Xavier Dorison, Raplh Meyer: Asgard

Keďže severskej mytológie nikdy nie je dosť, o čom sme sa presvedčili aj pri knihách Odd a mraziví obři, Severská mytológia, či hre God of War, vždy sa do nej rada znova ponorím. Tentoraz je to však iné? Prečo? Pretože hlavné úlohy nehrajú bohovia, ale (ne)obyčajný človek.

Vikinga menom Asgard Železná noha predchádza jeho reputácia, či tá dobrá a či zlá. Nikoho však cvengot jeho protézy nenechá chladným. Bohmi bol ako mrzák predurčený zomrieť v deň svojho narodenia, no jeho otec to nedovolil a vzoprel sa ich vôli. Vznikol tak najväčší bojovník a lovec svojej doby, ten, za ktorým sa utiekajú aj nepriatelia, keď sú v núdzi. Z mladého ambiciózneho mladíka dospel v muža, samotárskeho a nevraživého vlka. No keď vody sčervenejú krvou vikingských rybárov aj bojovníkov, ktorí zahynuli v papuli krakena, akého ešte svet nevidel, Asgard má pred sebou nové dobrodružstvo.

Dejová línia vás pravdepodobne ničím neohúri, no je to konzistentný príbeh, ktorý si dokáže udržať čitateľovu pozornosť od začiatku do konca. Ako plynie, sprevádzame Asgarda jeho prerodom a finálnym súbojom jeho života spolu s vedľajšími postavami, ktoré ho značne ovplyvňujú. Okrem ľúteho boja v tomto komikse nájdete aj priateľstvo tam, kde to nik nečakal, či lásku, kde bola len bolesť. Zvláštne osadenstvo Asgardovej výpravy – vikingský veliteľ, otrokyňa, básnik a vdova – za krakenom je však najmä vytrvalé a každý má svoje dôvody na to, aby tvora čím skôr zabili. Ak je to vôbec možné, obludine rozmery a inteligencia totiž napovedajú, že by to tak nemuselo byť.

Ak ste sa už so severskými príbehmi stretli, môžu vám pripadať vysvetlivky, ktoré v komikse nájdete, zbytočné. Opisujú totiž tie najznámejšie reálie, ale dej to neruší. Scenárista Xavier Dorison má na svedomí aj v našich končinách vydaný komiks Dlouhý John Silver. Kniha Asgard je zložená z dvoch častí komiksového príbehu a kresba je to, čím je naozaj výnimočná. Ralph Meyer je skutočne majstrom svojho remesla. Uchvátila ma najmä dynamika panelov, nehovoriac o pekných tvárach, uveriteľných mimikách i anatómii, úžasných farbách, atmosfére krutého severu…

(zdroj: comicscenter.net)

Celé je to vo veľmi peknej pevnej väzbe a vydavateľstvo Josef Vybíral sa tak môže hrdiť naozaj krásnym a zaujímavým kúskom vo svojej vydavateľskej poličke. Skvelým detailom sú umelcove skice na predsádkach aj začiatkoch jednotlivých dielov. Ak teda máte radi mužov, čo vedia prijať úder, odhodlané ženy či nemilosrdné monštrá, toto je komiks, ktorý vám nesmie chýbať.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Josef Vybíral

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral
  • Počet strán: 120
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 210 x 297 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788088098348

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 ⁄ 7 =