Vianočné tipy na darčeky priamo z vydavateľstiev!

S darčekmi vám pomôže nielen náš článok plný tipov z ponuky predajne a e-shopu Funtastic, ale poradia vám aj naši partneri! Tieto vydavateľstvá si pre vás pripravili odporúčania zo svojej produkcie, tak sa začítajte, určite vyberiete ten pravý darček pre každého!

AlbatrosArtis OmnisCrewSlovartJosef VybíralAudiotékaTatranStraky na vrbě

Odporúča Martin Brix, konateľ Albatros Media Slovakia.

Rachel Heng – Klub samovrahov

Ak chcete výbornú oddychovku, siahnite po Klube samovrahov. Zavedie vás do budúcnosti, v ktorej sú všetci posadnutí zdravím a nesmrteľnosťou, až pokiaľ skupinka „rebelov“ nepríde na to, že žiť dlho nie je až také skvelé. Strhujúco napísanú knihu s orwellovským nádychom zhltnete rovnako rýchlo, ako hrdinovia knihy vypijú čerstvú zeleninovú šťavu…

 

Odporúča Mário Gešvantner, marketingový manažér Albatros Media Slovakia.

Daniel Keyes – Kvety pre Algernona

Kniha je síce označovaná za klasiku žánru sci-fi, no jediným sci-fi motívom je operácia, vďaka ktorej hlavnému hrdinovi extrémne zvýšia IQ. To ostatné je skôr psychologický román, no najmä krásne a zaujímavo napísaný ľudský príbeh. Toto je kniha, ktorá patrí do kategórie „must read“!

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

 

Odporúča Andrej Adamčák, obchodný zástupca Albatros Media Slovakia.

Simon Stalenhag – Slučka

Simon Stalenhag v Slučke popisuje alternatívnu minulosť. Dospievajúci chlapci zo švédskeho ostrova Munso žijú v blízkosti urýchľovača častíc: sú 90. roky a urýchľovač ukrytý pod ostrovom má to najlepšie za sebou. Chlapci pri hrách objavujú odstavené roboty, magnetrínové lode, kybernetické bizóny alebo obrovské duté gule. Sú vo veku, keď fantázia nepozná limity, a preto ich očami vidíme ďalšie reality. Stalenhag je najmä ilustrátor, preto je kniha plná (tak ako to bolo aj v jeho knihe Pasáž) úžasných kresieb-obrazov, ktoré desivo presne zobrazujú realitu textu. Kniha je pre deti v dospelých a pre dospelejšie deti.

 

Odporúča Štefánia Kažimírová, content creator Albatros Media Slovakia.

Matilda Woodsová – Chlapec, vtáčik a truhlár

Pamätám si, ako som narazila na túto knihu. Už vtedy ma zaujala svojím pekným zovňajškom a po jej otvorení som obdivovala krásne ilustrácie, vďaka ktorým mi bola kniha ešte viac sympatická. Magický a láskavý príbeh, ktorý poukazuje aj na to, že keď vám osud vezme to najvzácnejšie, život vám to časom mnohonásobne vynahradí a dá vám to, čo skutočne potrebujete. Kniha nielen pre deti, ale aj pre dospelých, ktorým pripomenie, že na svete stále existuje dobro a láska.

 

Odporúča Erik Fazekaš, redaktor pre YA a sci-fi, Albatros Media Slovakia.

Laini Taylor: Zasnený Neznámy

Keď beriete do rúk dobrú knihu, môžu sa stať dve veci – buď má kniha prešpekulovaný príbeh, alebo vás ohúri formou. Ak ste literárny redaktor, dúfate v dobrý preklad. Elene Guričanovej sa v spolupráci so Zasneným Neznámym podarilo siahnuť na prekladateľský Olymp, ktorý v mojom prípade zaklincovala Laini Taylor príbehom, ktorý ma absolútne ohúril. Túto knihu si nenechajte ujsť, ak ste fanúšikom slov, ktoré priam rozkvitajú na papieri.

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

Vianočné tipy z vydavateľstva Artis Omnis vybrala vydavateľka a redaktorka Andrea Harmanová.

