Warcraft: Pouta bratrství

Príbehov z fenomenálneho sveta Warcraftu, ktorý sa za viac ako 20 rokov svojej existencie rozrástol do neuveriteľných rozmerov, nie je nikdy dosť. Vydavateľstvo Crew nám prináša ďalší z nich, tentoraz v komiksovej podobe, ktorý by mal objasniť dianie spred udalostí odohrávajúcich sa vo filme Warcraft. Ako sa formovali vzťahy v Stormwinde pred vpádom hordy? O tom nám hovorí Warcraft: Pouta bratrství.

Vyšlo už nespočetné množstvo kníh, komiksov, nedávno i kroniky a stále máme k dispozícii celý svet online, kde môžeme jeho úskalia, strasti i radosti pocítiť skoro na vlastnej koži (podľa toho, ako veľmi sa viete stotožniť so svojou postavou). Rozšíriť si vedomosti komiksovou jednohubkou je príjemné osvieženie.

Dej sleduje priateľstvo budúceho kráľa Llana Wrynna, budúceho najvyššieho veliteľa aliančných vojsk Anduina Lothara a budúceho najväčšieho a najobávanejšieho (zároveň posledného) strážcu Medivha. Ale keďže všetky veľké osobnosti boli kedysi mladé, aj títo traja velikáni mali svoje mladícke muchy a naokolo banálne spory. Llane sa príliš hnal do nezmyselného boja (ktorý doposiaľ poriadne nezažil), bol spurný voči otcovi, veľkému kráľovi. Anduin sa cítil zahnaný do pasce očakávaným dieťaťom a Medivh mal o sebe príliš vysokú mienku. Čo iné ich mohlo uzemniť ako veľké a bolestivé životné lekcie?

(zdroj: crew.cz)

Boli im udelené (nielen, ale najmä) prostredníctvom krvilačných trollov a tu vidím prvý problém. Nastáva otázka, ktorú som si v priebehu čítania položila niekoľkokrát – mám tento príbeh čítať v kontexte všetkého ostatného, čo viem o svete Warcraftu, alebo to brať len ako príbeh predchádzajúci filmu, ktorý, ako vieme, bol statočne alternovaný oproti pôvodnej histórii sveta? V bonusoch na konci knihy je spomenuté, že trollovia mali mať svoju scénu aj vo filme Warcraft, avšak napokon sa do neho nedostali, preto ich chcel Chris Metzen, tvorca námetu tohto komiksu, využiť aspoň takýmto spôsobom.

Trollovia sú v tomto príbehu však naozaj iba akýmsi prostriedkom. Sú vykreslení ako divosi a viac či menej nemysliace tvory, pričom je to jedna z mojich obľúbených rás (a to som presvedčený člen Aliancie) a v skutočnosti sú oveľa komplexnejší. Ďalší problém vidím v prirýchlom transformovaní charakterov. Som odchovaná na WoW-ku, prečítané mám všetky dostupné knihy z tohto sveta, preto sa mi dej komiksu zdal odfláknutý, ale znova, ak to berieme ako súčasť filmového univerza, nie pôvodného (ktoré vlastne tiež nie je až také jednoliate), je to v poriadku. Bolo to rovnako rýchle ako transformácia charakterov vo filme. Kto však chce o týchto udalostiach vedieť viac, odporúčam knihu Posledný strážca, pretože Medivhov prerod má základy ešte pred jeho samotným narodením a siahajú oveľa hlbšie, než je vôbec v komikse naznačené. Tu sa strážca javí ako egocentrický hajzel, ktorý podľahol felu v podstate dobrovoľne.

Tiež som mala problém s kresbou. Obálka je krásna, dokonca som sa celkom tešila na to, že charaktery prispôsobili hercom z filmu, aj keď to väčšinou neobľubujem (Travis Fimmel sa neopozerá), no nemuselo tam byť zobrazených toľko charakterov, ktoré s príbehom komiksu nemajú vôbec nič spoločné, ale prežijeme. Na moje sklamanie však nielenže kresba nemá veľa spoločné s filmovými charaktermi (napriek tomu, že sa to odohráva niekoľko rokov pred udalosťami filmu, podobať by sa mohli), ale dokonca sú traja hlavní aktéri príbehu skoro na nerozoznanie, nepomáhajú tomu ani rôzne farebné vlasy, o ostatných postavách ani nehovoriac. Komiks je ale krásne farebný, to musím uznať, trollovia sú parádni, aj keď kompletne všetci na jedno kopyto, ale to nebolo pre účely tohto príbehu dôležité. Len tie ľudské tváre, no…

(zdroj: crew.cz)

 

Spracovaniu českého vydania však nemám čo vytknúť, preklad Martina D. Antonína mi sadol ako vždy veľmi dobre, formátom sa mi hodí do poličky k Witcherovi, brožovaná väzba mi vôbec neprekáža (len na tej čiernej obálke, bohužiaľ, vidieť každý škrabanec).

Ja mám silnú potrebu mať v knižnici všetko ohľadom sveta Warcraftu, preto aj tento komiks zaujme čestné miesto vedľa všetkých ostatných. Pre fanúšikov, ktorým sa nechce pustiť sa do kníh, je to výborný spôsob, ako zistiť viac.

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 112
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 170 × 260 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-492-5
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 × 14 =