Site icon Multiverzum

Čitateľský mesačník XVIII.

Majstrovstvá sveta vo futbale sú v plnom prúde. Netušíte, o čo ide? To je v poriadku, keďže túto akciu nesleduje ani väčšina našej redakcie. Ale sú aj takí, ktorých táto športová udalosť roka nenechala chladnými. Otázne je, či sa dá pri takom množstve futbalových zápasov nájsť chvíľka na čítanie. Videli ste zápas Francúzsko-Dánsko? Alebo Rusko-Španielsko? Ja som pri týchto športových katastrofách prečítal tretinu Horiacej ríše od Červenáka. A čo majú robiť tí, ktorých 22 chlapíkov naháňajúcich loptu nezaujíma, ale nejaký člen domácnosti nonstop okupuje televízor. Áno, správne, treba čítať! A rovnako, ako na MS je množstvo herných štýlov a mentalít, tak aj v našom mesačníku nájdete pestrý výber toho, čo naši prispievatelia čítali. Takže neváhajte a zoberte naše tipy útokom!

Erik „Fazi“ Fazekaš

(vydavateľstvo Albatros, CooBoo)

Jeffa VanderMeera asi netreba nikomu predstavovať. Aj keď ja ho poznám trochu inak ako väčšina čitateľov. Získal si ma totiž svojou The Steampunk BibleThe Steampunk User’s Manual. A takto som sa dostal k Jeffovej knihe Wonderbook. Anihilácia prišla až potom, pre mňa je Wonderbook to naj od Jeffa.

A čo vlastne je Wonderbook? Asi najviac to patrí do chlievika „príručka pre nádejných pisálkov“, v ktorej nájdu zaujímavo a hlavne graficky znázornené aspekty písania, stavby príbehu, premyslenia zápletky a všetkého spoločného s písaním. Kniha začína trochu nudným úvodom, ale keď ten prečítate a.k.a. preskočíte, dostanete sa k tomu pravému orechovému! A to sú aj prípadové štúdie, aby to nebolo len také a onaké mudrovanie. Jeff tu väčšinou rozoberá svoje knihy, aby sa nefušoval do remesla iným, a tak si napríklad prečítate nudný úvod z niektorej jeho knihy, a na ďalších stranách sa dočítate, prečo tam dal tú-ktorú vetu a čo to vlastne znamená v kontexte celého príbehu. Dokonca sa pozrel aj na Amerikánku od Chimamandy Ngozi Adichie. Je to fakt zaujímavé čítanie!

Pre fajnšmekrov sú súčasťou knihy krátke (2- až 4-stranové) eseje od takých úžasných spisovateľov ako Ursula K. Le Guin, Neil Gaiman, Joe Abercrombie, John Crowley a aj Lev Grossman, Catherynne M. Valente a George R. R. Martin. Na knihe sa mi páčilo ešte niečo – síce sú všetci autori naši žánroví kamoši, no obsahovo dokáže text a spôsob prezentácie zaujať aj obyčajných muklov. A aj to je dôvod, prečo sa dočkáme slovenského prekladu.

Samozrejme, nemôžete vnímať túto knihu ako Bibliu a prísne dodržiavať každý jeden bod a krok. Je to skôr prehľad o tom, ako by sa malo písať, Jeff vychytal najčastejšie chyby pri písaní a ponúka rady, ako sa im vyhnúť. Ja vnímam toto dielo ako príspevok k písaniu, ako knihu, ktorú si môžu autori prečítať a vziať si z nej to, čo im imponuje, poučiť sa z vlastných chýb a pokúsiť sa nájsť riešenie. V neposlednom rade je to aj inšpirácia pre ľudí, ktorí sa odvažujú písať už strašne dlho!

Knihu pripravuje v slovenskom preklade Ivany Cingelovej vydavateľstvo Albatros Media Slovakia pod názvom Tajomstvá príbehov: Ako napísať knihu, od ktorej sa nedá odtrhnúť na jeseň/zimu 2018.


Peter „Šuflo“ Šufliarsky 

(bloger)

Víta Kovář: Riki-tikki-tavi (Powerprint, 2018)

Z nedávnej návštevy Crweconu som si priniesol zaujímavý komiksový samizdat od Víta Kováře, ktorý svojmu autorovi pôvodne poslúžil pri obhajobe – čoby bakalárska práca a dokonca si vyslúžil i Cenu ateliéru. Komiks Riki-tikki-tavi je v podstate príbehom odvážneho munga (lat. Herpestes ichneumon), ktorého sa po vyplavení z nory ujíma trojčlenná ľudská rodinka s prekrásnym domom, obrovskou záhradou a ešte väčším srdcom. Vďačný hrdina sa na novej pôde rýchlo udomácni, avšak rovnako ako ďalší zvierací podnájomníci, tak aj Riki-tikki-tavi sa čoskoro stane terčom útokov dvoch úlisných indických kobier. V ohrození sa ocitá nielen odvážny mungo, ale aj jeho ľudskí záchrancovia, a je iba na ňom, aby im dokázal svoju oddanosť a obhájil svoju bojovnú povesť.

