Wonder Woman: Lži

Wonder Woman má laso pravdy a silu samotných bohov, ale aj napriek tomu si nie je úplne istá, kto vlastne je. Má pocit, že niečo nie je v poriadku. Akoby sa svet zmenil. Čo je pravda a čo je klamstvo? Odpoveď na túto otázku môže zistiť návratom do Themysciry, ale čo robiť, ak nevie, kde sa jej domovina nachádza? Musí sa spojiť so svojou odvekou protivníčkou.

Po zvládnutom úvode do nového sveta DC a nie príliš podarenom Batmanovi nám prinieslo vydavateľstvo Crew ďalšiu legendárnu postavu. Wonder Woman nie je v našich končinách úplnou novinkou. Príbehov Diany sme sa dočkali z éry New52, niekoľko príbehov nám predstavil DC komiksový komplet a bola tiež súčasťou tímoviek Justice League, ktorých vyšlo tiež niekoľko. Sú ale tieto príbehy pre príbeh Lži dostatočným informačným základom? Tak ako pri všetkých Rebirth sériách sa tiež ponúka otázka, či je tento príbeh vhodný pre úplných nováčikov. A myslím si, že Wonder Woman v rámci Znovuzrození je skvelý príklad toho, ako mieriť na nového čitateľa.

Príbeh, ktorý som načrtol v úvode, zavedie kroky Wonder Woman do divokej džungle, v ktorej je jej hlavným cieľom nájsť Cheetah. Práve táto zakliata, ako dravá mačka vyzerajúca postava, by jej mohla pomôcť s hľadaním jej domova. Nič ale nebude také jednoduché. V džungli vyčíňa nemilosrdný lokálny diktátor Cadulo, ktorého cieľom je vyvolať starodávnu a krvilačnú bytosť, ktorá je priamo prepojená práve s Cheetah. A aby toho nebolo málo, na scéne sa objavuje aj Steve a jeho komando, ktoré má v mieridle práve Cadula. A áno, je to ten Steve, ktorý má pre Dianu slabosť. A ani z jej strany sa nedá hovoriť o nezáujme. Skôr naopak.

Hlavná línia príbehu je teda vcelku jednoduchá. Je tu zloduch, ktorý chce vyvolať ešte väčšieho zloducha, a máme tu, samozrejme, aj postavy, ktoré sa tomu snažia zabrániť. Oveľa silnejším elementom tohto komiksu je však Diana a Steve. Ich vzťah a interakcia žánrovo presúva atmosféru príbehu niekam do vôd Young Adult. A vôbec to nie je chyba. Skutočnosť, že táto dvojica to nikdy nemala ľahké, ale je nejako vzájomne prepojená, je tu interpretovaná zo všetkých strán a pre čitateľa je toto puto priam hmatateľné. A čo je dôležitejšie, tento vzťah je funkčný a správne graduje a iskrí. Keď je to nutné, vždy si vďaka akémusi predurčeniu nájdu k sebe cestu a to je pravdepodobne splneným snom každého násťročného dievčaťa. A nielen dievčaťa. Ktorý chalan v čase búriacej puberty by odmietol spoločnosť svojej vysnívanej Wonder Woman? Príbeh je teda viac ako vhodný práve pre túto časť publika. Čo ale čitatelia, ktorí majú YA fázu už za sebou?

Ak vás vzťahové veci veľmi neberú, nemusíte sa báť. Príbeh ponúka aj dostatok akcie a je nutné poznamenať, že veľmi dobre nakreslenej. Najmä pasáže, v ktorých Wonderka dáva tri upozornenia a ide ako nezastaviteľná prírodná sila, som si vyslovene užíval. Džungľa, ktorá na ňu útočí, je miestami vyslovene hororová a aj jej oponenti vyzerajú ako vyvrhnutí priamo z pekla. Okrem pasáží v prírode ale sledujeme aj špionážnu linku, ktorá je rovnako zaujímavá. To, čo bolo v úvode primárne len ako podpora pre Steveovu jednotku, sa postupne vyvinie ako samostatná príbehová línia, ktorá už buduje udalosti a zvraty pre pokračovanie. Vedľajšie postavy sú funkčné a zaujímavé a, ako sa postupne dozvedáme, aj v tejto sfére nie je všetko tak, ako by to malo byť. Väčšieho vývoja sa ale, ako som už spomínal, dočkáme v ďalších príbehoch. Rovnako je to aj s globálnym problémom toho, ako to vlastne je, bolo a bude, ale tento motív je jednou s vlastností Znovuzrození, a preto sa nemohol len tak jednoducho vyriešiť a zmiznúť.

Prvý príbeh Wonder Woman od scenáristu Grega Rucku nie je určite stratou času. Niekomu možno bude liezť na nervy romantická línia, ale istá časť publika ju určite ocení. Aj napriek tomu, že Diana občas vyzerá ako členka rugbyového tímu a o stránku neskôr ako odliata z cukru, je kresba kvalitná. Najviac som si ju užíval v temnejších pasážach. Wonderka je skrátka príjemné čítanie, ktoré zabaví, ale dych nevyrazí. Veľmi úrodnú pôdu má v YA publiku, ale má potenciál zaujať aj mimo tejto sféry.

Na záver si dovolím ešte poznamenať, že ma veľmi pobavili odkazy na ľudí, ktorí pri Wonder Woman pracovali. Ak ste si tento detail nevšimli, pozrite si ešte raz názvy obchodov pri návšteve nákupného centra. 😉

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Greg Rucka
  • Kresba: Liam Sharp
  • Počet strán: 176
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 168 x 258 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 978-80-7449-613-4

(zdroj obrázkov: crew.cz)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 + 17 =