agentúra ktorá sa stará o zachovanie časovej kontinuity. V čom sa Umbrella Academy od bežných superhrdinských seriálov líši, sú charaktery a ich vzájomné vzťahy.

(zdroj: imdb.com)

Luther (Číslo 1) má supersilu a mal by byť lídrom tímu, zvyšok ho ale veľmi nepočúva. Možno aj kvôli štyrom rokom, ktoré strávil osamote na mesiaci. Diego (Číslo 2) je zasa najbližšie tomu, čo sa dá považovať za klasického samozvaného ochrancu ala Daredevil či Batman. Bohužiaľ si zvykol pracovať sám a so súrodencami toho nechce mať moc spoločné. Allison (Číslo 3) dokáže ovplyvňovať ľudské činy slovami, ale kvôli istým udalostiam sa rozhodla, že svoju silu nebude používať. To ju robí v superhrdinskom tíme pomerne neužitočnou.

Klaus (Číslo 4) sa dokáže rozprávať s mŕtvymi, ale len pokiaľ je triezvy. A keďže to robí nerád, veľkú väčšinu svojho dospelého života strávil sfetovaný ako drak. Číslo 5 (bez reálneho mena) sa vracia k súrodencom potom, ako zhruba pred 20 rokmi zmizol. Tvrdí, že bol v budúcnosti. A že sa za pár dní začína apokalypsa. Pokiaľ by už to samo nestačilo, z nejakého dôvodu sa vrátil vo svojom pôvodnom, 13-ročnom tele. V skutočnosti už ale má viac ako 60. Samozrejme, niečomu takému sa len ťažko verí, aj v spoločnosti superhrdinov. No a nakoniec Vanya (Číslo 7). Ona ako jediná žiadne schopnosti nemá, a preto jej názor nemá takmer žiadnu váhu. Jednoducho, celá rodina, ktorá by mala zastaviť apokalypsu, je jedna rozhádaná a nesúrodá hŕstka ľudí, ktorí potrebujú vyriešiť kopu osobných problémov, predtým než sa budú venovať nejakej apokalypse. Pár slovami by som ešte spomenul dvojicu záporákov, Cha-Cha a Hazel. Z pomerne malého priestoru, ktorý dostanú, vyťažia maximum a najmä Hazel si našiel veľa fanúšikov.

(zdroj: imdb.com)

V seriáli, ktorý stojí najmä na charakteroch, sú herci asi najdôležitejšou časťou celej skladačky. A tu môžem s uspokojením povedať, že Netflix vybral dobre. Čísla 1 až 3 sú viac-menej v poriadku, v ničom neprekážajú, ale ani nevynikajú. To sa už nedá povedať o Čísle 7. Vanyu hrá asi najznámejšia herečka z celého obsadenia – Ellen Page. A hrá ju skutočne dobre. Či už ako nevýraznú a viac-menej nepodstatnú osobu berúcu tabletky, ktoré potláčajú emócie – alebo naopak emočne nestabilnú a logicky neuvažujúcu postavu, ktorou sa stáva po ich vysadení.

Číslo 4 hrá Robert Sheehan, ktorého môžete poznať ako Nathana Younga z britského seriálu Misfits, kde hral veľmi podobnú postavu ako práve tu. Aj preto ju, neprekvapujúco, hrá výborne. Väčšina divákov si za obľúbenú postavu vyberá práve jeho a niet sa čo čudovať, má tam niekoľko nezabudnuteľných scén. Najviac by som ale chcel vyzdvihnúť Aidana Gallaghera ako Číslo 5. Tento 15-ročný herec totiž hrá viac ako 60-ročného muža v tele 13-ročného chlapca. A vy mu to jednoducho celé veríte. Neviem, ako dlho si to musel nacvičovať, ale od mimiky, cez tón hlasu až po správanie je okamžite očividný ten cynizmus a skúsenosti dlhšie žijúceho chlapa uväzneného v tele niekoho omnoho mladšieho. Skutočne výborný výkon.

(zdroj: imdb.com)

Okrem hereckých výkonov by som chcel vyzdvihnúť ešte jeden aspekt celého seriálu, a tým je hudba. Na začiatku som spomínal, že scenáristom pôvodného komiksu je Gerard Way, bývalý spevák My Chemical Romance. Pri seriáli pôsobil ako jeden z výkonných producentov a pokojne sa stavím, že mal pod palcom práve hudbu. Pretože tá je v Umbrella Academy vynikajúca. Pomáha vytvárať nezabudnuteľné scény, či už akčné, alebo tanečné. Od They Might Be Giants cez Queen až po Richarda Wagnera, hudba je použitá expertne a vo veľkom umocňuje inak remeselne dobre natočené scény.

Samozrejme, nie všetko je perfektné. Už som spomínal, že samotná hlavná zápletka je pomerne priamočiara a hlavne veľmi jednoducho predvídateľná. Za výrazné negatívum by som považoval aj fakt, že sa seriál končí nielenže cliffhangerom, on sa končí v polovici príbehu! Našťastie, druhá séria už bola schválená, takže pokračovania sa dočkáme. Bude to ale až v roku 2020, ak nie neskôr. Rozpočet tiež asi nebol najväčší, a preto trikové a CGI efekty nie sú na špičkovej úrovni ani v rámci TV produkcie. Nie je to zas, samozrejme, nejaká absolútne lacná záležitosť, stále ide o seriál od Netflixu. Predstavte si zhruba niečo na úrovni prvej série Stranger Things.

(zdroj: imdb.com)

Seriál Umbrella Academy by som postavil niekde na pol cestu medzi klasickou netflixovskou Marvelovkou a výbornými britskými Misfits. Charaktermi, ich vzájomnými vzťahmi a z toho vyplývajúcimi konfliktmi sa približuje skôr k Misfits, naopak zápletka a príbeh idú skôr Marvelovskou cestou. Pokiaľ nemáte vyslovene niečo proti superhrdinom (aj keď v tomto prípade netradičným), radil by som seriál aspoň vyskúšať. Už po úvodných dvoch epizódach vám bude jasné, či sa oplatí pozerať ďalej, alebo nie. Mne osobne sa oplatilo a teším sa na druhú sériu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
27 − 2 =