Vyberte vianočné darčeky vo Funtasticu!

Je tu opäť ten čas, keď spoza každého rohu vykúkajú stromčeky, ozdoby a rozvoniava varené víno. Vianoce sú za rohom, a ak ste ako ja, tak ste si tradične nechali zháňanie darčekov na poslednú chvíľu, lebo veď času je dosť, a potom zrazu nie je. 🙂

A tak sme si aj s kamennou predajňou a e-shopom Funtastic pre vás pripravili pár tipov na darčeky pre tých, ktorí milujú fantastiku a popkultúru.

 

Pre knihomoľov so záľubou vo fantasy

Joe Abercrombie – Sama čepel a Až budou viset

Joe je jedným z najlepších moderných autorov dospelej fantasy, autor Zaklínača Andrzej Sapkowski ho v jednom z posledných rozhovorov označil dokonca za toho najlepšieho. U nás od neho zatiaľ vyšlo celkom 7 kníh, pričom trilógia První zákon je základným stavebným kameňov, ktorý predstaví jeho svet, najdôležitejších hrdinov a autorský štýl. Zároveň je to veľmi kvalitná fantasy, ktorá bude pre skúsených čitateľov vynikajúcim príkladom dekonštrukcie fantasy žánra. Nie nadarmo sa tejto trilógii hovorí aj anti-Lord of the Rings. První zákon bol u nás pomerne dlho vypredaný, ale Polaris urobil tento rok dotlač prvých dvoch dielov a tretí nás snáď čaká už onedlho.

Nicholas Eames – Králové Wyldu

Druhé odporúčanie bude z trochu iného súdka. Zatiaľčo Joe Abercrombie bol príkladom vážnej a temnej fantasy, Eames píše s veľkým množstvom humoru. V recenzii som písal, že Eames je vlastne autor, ktorého dostanete skrížením Abercrombieho a Terryho Pratchetta. Postavy a svet od Joea, ale písanie, humor, sarkazmus a cynizmus priamo od sira Terryho. Navyše je z jeho textu cítiť veľká láska pre fantasy, pre jej rôzne formy a klišé, ktoré sám využíva. Toto potvrdzuje napríklad aj rozhovor, ktorý sme s ním urobili. Druhý diel, Krvavá Rose, vychádza už začiatkom budúceho roka.

Tieto knihy vám odporučil Tayshren.

 

Fanúšikov sci-fi by mohlo zaujať

Jeff VanderMeer – Borne

Jeff VanderMeer bol vyhlásený New Yorkerom za kráľa divnej fikcie. Jeho knihy boli označené ako evokujúce hlboké aj znepokojujúce intelektuálne pozorovania a často sa vyhýbajú tradičnej žánrovej klasifikácii. Je známy svojou oceňovanou trilógiou Južná zóna (Anihilácia, Autorita, Adaptácia) či svojimi vtipnými postrehmi zo života na Twitteri. Kniha Borne patrí k jeho najnovším sci-fi počinom. Odohráva sa v blízkej budúcnosti v rozvalinách mesta, ktoré sa len hemží výsledkami  biotechnologických experimentov.

 

Pre tých čo sa radi boja, z hororového výberu

Peter Gajdošík – Prachový mužíček

Autor Peter Gajdošík je síce známejší skôr ako autor rozprávok pre deti, no rozhodol sa skúsiť to aj v hororovom žánre. V knihe Prachový mužíček nájdete 12 hororových poviedok, ktoré vám nedajú spať.

E. T. Hoffman – Sandman – Piesočný démon a iné strašidelné príbehy

Ak by ste však chceli knižku, ktorá v sebe spája fantazijné, mysteriózne a horové prvky spolu s nádherným vizuálom, neprehliadnite novinku od vydavateľstva Monokel s názvom Sandman – Piesočný démon a iné strašidelné príbehy. Rozprávačské majstrovstvo E. T. Hoffmana a čierny humor príbehov si vás podmania.

 

Pre tínedžerov či večne mladých

Vojtěch Matocha – Prašina

Ak hľadáte niečo pre mládežníkov, plné dobrodružstva, tajomna a priateľstva, určite neurobí chybu s Prašinou. V temnej časti Prahy z neznámych dôvodov nefunguje elektrina. Po starobylom tajomstve Prašiny spolu pátrajú dvaja chlapci a dievča, ktorí musia čeliť desivým dospelým nepriateľom. Táto kniha na štýl Jaroslava Foglara žne úspech a momentálne k nej pribudlo aj druhé pokračovanie s názvom Čierny Merkurit.

Brandon Sanderson – Metalurg

Pred 10 rokmi vznikli Epici – ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorí ich však nevyužili na dobro, ale naopak, stali sa tými najväčšími zloduchmi. Na odpor sa podarilo postaviť len tajomnej jednotke Pomstiteľov, do ktorej patrí David. A ten má tajomstvo, o ktorom nik nevie – videl Metalurga krvácať a je odhodlaný pomstiť sa za to, čo mu Epici urobili. Brandon Sanderson patrí k najlepším autorom fantastiky a táto young adult trilógia žne úspech po celom svete. Prečo je to „doslova mňamózní dílo pro teenagery“, ako napísala kolegyňa Kateřina, sa dozviete v jej recenzii. Sanderson bol aj nedávno v Prahe, viac sa o tom môžete dočítať v reportáži. Jeho najčerstvejšou novinkou je kniha Vzhůru k obloze, ktorá je tiež skvelou voľbou.

