Žoldnéř 1 : Kult svatého ohně – Vicente Segrelles

Vďaka bohumilým aktivitám vydavateľstva Crew to na našom komiksovom piesočku nie je iba o vyhajpovaných univerzách, ako sú Marvel či DC, ale v poslednom čase aj  o zaujímavých dielach európskych autorov.

Jedným z ich vydavateľských počinov je unikátny Žoldnéř Vicentea Segrellesa. Zatiaľ je na trhu prvý diel, a tak je namieste otázka: „Máme radost, Vincente?“

Treba povedať, že máme. Komiks je po výtvarnej stránke nádherný a príbeh má vďaka svojej jednoduchosti a originalite potenciál. Segrelles mal evidentne pri písaní hlavu v oblakoch. Vytvoril totiž fiktívny svet vo vysokých nadmorských výškach, v ktorom sa hlavný hrdina presúva na akomsi prerastenom pterodaktylovi a zachraňuje nahé, vnadné, no niekedy zradné ženy. Síce to robí pre peniaze, ale má aj srdiečko, viete ako…

Žoldnier je navyše obdarený nielen muskulatúrou, ale aj inteligenciou, a tak v stave núdze dokáže z kože a kostí mŕtveho jaštera vytvoriť funkčné rogalo. Proste pulpová heroická fantasy, ktorá však zároveň vo veľkej miere rešpektuje fyzikálne či biologické zákony.

O tom, prečo to tak je, vám v doslove porozpráva sám autor. Okrem iného sa dozviete, že vyštudoval učilište s technickým zameraním, a hoci sa neskôr stal ilustrátorom a reklamným arťákom, toto vzdelanie si našlo cestu aj do jeho tvorby.

Knihu ale robí výnimočnou jej spracovanie. To, že aj dnes existujú autori, ktorí svoje diela kreslia a maľujú ručne, je jasné. Iba málo z nich však komiksy maľuje kráľovskou technikou – olejomaľbou. Segrelles olejomaľbu pri zachovaní technickej precíznosti plne podriaďuje komiksovému štýlu, pričom vytvára majestátne zábery krajiny v oblakoch, ale aj dynamické, prestrihané scény. A ak máte strach z výšok, niektoré obrazy vám pekne zamotajú hlavu. Nevraviac o autorovej záľube v zobrazovaní nahých ženských tiel, ktoré sú skutočne príťažlivé, no nikdy nie vulgárne.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Kresba: Vicente Segrelles
  • Scenár: Vicente Segrelles
  • Preklad: Jiří Pešek
  • Počet strán: 64
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 320 x 240 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019

MartinKo

Kopík, editor, kreslič, grafik

2 thoughts on “Žoldnéř 1 : Kult svatého ohně – Vicente Segrelles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 − 5 =