Undiscovered Country #1 – americký dystopický egofest

Undiscovered Country od Image Comics sľubuje napínavý a politicky relevantný pohľad na svet, kde USA postavilo okolo celého svojho obvodu notoricky známu „stenu“, na dôvažok však aj úplne prestalo komunikovať s okolitým svetom. Po 30 rokoch sa svet zmieta v boji proti záhadnej a nevyliečiteľnej chorobe menom Sky, keď zrazu príde ponuka pomoci priamo zo stratenej krajiny. Tím vedcov a vojakov sa vydáva na diplomatickú misiu na získanie lieku a ideálne aj obnovenie komunikácie s USA. Čo ich teda čaká za stenou?

Dej sa odohráva v dystopickej budúcnosti, kde celým svetom zmieta epidémia, ako aj politické spory medzi dvomi najväčšími supermocnosťami. Vidíme helikoptéru plnú ľudí, ako sa pomaly blíži k supermodernej protileteckej stene obkolesujúcej hranice USA. Vo flashbacku potom spoznávame jednotlivých členov posádky. Doktorka Graves pracuje v Aténach, kde sa márne snaží pomôcť obetiam epidémie Sky, keď ju do projektu získania lieku od Američanov naverbuje tajomný plukovník Bukowski. Nasleduje predstavenie „tímu odborníkov“, ktorí boli na misiu vybraní, spolu s prehratím samotnej tajomnej správy od Američanov. Mätúce? Tu sa problémy príbehu ešte len začínajú.

(zdroj: www.newsarama.com)

Okrem nelineárneho rozprávania, ktoré len umocňuje zmätok nad tým, čo sa vlastne v príbehu deje, je prvým z hlavných problémov chýbajúca charakterizácia ktorejkoľvek z postáv. Nikto z „hrdinov“ nemá viac ako jeden charakterovú črtu, zároveň je ich toľko, že desať minút po prečítaní si nepamätám ani jedného. „Hrdinovia“ sú značne pasívni protagonisti, všetko je rozhodované za nich, či už inými postavami alebo „osudom“. Písaním ani kresbou nie sú od seba dostatočne odlišní, preto sa ťažko vyjadruje k tomu, ako na tento šialený a rozpadnutý svet reagovať – chýba akési ukotvenie v podobe aspoň jednej postavy, ktorej reakcie a pocity by boli lepšie vykreslené.

Helikoptéra je napadnutá a zostrelená tesne za stenou, kde tím prvý raz stretne domorodcov – akúsi zmesku sci-fi a fantasy komparzistov z filmov Mad Max, kričiacich heslá až podozrivo pripomínajúce kampaň terajšieho amerického prezidenta. Púštni jazdci na mäsožravých bizónoch, cadillacoch a rôznych divných dystopických/sci-fi/fantasy dopravných prostriedkoch obkľúčia „hrdinov“, našťastie ich zachráni tajomná postava, ktorá ich dovedie až do sídla odporu. Príbeh sa končí odhalením „skutočnej misie“ – záchranou USA.

K pozitívam komiksu patrí nápaditosť a vizuálna stránka. Mierny sci-fi prvok v mnohých technológiách je neagresívne zapracovaný, čo vytvára pekný, rovnomerný vizuálny zážitok, najmä v miestach, kde je na scéne efekt či akcia. Príbeh o svete, kde sa jedna zo súčasných veľmocí rozhodne na 30 rokov zmiznúť zo svetovej politiky rovnako ako zo života obyčajných ľudí, je nepochybne zaujímavý koncept. Kde ale komiks zúfalo kríva, je exekúcia tohto konceptu.

(zdroj: www.newsarama.com)

S nedostatočnou charakteristikou postáv súvisí aj druhý veľký problém – napriek tomu, že komiks má byť očividne politicky zameraný a hovoriť o celoplanetárnych problémoch, jedinou podstatnou silou na celom svete je práve chýbajúce USA. Je bolestivo naivné, ako autori vykresľujú nielen ostatné národy, ale celý vývoj sveta bez Spojených štátov. Ani jedna z ostatných národností nie je vykreslená (ako by aj mohla byť, keď samotné postavy nie sú vykreslené?) a jediná motivácia všetkých je dostať sa do USA, až do úrovne, keď sa hlavné postavy musia uistiť, že misia je naozaj zachrániť svet pre vymretím a nielen zistiť, čo sa stalo so Spojenými štátmi. Toto a ďalšie logické nedostatky spôsobujú, že celý príbeh je plytký, naivný a pre kohokoľvek, kto si nemyslí, že USA je najdôležitejšou krajinou na svete, nezaujímavý.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Scott Snyder & Charles Soule
  • Kresba: Giuseppi Camuncoli & Daniele Orlandini
  • Dátum vydania: 11. 2019
  • Dátum vydania pokračovania: 12. 2019

Hlasujte na Facebooku, ktorý komiks zrecenzujeme budúci týždeň!

Tento týždeň bude skutočne z čoho vyberať. Nás zaujali tieto dva tituly – o ktorom z nich by ste sa radi dozvedeli viac…

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 11. novembra 2019

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
21 × 1 =