 

Pre tých ešte menších s o to väčšou fantáziou

Chris Riddell a Paul Stewart – Cesta za tajuplný Hvozd

Ak hľadáte niečo pre svoje ratolesti, môžete skúsiť spojenie už ostrieľaných autorov Chris Riddell a Paul Stewart – Cesta za tajuplný Hvozd, ktorá je prvou z päť dielnej série Kroniky Svetakraja. Dobrodružné putovanie chlapca Šľahúňa po tajuplnom Hvozde plného príšer, neznámych rastlín ale aj lesných trolov ich určite aspoň na pár momentov zabaví. A možno aj vás s nimi.

 

Pre tých, čo preferujú panely a bubliny

Ms. Marvel

Ak by ste hľadali skvelé, nekonvenčné komiksy, už nemusíte, máme pre vás super tipy! Superhrinský motív tak trochu inak môžete objaviť v komikse Ms. Marvel, o mladučkej Kamale so superschopnosťami, ktorá však rieši aj množstvo iných otázok – svoj súkromný život či ako sa vyrovnať s nadobudnutými schopnosťami. Viac sa dočítate v našej recenzii.

Lady Mechanika 3: Ztracenci z West Abbey

Lady Mechanika je pokračovanie komiksu, ktoré sľubuje nie len ďalšie dobrodružstvo lady Mechaniky, ale hlavne fascinujúci svet plný steampunku a nádherné detailné ilustrácie, ktoré rozhodne ohromia.

Xavier Dorison – Argard

A ak sa vám zachcelo trochu kvalitnej komiksovej Európy, určite odporúčame komiks Asgard alebo ktorýkoľvek titul z vydavateľstva Josef Vybíral. Príbeh, v ktorom sa miesi severská mytológia a putovanie za nájdením samého seba vás určite nesklame. Ak vás to zaujalo, prečítajte si našu recenziu.

 

Východné umenie v mange

Džundži Itó – Balónky oběšenců a další hororové příběhy

Jeden z najvýznamenších počinov tohtoročnej prekladovej mangy je titul Balónky oběšenců a další hororové příběhy od Crew. Extrémne výjavy v kombinácii s prepracovanými príbehmi bude pre fanúšika mangy istá kúpa. Kolega Honzo zhrnul svoje nadšené pocity v recenzii.

My Hero Academia – Moje hrdinská akademie 1

Ak máte dosť západného pohľadu na superhrdinský žáner, príjemnou zmenou pre vás bude manga My Hero Academia. Akčné scény, postavy aj humor, všetko to spolu tvorí skutočne zábavnú popkultúrnu záležistoť. Náš odborník na mangu Honzín vám viac poradí aj v tomto prípade v recenzii.

 

Pre tých, čo sa radi hrajú

Magic The Gathering

Pre tých, ktorí radi merajú svoje sily v kartových súbojoch, je tu Magic The Gathering TCG: Game Night 2019, ktorý obsahuje päť vyvážených šesťdesiatkartových dekov. Každý z dekov obsahuje známe archetypy, ale aj exkluzívnu kartu. Must have pre každého hráča Magicov.

Pokémon

Nemôžeme zabudnúť na Pokémonov, ktorí potešia najmä, no nielen mladších hráčov. Exkluzívny zberateľský kufrík je skvelým darčekom každého fanúšika. Kufrík obsahuje 5 booster balíkov po 10 kariet, 3 foil karty, hernú mincu, nálepky Pokémonov a ešte viac.

Dungeons & Dragons

Málokto nepozná Dungeons & Dragons, no ak ste úplný začiatočník, odporúčame Dungeons & Dragons: Essentials Kit, kde nájdete všetko potrebné, aby ste sa mohli ponoriť do fascínujúceho sveta RPG-čiek.

Ak sa pokladáte skôr za dračkového fajnšmekra, mohli by ste oceniť prémiový set kociek Baldur’s Gate: Descent into Avernus. Obsahuje dvanásť kociek, odolnú krabičku, karty aj mapu Avernusu.

 

Spoločenské hry

Počas zdlhých zimných večerov sa dajú využiť rôzne spoločenské hry. Obludárium vám umožní stať sa riaditeľom kočovného obludária a spolu so svojimi mysterióznymi, záhadnými a tajuplnými tvormi predviesť nezabudnuteľnú šou.

Nezabúdame ani na najmenších. Zabavte ich s podmorskou schovávačkou v hre Korálový útes.

 

A možno postačí len maličkosť

Každého fanúšika Harryho Pottera by potešilo čokoľvek spojené s čarodejníckym svetom. Ak majú všetky knihy aj filmy a list z Rokfortu stále neprišiel, snáď postačia aspoň magnetky na chladničku.

Pre tých s temnejším vkusom tu máme šálku z filmu To. Túto šálku si už nepožičia len tak hocikto, lebo vyzerá skutočne desivo. Prípadne sa dá využiť ako terapia, pre tých, čo majú problém s kofeínom.

Tieto a mnoho ďalších skvelých darčekov pre všetkých nadšencov popkultúry, nájdete na e-shope Funtasticu alebo priamo v predajni na Mariánskej v Bratislave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
11 + 27 =