Jana Plauchová – Druhá planéta

Mám rada knižné (i filmové) príbehy, z ktorých vanie dobová atmosféra. Druhá planéta je presne taká. Triler o dobývaní Venuše poteší fanúšikov sci-fi a retro zároveň, rovnako sa bude páčiť aj tým, ktorým nie je cudzí ekologický rozmer príbehu. Jana Plauchová píše výborne a jej knihy sú ukážkou toho, že aj na Slovensku vznikajú solídne a so zahraničím porovnateľné sci-fi príbehy.

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

 

Juraj Červenák – Biela veža (Bohatier 4)

Veľkolepá rozlúčka s bohatierskou bandou kniežaťa Svjatoslava a autora Ďura Červenáka. Epická historická fantasy, v ktorej sa uzavrú osudy hrdinov tradičných ruských bylín a ich vojnových ťažení po boku kyjevského vládcu v druhej polovici 10. storočia, je výbornou príležitosťou na skompletizovanie celej série Bohatier. Alebo na zakúpenie celej kolekcie − ničím viac nepotešíte srdce Červenákovho fanúšika.

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

 

Valentína Sedileková – Biely havran (Pokrvní 2)

Druhý diel YA série Pokrvní vás osloví strhujúcim príbehom, v ktorom nechýba mágia a ľudská túžba po moci, ale ani láska a spletitá cesta k dospelosti. Napriek tomu, že sa dej odohráva vo vymyslenom svete, je plný odkazov na reálne problémy dneška. Vy, ktorí poznáte autorku Valentínu Sedilekovú, viete, že to nie je náhoda – je známa aj ako blogerka a angažuje sa v mnohých spoločenských otázkach.

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

 

Čas hrdinov II

Úplne nové fantasy poviedky písané pre túto knihu sú prehľadom toho najlepšieho, čo v súčasnosti na Slovensku vzniklo. Trinástku autorov tvoria jednak ostrieľaní borci a jednak viaceré nové mená, ktoré určite stoja za pozornosť. Antológia novej slovenskej fantasy zaznamenáva samé pozitívne ohlasy a my sme radi, že sme náš knižný trh obohatili o tento skvelý titul.

Viac sa o knihe dozviete tu.

 

Michal Ivan – Beštie a bojovníci

Artbook ilustrátora Miša Ivana v exkluzívnom knižnom spracovaní je vianočný darček, ktorý proste musíš mať. Výber z bohatej a všestrannej tvorby nášho najlepšieho a aj v zahraničí veľmi úspešného sci-fi/fantasy ilustrátora je to pravé pre (nielen) obrázkových fajnšmekrov.

Viac sa o artbooku môžete dozvedieť tu.

 

Odporúča Michaela Pexová, špecialistka komunikácie vydavateľstva CREW. Rozhovor s Míšou si môžete prečítať tu.

Znovuzrození hrdinů DC

Vždycky jsem si říkala, že nebudu číst superhrdinské komiksy. Jsou hrozně rozlítané, jeden sešit tam, jeden sešit sem, kdo se v tom má vyznat? Pak jsem začala pracovat pro CREW a nebylo cesty zpět. Musím číst o superhrdinech. Ale kde začít? Zoufale jsem pročítala internety, sháněla informace o originech všemožných superhrdinů a zdálo se to jako nadlidský úkol, uchopit to nepřehledné klubko za správnou nitku.

Nakonec mě ale zachránil nový projekt, který se jmenuje Znovuzrození hrdinů DC. Ucelená série vydávající přehledně nové komiksy o superhrdinech ze světa DC. Konečně! Naštěstí nejde o nijak zastaralé komiksy, ale naopak o nové příběhy, které dovolí i začínajícímu čtenáři zorientovat se ve světě DC a projít si zajímavá dobrodružství jednotlivých hrdinů. A že jich je! Tahle série má také neuvěřitelný sběratelský potenciál. Ať už jde o jednotné sešity, které v knihovničce prostě ladí každému geek oku i nerd srdíčku, tak například o alternativní obálky čtvrtých dílů od českých autorů. Co je ale asi nejlepší – tyhle sešitovky nezruinují váš komiksový rozpočet. I když jsou komiksy nadupané akcí a příběhem, pořídíte je za skvělou cenu. Za mě palec nahoru!

