Vyhral Loki voľby?

Politika je špinavá hra, v ktorej tí najúspešnejší klamú a zavádzajú bez výraznejších výčitiek svedomia. Morálka je relatívny pojem, keďže potencionálnym voličom je nutné povedať presne to, čo chcú počuť. Čo sa bude reálne diať po voľbách, je irelevantné. Čo ak do tohto sveta klamu a pretvárky vstúpi majster, respektíve niekto, koho bez preháňania môžeme nazvať bohom klamstva a úskoku? Bude Loki v tomto svete ako ryba vo vode?

Prezidentská kampaň v USA a jej zaujímavý priebeh už nejaký ten mesiac zamestnáva reportérov po celom svete. Otočený chrbtom tejto téme neostal ani Marvel a využil prostredie volieb pre jeden zo svojich príbehov. Marvel si síce už dávnejšie robil srandu najmä z Donalda Trumpa /Spider-Gwen Annual #1/, ale v tomto prípade je nutné poznamenať, že nezaujíma nejaké politické stanovisko. Ak teda hľadáte pranier aktuálnych kandidátov, vtipy na ich adresu a podobne, budete sklamaní. V príbehu Vote Loki ide skôr o systém.

Loki vstúpi do kampane vo veľkom štýle. Teroristický útok a záchrana aktuálnych kandidátov na prezidenta sú skvelý odrazový mostík. Menšia mediálna manipulácia a z Lokiho je hrdina, ktorého ľudia vyslovene chcú ako ďalšieho kandidáta. A ani sa nenazdáme, favorit volieb je na svete. Loki síce klame, ale od začiatku to verejne proklamuje a netvári sa ako svätec. To na ľudí funguje a Loki hystéria je v plnom prúde.

Ako opozitum tejto spanilej jazde tu je novinárka Nisa Contreras, ktorej sa Lokiho kandidatúra od začiatku nezdá a v úvode je nechtiac zatiahnutá do oznámenia jej začiatku. Investigatívne vyšetrovanie prináša výsledky, zistenia sú občas šokujúce, avšak Lokimu to neškodí, skôr naopak. Loki vie každú takúto informáciu využiť vo svoj prospech. Skvele manipuluje médiá a reportérka je prakticky neustále o dva kroky pozadu. Tento motív ma v tejto sérii bavil asi najviac. Prekrúcanie pravdy a nepríjemných faktov na základe mantry o zapredaných médiách a závisti protikandidátov sú bežná pracovná metóda aj v reále. A Loki ju využíva parádne.

Čitateľ si ťuká na čelo, pýta sa, prečo je ten volič taký slepý. Ale optikou jednoduchého voliča to dáva zmysel a tak má svojho vysneného kandidáta. Lokiho krasojazda funguje úžasne a človek sa nevie dočkať finále. Avšak tu príde sklamanie. Finále neprináša žiadne šokujúce odhalenie, žiadny Lokiho diabolský plán alebo intrigu. Záver je nemastný-neslaný a je skôr mokrým snom všetkých občianskych aktivistov, ktorí sa snažia o vytvorenie angažovanej občianskej spoločnosti. Celé to v závere vyznie tak trochu ako rozprávka a uveriteľnosť tiež krivká, keďže tri čísla Loki klamal a bol superhviezda a následne sa impérium zrútilo na relatívnej maličkosti, z ktorej mohol teoreticky tiež vcelku elegantne vykľučkovať.

Ak budete v tomto príbehu čakať kvantum humoru, budete asi tiež sklamaní. Nie je ho tu toľko, aby to stálo za zmienku a najsmutnejší je fakt, že nefunguje ani Loki. V jeho vyjadreniach je síce cítiť istá irónia a kritika, ale nie je to nič na pobavenie a na nejakú fungujúcu spoločenskú kritiku je to príliš ploché. Výsledkom je teda niečo, čo vo svojej podstate nie je zlé, ale nevyužilo to svoj potenciál ani čo sa týka humoru, ani spoločenskej reflexie. Fakt, že skoro celá superhrdinská komunita ostala akosi bokom a vôbec tu nie je interakcia medzi nimi a kandidatúrou legendárneho zlosyna, už je len ďalšia chyba komplexnosti.

Scenárista Christopher Hastings si toho skrátka naložil príliš veľa a nepodarilo sa mu z toho dôstojne vykorčuľovať. Kreslič Langdon Foss svojou kresbou nič nepokazil, ale zase nepredviedol nič, čo by sa dalo nazvať zážitkom. Je jasné, že Marvel sa chcel touto 4-dielnou sériu zviezť na vlne prezidenských volieb a nasadenie Lokiho bolo skvelým ťahom, ktorý vytváral od začiatku kopu otázok, avšak výsledné spracovanie skôr sklamalo.

 

Ak ste si túto sériu ešte neobjednali, kontaktujte Komiksový raj!

(zdroj:comicbookresources.com)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
28 × 17 =