Wonder Woman 1: Krev – Recenzia

Zeus je starý záletník a jeho ženu Héru, kráľovnú bohov, to štandardne vytáča. Nemilosrdne preto ničí všetky živé dôkazy o manželovej nevere. Tento základný konštrukt poznáme od dôb, keď sa v 90. rokoch premával na televíznych obrazovkách Kevin Sorbo ako Hercules v rovnomennom seriáli. Úvodná zvučka vtedy hovorila o tom, aký sú bohovia malicherní a krutí a dá sa povedať, že odvtedy sa vo vnímaní antických bohov nič nezmenilo.

Wonder Woman, alebo ak chcete Diana, je postava v našich končinách pomerne neznáma. Ak nerátame tímovky ako JLA alebo Liga spravedlnosti, vlastného komiksu sa doteraz nedočkala. Zmeniť sa to rozhodlo vydavateľstvo BBart, ktoré pravdepodobne stavilo na fakt, že Gal Gadot vyzerá v kostýme Wonder Woman naozaj dobre a s blížiacim sa blockbusterom Batman vs. Superman sa ľudia asi začali pýtať, čo je táto amazonka zač. Výsledkom je teda vydanie prvého zväzku Wonder Woman s podtitulom Krev, ktorý je súčasťou DC New 52. Je to teda ideálny štart pre všetkých, ktorí toho o Diane zatiaľ veľa nečítali.

O scenár sa postaral Brian Azzarello, ktorého v našich končinách poznajú čitatelia najmä vďaka sériám 100 nábojů, Hellblazer alebo Superman – Pro zítřek. Ako som už úvode načrtol, základný konflikt bude jasný. Wonder Woman sa stane súčasťou toho, ako sa Héra snaží zabiť dievča, s ktorým jej bol Zeus neverný, a ktorá tak čaká jeho dieťa. Veci sa však začnú komplikovať vďaka trónu, ktorý Zeus za zvláštnych okolností opustí a taktiež vďaka zisteniu, že s pôvodom Wonder Woman to tiež nie je také jednoznačné.

Najmä pôvod a pozadie (nie doslova) Diany, sú v tomto booku trochu zanedbané. Ak by mal byť toto nejaký druh originu, je určite nedostatočný. O Wonder Woman sa dozvedáme pár faktov z minulosti, aby sme následne zistili, že je všetko inak a neznalý čitateľ tak môže trochu tápať. Azzarello sa síce snaží nahliadnuť do Dianinej hlavy a predstaviť nám jej pohnútky a jej vnútorných démonov, avšak mne to nestačilo.

Naopak, skvele je, z môjho pohľadu, spracovaný svet bohov a menších božstiev. Ich pohnútky sú tu vyjadrené veľmi explicitne a zisťujeme, že sú všetci v podstate malicherní, ctižiadostiví a túžia iba po moci. Spracovanie niektorých ma veľmi príjemne prekvapilo. Apollon, Hermes alebo Hádes boli skvelí. V Hadesovom prípade môžeme dokonca hovoriť o ozajstnej originalite, ktorá ma v prvom momente príjemne pobavila. Na druhú stranu sa mi vôbec nepáčilo zobrazenie Poseidona, ktorý vyzerá ako veľmi divný patvar rôznych morských tvorov. S veľkým potenciálom ostáva Ares, ktorého sledujeme ako prepitého starca uprostred bojovej vravy niekde v Darfúre. Panteón antických bohov je naozaj rozsiahly a určite ani bohovia, ktorí nám už boli predstavení, nepredviedli svoje maximum. Preto dúfam, že bude tento potenciál v ďalších dieloch využitý naplno.

Uvoľnený Zeusov trón spustí zákulisné intrigy, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna turecká telenovela. Keďže sme ale len na začiatku, mnohé z týchto spojenectiev a zákulisných ťahov sú len akési krovie, ktorého výsledky pocítime a Wonder Woman sa s nimi naplno konfrontuje, pravdepodobne až v ďalšom pokračovaní. Je to veľmi pozitívny fakt, keďže má čitateľ o dôvod viac kúpiť si aj ďalší book.

Čo sa kresby týka, nejde o nič prevratné a Tony Akins a Cliff Chiang odviedli kvalitnú mainstreemovú robotu. Ak by som si však mal vybrať, o niečo viac sa mi páčila práca Cliffa Chianga, ktorý sa postaral o prvé štyri zošity. Tony Akins poňal Wonder Woman trochu inak. Síce nie radikálne, ale tá zmena ma trochu rušila.

Celkovo teda ide o čiastočný origin s nevyužitým potenciálom, čo sa týka hlavnej hrdinky, ale na druhú stranu ide o skvelý úvod do sveta antických bohov a hrdinov. Ak máte radi mytologické záležitosti, prípadne ak ste rozmýšľali, že by ste to skúsili s touto legendárnou DC hrdinkou, neváhajte. Kúpa sa určite oplatí.

cover_wonderwoman

(zdroj: bbart.cz)

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
34 ⁄ 17 =