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

 

Alisik

Už od mala jsem milovala temné, morbidní a hororové příběhy. Jiné holčičky koukaly na Barbíny, já sháněla panenku Wednesday Adamsové. Kde ostatní koukali na S Club Seven, já koukala na Draculu. Když spolužáci četli Honzíkovu cestu, já si zálibně listovala encyklopedií Hroby, hrobky a mumie. Ale nikdy jsem nenarazila na knížku, která by byla dětská a zároveň uspokojila mou touhu po temných věcech. Takový sen se mi splnil až v dospělosti, kdy jsme začali vydávat Alisik. Čtyřdílná komiksová série o holčičce, která se probudí na hřbitově mrtvá? To prostě chceš!

Nejvíc mě uchvátila kresba od Helge Vogta. Je hodně podobná burtonovskému stylu, ale zároveň velice dětská, příjemná a spíše roztomilá než děsivá. Příběh je pak celkem jednoduchý, ale ve skvělém duchu otázky smrti a života. Zároveň se tam řeší typické dívčí téma lásky, dospívání, ale také morálních hodnot a přátelství. Je to takový krásný přechod od dětské k young adult literatuře. Co považuji za největší plus, je to, že po čtyřech dílech je série uzavřená. Takže nemusíte dokupovat další a další komiksy jako šílení, abyste se dobrali sladkého konce.

 

Mera

Abych se přiznala, jsem tak trochu knižní šťoura. Když si přečtu příběh, který mě chytne, chci o něm vědět prostě všechno! Jenže autoři většinou odmítají psát příběhy o tom, co čtenáře zajímá po příběhu, nebo dokonce před ním a člověku nezbývá nic jiného, než číst online fanfikce. J. K. Rowling zatím nenapsala heroický příběh o Zakladatelích Bradavic. Neil Gaiman nenapíše, co se stalo s Koralínou poté, co vyzrála nad svou druhou matkou, a dost pochybuji o tom, že Martin někdy dopíše Písně ledu a ohně. To s tím sice nemá co dělat, ale vážně mě to mrzí! Dost na tom, že musím číst superhrdinské komiksy a… oh… počkat!

DC přišlo s nápadem, a to jistě vyslyšeli mé volání – proč by nevytvořili komiksy pro dospívající čtenáře, které zajímá právě ta doba v životě superhrdiny, kdy ještě žádným superhrdinou nebyl? Představte si Batmana v pubertě. Nebo Catwoman, co asi dělala? Ve stejnojmenném komiksu je Mera ještě dívka a netuší, že se stane ženou superhrdiny Aquamana. No není to skvělé? Mera: Proti proudu je komiks, který spadá do žánru young adult, a tak se také chová.

Je tady důraz na morální hodnoty, řeší se zde otázky prvních lásek, zrady, rodiny, dospívání a dozrávání… Zároveň oplývá skvělou kresbou, která je barevně zastřená a vytváří tak dojem, že se celý komiks odehrává pod mořskou hladinou. Navíc nejde o sérii, Mera: Proti proudu je ucelený příběh v jedné krásné vázané knize. Ale dlouho jí samotné smutno nebude. DC young adult komiksy máme v plánu vydávat i dál. Můžete si takhle rozšířit obzor o náročném období dospívání Catwoman, Wonder Woman nebo Raven! Moc se na to těším! Co vy?

Nezabudnite využiť aktuálne akcie vydavateľstva CREW:

Booklab radí: Čo chcete čítať pod stromčekom. Spísala pre vás Nataša Juračková, marketingová špecialistka.

Keď som bola malá, vždy som si koncom novembra pripravila nielen papieriky s menami chlapcov, z ktorých mi na Luciu vyšiel ten pravý, ale aj trhací vianočný kalendár. Tak veľmi som sa tešila na 24. decembra a hračky, ktoré si nájdem pod stromčekom! Vždy som však dostala aj knihy, a čím som bola staršia, tým väčšiu radosť som mala z nich. A totálne sa to prelomilo v období Harryho Pottera.

