Všetkých nás ovládajú!

Existuje deväť rodín, ktoré vládnu svetu. Tú, ktorá sídli v Severnej Amerike, volajú Mars. Veria, že ich úlohou je chrániť ľudstvo pred sebou samým. Rodiny sa vnímajú ako pastieri, ktorí majú doviesť spoločnosť k lepšej budúcnosti. Ukáže sa však, že nie všetci ľudia na Zemi to vnímajú rovnako.

Konšpiračných teórií je aktuálne viac ako je zdravé. Spochybňuje sa prakticky všetko a často sa stáva, že práve nejakej pochybnosti sa chytia tvorcovia seriálu, komiksu alebo filmu a postavia na nej celé dianie. Najznámejším príkladom sú samozrejme kultové Akty X. Nová séria od Dark Horse však išla oveľa ďalej. Vzala si asi všetky najznámejšie a miestami aj najabsurdnejšie konšpirácie a postavila na nich príbeh.

Cryptocracy sa však netočí okolo dvojice vyšetrovateľov, ktorí budú bojovať proti systému. Nečakajte Akty X, ale skôr to, ako to vyzeralo v okolí „muža s cigaretou“. Na dianie sa totiž pozeráme očami rodín, ktoré vládnu svetu. Spoznávame ich štruktúru, hierarchiu a pomaly sú nám odhaľované princípy a techniky, ako ovládajú ľudstvo. Niekto bude mať možno problém, že niektoré záležitosti sú tlačené až príliš za hranicu uveriteľnosti, ale kde je tá hranica? Realistickosť a uveriteľnosť by sme nemali vôbec vnímať ako dôležité veličiny a skôr by sme si mali vychutnávať ponúknuté koncepty.

Rodina samozrejme nie je dokonalý organizmus. A ani vzťahy medzi rodinami nie sú ideálne. Okrem ovládania ľudstva je toto druhý veľmi dôležitý moment. Vnútorné pnutie medzi jednotlivými členmi rodiny je logické a funguje. Napätie medzi rodinami je síce riešené minimálne, ale dá sa tu vycítiť, že aktuálny status quo nevyhovuje všetkým. Karty sú však rozdané aktuálne tak, že nie je veľmi na výber. Pocit, ktorý ide z rodiny je vyskladaný skvele. Ako som už v úvode spomenul, sami seba vnímajú ako pastierov a ľudí teda logicky ako stádo, ktoré treba viesť. Pri čítaní budete mať pocit, že členovia rodín tomuto poslaniu naozaj veria a pokladajú sa za výnimočných a nedoknuteľných nadľudí. Zábava začína, keď sa na tomto sebavedomí objaví prvá prasklina. Niekto zaútočí na jednu z rodín a pravdepodobne to nie je iná rodina.

Práve toto bezprecedentné zbúranie doterajšieho stavu prebudí obrovskú zvedavosť ohľadom ďalšieho diania. Poctivo vystavaný pocit výnimočnosti funguje ako skvelý základ pre následný strach z ohrozenia. Človek priam cíti ich bezprostredný strach zo zaútočenia na ich svetový poriadok. Budú sa rodiny navzájom obviňovať? Objaví sa na scéne nový hráč? Alebo ide len o ľudskú revoltu, ktorá začína chápať, čo sa okolo nej deje?

Scenárista Van Jensen to v prvom čísle Cryptocracy vystaval naozaj úžasne. Dokonca si dovolil vložiť do deja menší odkaz na svoju predošlú prácu v sérii Green Lantern. Kresba, o ktorú sa postaral Pete Woods, je presne taká, aká sa k tomuto druhu komiksu hodí. Nie je ničím výnimočná, ale skvele ilustruje miestami až sci-fi atmosféru a akcia tiež vyzerá dobre.

Jedinou chybou je pravdepodobne fakt, že séria vo svojom prvom čísle primárne vytvárala svet a jeho pravidlá a trochu sa pozabúdalo na tvorbu charakterov. Je ich tu síce niekoľko, ale o žiadnom sa nedozvieme príliš veľké detaily. Dá sa to však dobehnúť v ďalších číslach, keďže svet už ako tak stojí a ako čitatelia sme už zoznámení so základnými pravidlami.

 

Ak ste si túto sériu ešte neobjednali, kontaktujte Komiksový raj!

(zdroj: comicbookresources.com)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 − 9 =