Ve stínu Bohů

Tentoraz som siahla po knižke od Talpressu, na ktorú som sa veľmi tešila, o to viac ma mrzí, že to nebolo celkom to, čo som očakávala. Ide o knihu zo série Spoutaní bohové – Ve stínu Bohů. Je to autorkina prvotina a Rachel Dunne na sebe musí ešte trochu popracovať. V angličtine koncom júna vyšla druhá časť a tretiu autorka práve píše. Čiže na pokračovanie si počkáme. Obálka knihy, na ktorej je severský bojovník, navnadí fanúšikov zimy a severu.

Každý človek v niečo verí, v niečo, o čom si myslí, že je to správne a dobré, ale je to naozaj tak? Uctievanie koho je správne? Rodičov? Alebo božských Dvojčiat? Bohovia Methera (božská matka) a Patharro (všemohúci otec) stvorili Fiaterru a aj svoje deti, božské Dvojčatá SororuFratarra, lenže tí začali byť neposlušní a chceli sa vyrovnať svojim Rodičom, a tak si Fratarro vytvoril svoje vlastné miesto a aj svojich nasledovníkov, zvieracie bytosti s krídlami anjelov – mravigi. Sorora súhlasila so svojím bratom a postavila sa na jeho stranu. Rodičia boli hrozne nahnevaní, oboch si povolali k sebe, aby im udelili trest, zhodili ich z nebies a uväznili, rovnako aj ich prisluhovačov. Motív padlých anjelov, padlých bohov či Titanov sa opakuje bežne, takže nič nové. Rodičia predstavujú deň a deti Dvojčatá noc. Po viac ako 800 rokoch sekta, ktorá si hovorí Padlí, chcú nájsť roztrieštené telá Dvojčiat a znovu ich priviesť k životu, aby povstali vo svojej plnej sile a nastolili svoju vládu. Nachádzame sa vo svete, kde časť ľudí uctieva Rodičov, druhá časť Dvojčatá. A Rodičia majú prevahu, a uctievači požadujú, aby Dvojčatá, ktoré sa narodia, boli zabité.

Pôvodná obálka (zdroj: harpercollins.com)

Veľmi mi v knihe chýba mapa, keďže sú tu vykreslené rôzne putovania, dokonca sa ocitáme aj v krajine, kde je uctievaný len jeden boh. Svet mi pripadá akýsi nekomplexný, prázdny. Akoby existovali len Rodičia a pád ich detí, ale ono existuje ešte niečo predtým, rôzne príbehy, ktoré by mali byť vypovedané, ale k tým sa dostávame veľmi málo a celé to pôsobí chaoticky. Stretávame tu Severanov, pri ktorých môžeme vidieť veľkú analógiu s Vikingami, aj keď podľa mňa až prehnanú. Vyskytujú sa tu rôzne domorodé kmene. Kniha je rozdelená na mnoho kapitol, všetky predstavujú len akýsi prológ k niečomu väčšiemu, vykresľujú sa v nich rôzne postavy, ktoré spolu navzájom vôbec nesúvisia, žijú na rozličných miestach a každá postava má za sebou ťažkú, ale aj tajomnú minulosť. Doslova sledujeme dospievanie hlavných hrdinov.

Predstavme si najdôležitejšie postavy.

Jedným z hrdinov je schizofrenický kňaz Joros, ktorý nevie, na ktorú stranu sa má pridať. Je to zároveň sympatická, ale v mnohom skôr zlá, agresívna, vulgárna postava, pre ktorú iní ľudia nemajú žiadnu hodnotu. Povahou ostáva rovnaký, no myslenie sa mu v priebehu deja trošku pozmení.

Scal, o ktorého minulosti vôbec nič nevieme, sa zrazu objavuje, predstavuje typického Severana. Scal sa narodil štyrikrát. Bol mu súdený život rozdelený na viac etáp, on stále jednu uzavrel, aby mohol začať nový, ďalší život. Na zamyslenie je, do akej miery formuje človeka prostredie, v ktorom vyrastá. Za koho sa považuje? Bude na strane ľudí, ktorí ho vychovali, alebo na strane národa, z ktorého pochádza, kde sa narodil a je sním hlboko pokrvne spätý?

Veľmi sa mi páčili kapitoly s dvojčatami RorouArom, ktoré prežívajú v Kanáloch a musia sa ťažko prebíjať životom o to viac, že sú práve nenávidené Dvojčatá, ktorých smrť si prajú vyznávači Rodičov. Rora je silná, ochranárska dievčina, ktorá neváha použiť hocijaké prostriedky, aby ochránila svojho brata. Mení sa na rozvážnu osobu, ale u jej brata nie je vidno žiadny posun vpred a stále je rovnako detinský, naivný a hlúpy ako na začiatku, i keď ovláda istú tajomnú schopnosť. Nie je však vysvetlené, akú minulosť majú za sebou alebo koho deťmi sú.

Ďalšou postavou, ktorá stojí za zmienku, je kňaz Keiro, verný prívrženec Dvojčiat, aj keď Padlí ho vyhnali z hory Raturo, kam sa už nemôže vrátiť. A tak putuje mnoho rokov, miestami mám pocit, že je vyznávačom prany, lebo nikde nie je ani zmienka, čo celý čas jedol. Keiro je osoba zaslepená a naivná vo svojej viere a nič iné preňho neexistuje, ostáva verný Dvojčatám aj napriek všetkým útrapám, ktoré musel zažiť, aby napokon zistil, že keď dosiahne niečo neskutočné, nie je na to ešte pripravený.

Rachel Dunne (zdroj: goodreads.com)

Pri čítaní knihy som nemala túžbu čítať ďalej a dozvedieť sa, ako to naozaj skončí, asi až posledná stovka strán priniesla aké-také rozuzlenie deja a veľmi prekvapivý záver, že možno nie je všetko také, ako to vyzerá. Čo-to sa vykryštalizovalo a došlo k stretu niektorých postáv. Kniha má množstvo gramatických chýb, to ale nie je chyba autorky, ale chybou je, že autorka jednu vec opisuje viackrát, píše o tom istom, čo pôsobí dosť rušivo, musíte čítať to, čo ste už čítali, a sú použité rovnaké slová a vety, tie isté opakujúce sa poučky. V tomto bude snáď druhá časť lepšia. Námet tiež nepredstavuje nejaký prelom, je to len obkukané to, čo tu už bolo, preberanie tém z mytológií, boj dobra (Dňa) so zlom (Noc), i keď to, čo je tmavé, nemusí byť aj zlé. Je tu aj dosť nelogickostí, napríklad nie je mi jasné, prečo kameňmi videnia nemohli nájsť kúsky bohov omnoho skôr. Anddyrova (Jorosov mág, ktorého má k sebe pripútaného tajomným nápojom) mágia vyzerá, že jeho možnosti sú síce ohraničené, ale oplýva neskutočnou mocou, šmahom ruky dokáže zničiť všetko. Jeho kmeňu by mala byť určite venovaná náležitá pozornosť. Niekedy si treba aj spätne pozrieť pár strán, o čo sa vlastne ide. Každá z postáv by si zaslúžila ešte samostatnú knihu a som zvedavá, ako sa to všetko vyvŕbi v pokračovaní. Pripadá mi to ako kniha pre mládež, ale na druhej strane je tam množstvo nadávok, agresie a vulgárnosti, takže určite to nie je typická adultovka. V konečnom dôsledku koľko ľudí, toľko názorov a dielo si určite nájde aj svojich zástancov.

 

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Talpress
  • Počet strán: 456
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 130 x 200 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
48 ⁄ 24 =