Čo sa produkcie Slovartu a Booklabu týka, žiadne prekvapenia už nechystáme. Všetko, čo do Vianoc vyjsť malo, vyšlo, a preto len skromne pripomeniem posledné chuťovky, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti.

Epické finále epickej série. Aj tak by sa dala nazvať Kráľovná vetra a tmy od Cassandry Clare. Tajomstvá, intrigy, vojna… vyše sedemsto strán knihy je poriadne nabitých akciou a, ako sme u Cass zvyknutí, aj romantikou a vzťahmi. Ak po dočítaní budete mať chuť na viac, prejdite rovno na knihy od jej najlepšej kamarátky Holly Black.

Spolu napísali sériu o mladom čarodejníkovi Magistérium, pretože sa im nepáčilo, ako sa skončil Harry Potter. Pod hlavičkou Booklabu vychádza aj Blackovej Férska sága. Nedávno sa dostal do kníhkupectiev druhý diel v preklade Kristíny Balalovej Skazený kráľ. Čaká vás nádherný a prepracovaný magický svet, do ktorého sa môžete ponoriť, ak vás ten náš reálny až tak neberie.

 

Leigh Bardugo si slovenskí knihomoli zamilovali vďaka sérii Vrania šestka. Na január pripravujeme preklad prvej časti jej novej série Zjazvený kráľ. Čakanie sme sa čitateľom rozhodli uľahčiť vydaním staršej trilógie autorky, tiež zo sveta Gríš. Prvá časť Tieň kostí sa na vás už pár týždňov usmieva z pultov kníhkupectiev, tak jej dajte šancu.

 

A môj osobný tip a najväčšia radosť je stopercentne náš prvý komiks. A dokonca pôvodný!

Experimentálna grafická novela Všetky tie svety slovenských autorov Juraja Čorbu a Dávida Marcina rozpráva príbeh dvoch špičkových expertov riešiacich nezvyčajnú bezpečnostnú hrozbu spojenú s nástupom nových technológií. Komiks pôvodne vyšiel v anglickom jazyku a do slovenčiny ho preložil sám autor Juraj Čorba.

Tak dočítania, priatelia!

Odporúča Josef Vybíral, vydavateľ.

Čtyřka z Baker Street

Billy, Charlie a Černý Tom jsou nerozluční kamarádi a to ze zcela pochopitelných důvodů! Jeden bez druhého by totiž jen těžko přežili v londýnském East Endu, kde se to hemží falešnými žebráky, pasáky a skutečnými gaunery! Naštěstí se tito tři kamarádi mohou spolehnout na ochranná křídla jistého Sherlocka Holmese, pro kterého občas pracují jako pouliční slídilové…

První z příběhů Čtyřky z Baker Street, příběhu, který s nadšením čtou jak děti, tak i dospělí!

 

Ledová sfinga

Do džunglí, pouští i polárních oblastí, do hlubin mořských i zemských, vysoko do oblak, dokonce až na Měsíc či na kometu, ale také na paluby nejrůznějších futuristických dopravních prostředků. Tam všude čtenáře zaváděly a zavádějí dobrodružné romány francouzského spisovatele Julese Vernea.

Tohle komiksové zpracování verneovky nesmí nikomu chybět!

 

Sykes

Maršál Sykes je lovec zločinců. Přezdívají ho „Ortel“, protože když svoji kořist dostane a věřte, že on ji vždycky dostane, tak je zároveň soudce i vykonavatel rozsudku.

Western je zpátky a tentokrát ve své největší syrovosti!

 

Sága Valty

Příběh Valgara z Valty, odvážného vikinga, jehož cesta za spravedlností se ukáže být stejně dlouhá jako zbytečná.

Nádherný fantasy příběh v úchvatné kresbě M. Aouamriho

 

Murena

Starověký Řím, 1. století našeho letopočtu, poslední dny vlády císaře Claudia.

Jeho manželka Agrippina se rozhodne císaře zabít, aby zajistila trůn synu Neronovi a tím jej upřednostnila před císařovým skutečným synem Britannicem.

Intriky, úklady, spiknutí, nájemné vraždy v impozantním úvodním cyklu „římské Neronovy ságy“, jejímiž autory jsou scenárista Jean Dufaux a kreslíř Philippe Delaby.

