Xavier Dorison : Mistr meče

Píše sa rok 1531 a vo Francúzsku prebieha veľký ideologický konflikt. Skupina, ktorá sa dá nazvať pokroková, chce dať bibliu k dispozícii aj tým najobyčajnejším ľuďom v ich rodnom jazyku. Získali by tak dôstojnosť a do istej miery aj kontrolu nad tým, čo im tí hore o Bohu tvrdia. Nepáči sa to však konzervatívnym kruhom, ktoré si chcú za každú cenu udržať punc výnimočnosti a, samozrejme, chcú ostať pri absolútnej moci. A keďže ideologické súboje sa často neriešia za okrúhlym stolom, musel prísť na scénu iný spôsob. Proti papieru zabojuje meč.

Heh… Pistole… Je zbraň… Zbabělců.

Vydavateľstvo Jozef Vybíral odštartovalo v priebehu minulého roka novú komiksovú edíciu ERB, ktorá sa zameriava na európsky komiks. Minulý rok sme si tak prečítali o deťoch z Montmartu, ale vybrať sme sa mohli aj na dobrodružstvo do Asgardu. Už pri týchto dvoch tituloch je jasné, že edícia ERB má rôzne žánre a rôzne historické zasadanie. V aktuálnej novinke Mistr meče sa presunieme do Francúzska 16. storočia a rôznorodosť ERB-u sa tak len potvrdzuje.

Všetko sa to začalo súbojom. Súbojom dvoch šermiarov majstrovsky ovládajúcich svoj meč. Každý mal iný štýl a každý reprezentoval niečo iné. Tento súboj sa však skončil s veľkým otáznikom, a tak dostávame jednu z línií tohto príbehu. Okrem tejto osobnej roviny, založenej na konflikte dvoch mužov, sa však hlavný hrdina zapletie aj do diania, ktoré som načrtol v úvode. Nepredstavujte si to ale tak, že by mal Hans Stalhoffer nejaký výrazný záujem ideologický konflikt rozhodnúť, respektíve ukončiť. Zohrá v ňom ale svoju úlohu.

Príbeh sa dá označiť za veľmi jednoduchý, aj napriek tomu, aké globálne a komplikované má pozadie. Žánrovo by sa dal Mistr meče označiť ako lesný survival, kde sa naháňa niekoľko záujmových skupín a navzájom spolu zvádzajú nemilosrdné súboje. Hrdinovia príbehu sa chcú iba dostať z bodu A do bodu B, ale brániť im v tom budú neuzatvorené konflikty z minulosti, lokálni fanatici, ale aj samotná príroda. Na pozadí tohto na prvý pohľad jednoduchého príbehu sa však predostierajú silné myšlienky, ktoré reagujú na vtedajšie celospoločenské dianie.

Vy učenci ste všichni stejní, co?! Kdykoli namočíte brk do inkoustu, pak teče krev chudáků!

Celkovú situáciu v spoločnosti skvele ilustruje ústredná trojica hrdinov. Spája sa v nej cynizmus, skúsenosti, rozvaha, ale aj mladícka naivita a horlivosť. Mentálne nastavenie našich hrdinov však nie je definitívne a počas príbehov sa mení. Postavy tak kruto narážajú, pokiaľ sú v počiatkoch naivné, na tvrdú ruku reality. Na druhú stranu cynizmus a apatia narážajú na snahu o zmenu, ktorá v konkrétnych situáciách a spojená s konkrétnymi osudmi nevyzerá tak márne a beznádejne. A všetky tieto zmeny a zároveň paralely na celospoločenské dianie sú nám predostierané pri behaní v lese. A čo je najdôležitejšie, jednoduchým jazykom a doplnené o akciu.

Kresba možno nie je tak detailná a dokonalá, avšak k príbehu sa mi hodila a nejako výraznejšie ma nerušila. Akcia fungovala a svoj podiel na tom bude mať aj Lutz Horvath (inštruktor Európskeho historického bojového umenia), ktorého už v úvode spomína sám Dorison. Určite si spomeniete na komiksy, kde šermiarske maximum boli dva údery a skrížené meče. V tomto prípade idú súboje výrazne ďalej, a preto bavia a nevyzerajú všetky rovnako. Nie sú uhladené, ale plné krvi a čitateľ si tak má možnosť užiť duel chladnými zbraňami so všetkým, čo prinášal. Zážitku, samozrejme, pomohol aj veľký formát, ktorý si príbeh ako tento naozaj zaslúži. Trochu mi prekážal lettering, keďže niekedy bol text ťažko čitateľný. Použitý font sa často zlieval a mená, prípadne geografické výrazy som musel doslova dešifrovať, keďže som ich nevedel vytušiť z kontextu ako pri všeobecnom texte. Nie je to skrátka bežný mainstreamový font a je nutné si naň zvyknúť.

Ak máte teda chuť na historickú záležitosť plnú šermu, ktorá sa odohráva na pozadí ideologického konfliktu, myslím si, že Mistr meče bude správnou voľbou.

  • Vydavateľstvo: Jozef Vybíral
  • Kresba: Joël Parnotte
  • Scenár: Xavier Dorison
  • Preklad: Jitka Musilová
  • Počet strán: 96
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 225 x 315 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-880-98-35-5
Mistra meče nájdete aj tu!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 × 18 =