Kulový blesk

Román kultového spisovateľa žánru sci-fi Liou Cch‘-sina rozpráva príbeh samotárskeho a odhodlaného vedca Čchena, ktorý svoj život zasvätil štúdiu guľového blesku. Práve ten mu v deň oslavy 14. narodenín zabil oboch rodičov. Čím viac toho Čchen vie, tým silnejšie si uvedomuje, že guľový blesk je len špičkou ľadovca úplne nových obzorov fyziky. Samotársky a odhodlaný vedec sa vďaka svojej úlohe stretáva s množstvom ľudí, ktorí sú rovnako ako on hnaní dopredu nejakou posadnutosťou. Ako červená niť sa Čchenovým príbehom preplietajú posledné slová jeho otca: „Kľúčom ku krásnemu životu je očarenie.“

Interpret: Zbyšek Horák / Dĺžka: 13 hodín 52 minút

 

 

Odporúča Lucia Mládeková, manažérka vo vydavateľstve Tatran.

Madeline Millerová – Kirké/Spev o Achillovi

Mám rada antiku plnú bohov, ktorí mali všetky ľudské vlastnosti a neduhy sveta. Podvádzali, nenávideli, mstili sa, ale boli láskaví a sebazničujúco milovali. To všetko nájdeme v knihách Madeline Millerovej Kirké a Spev o Achillovi, v ktorých dokáže skĺbiť svet minulý a súčasný nezvyčajným spôsobom. Znovu ožívajú Homérove príbehy, ale v intenzite dnešného sveta.

Našu recenziu na knihu Kirké si môžete prečítať tu.

 

George R. R. Martin – Rytier siedmich kráľovstiev

Neprekonateľný George R. R. Martin sa v knižke Rytier siedmich kráľovstiev trochu zahral so svojím čitateľom. Hoci sa stretávame s mocnými, nám už známymi rodmi z Hier o tróny, príbeh sa odohráva v ďalekom Dávnoveku, keď o všetkom rozhodovali rytierske súboje. Autor je majstrom svojho remesla a príťažlivo opisuje neznáme krajiny, po ktorých rytieri putovali, a súboje, v ktorých zdolávali mocných vtedajšieho sveta.

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

 

Maja Lunde – Snehová sestra

Mystika a tajuplnosť nórskych bájí je pre autorku Maju Lunde taká prirodzená, že sa objaví v každom jej texte. V Snehovej sestre ide o nádherný vianočný príbeh, ktorý skrýva viac ako len klasického ducha Vianoc. Nájdete tam nádherné opisy, podnetné dialógy, neskutočný príbeh na zamyslenie a dokonalosť v ilustráciách.

 

Tomi Adeyemi – Deti krvi a kostí

Deti krvi a kostí od Tomi Adeyemi by sa dala označiť ako magická fantasy. Len čo vyšla, upútala záujem čitateľov po celom svete, keďže autorka prišla s nezvyčajným príbehom – sci-fi obohatila o africkú mytológiu. Zaujímavý svet, sympatická hlavná postava, nepredvídateľnosť deja a tajomná atmosféra. Kniha upútala aj filmových producentov, ktorí odkúpili autorské práva na sfilmovanie.

Našu recenziu si môžete prečítať tu.

Odporúča Michael Bronec, vydavateľ.

Legendy: Praga caput regni

Jsou již třetí vázanou legendární knihou v řadě. První se věnovala Drakům, druhá Knihovnám, třetí nyní našemu hlavnímu městu. Celkem 13 vypsaných autorů Vás seznámí se svými vizemi minulosti, přítomnosti i budoucnosti Prahy; od bájného založení Libuší až po Metropoli za 2000 let. Vedle městské fantasy narazíte i na historickou, kyberpunk či spaceoperu a další žánry. Je to velmi příjemné čtení a krásný vánoční dárek!

 

Naše tipy na tie najlepšie darčeky z ponuky predajne a e-shopu Funtastic nájdete tu.

 

Aké prekvapenie pre vás tento rok chystá Multiverzum? Dočítate sa v článku! 

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
25 × 2 =