Prastarý príbeh, známy predovšetkým z poviedok Knihy Džunglí (Rudyard Kipling), je zaujímavý predovšetkým svojím spracovaním. Za rozložením obrázkov, okienok a všakovakých pohľadov, ktorými Víta Kovář zachytil podstatu poviedky, je vidieť kus práce, pretože až na samotný text je to kreslené ručne, nehovoriac o majstrovskej práci s vodovými farbami. V komikse Riki-tikki-tavi sa autorovi našťastie podarilo okrem exotiky zachytiť aj širokú škálu pocitov, takže ani jedno okienko nevyjde nazmar. Mať pod sebou známu značku a nielen Kiplingovo meno, zrejme by sa Riki-tikki-tavi na domácej komiksovej scéne len tak ľahko nestratil.

Komiks si môžete kúpiť napríklad v Comics Pointe.

Alberto

(zberateľ, Multiverzum)

Gail Simone, Cat Staggs: CROSSWIND (Image, 2017)

Niekedy si scenáristi povedia, že pritiahnuť zápletku za vlasy a popustiť uzdu fantázii na úkor uveriteľnosti stojí za risk, a výsledkom môže byť zábavné akčné komiksové B-čko. V príbehu sledujeme dve dejové linky dvoch postáv natoľko odlišných, aby ich kontrast bol taký výrazný, ako pravidelne sľubujú nové televízory od Samsungu. Na jednej strane tu máme domácu paničku (housewife), ktorej nízke sebavedomie, nulová sústredenosť a občasné výlety do sveta myšlienkovej fantázie zväzujú ruky v osobnom živote. Manžel záletník, nevlastný syn v puberte bez štipky rešpektu a ako čerešnička na torte drzí fagani zo susedstva s nemravnými návrhmi.

Súbežne sledujeme nájomného vraha so životom na vysokej nohe, ktorý si je vedomý, že každý krok vedľa môže byť jeho posledný, ale ako ťažký profesionál si na svojom poli vždy dokáže urobiť poriadok. Každý z nás má nejakého osobného démona, a keď sa naši hlavní protagonisti ocitnú mysľou i dušou v tele toho druhého, je ťažké povedať, kto je viac prekvapený alebo zhrozený (nebudem spoilerovať, ako k tomu dôjde, stačí sa začítať do prvého zošita – práve touto zmenou totiž vrcholí).

V nasledujúcich 2 zošitoch, ktoré boli pre mňa najpútavejšie, sledujeme presne tie situácie, v ktorých sa naše sledované fyzické postavy bežne ocitajú, akurát s „mierne“ odlišnými reakciami, než na aké je okolie zvyknuté. Obaja sa chopia svojich nových úloh po svojom a v konečnom dôsledku zistia, že to vôbec nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Hneď ako sa v nových telách postavy „zabývajú“, scenáristi posúvajú dej novým smerom, a síce, ako sa dalo čakať, prepájajú 2 samostatné dejové linky do jednej. Akčné scény sa striedajú s krátkymi vložkami o zrade, pomste či oboznámení sa so situáciou niektorými ďalšími postavami, z ktorých na konci série nie všetci dopadnú práve najlepšie.

Celkovo by som tento komiks ohodnotil ako super oddychovku, ideálnu na cesty, k vode či ak práve potrebujete zabiť hodinku času (možno aj v práci :P). Nejde o žiadne hĺbavé čítanie, ale o prostú zábavu, kde netreba riešiť, prečo sa veci dejú, ale ako postupujú. Myslím, že každý má občas chuť na niečo podobné, a preto by som ho pokojne odporučil. Meno scenáristky Gail Simone som už počul, ale art Cat Staggs som si nevybavoval zo žiadnej doteraz prečítanej komiksovky. Každopádne by som to zhrnul tak, že ničím nenadchne, ale ani neurazí. Titul som vyskúšal na odporúčanie chalanov z Komiksových novín a musím povedať, že sklamaný som nebol.

Táto 6-dielna miniséria sa číta svižne, tempo neupadáva a sú to hlavne komické/akčné scény, ktoré sú síce vopred prehliadnuteľné, ale vo výsledku dobre spracované, či už zo strany pera, alebo obrazu. Vo februári 2018 vyšiel paperback s komplet minisériou s cenovkou 9,99 USD, čo predstavuje veľmi príjemný pomer kvalita/zábava/cena.

Komiks môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

Filip „Tayshren“ Darida

(Multiverzum)

Nicholas Eames – Kings of the Wyld (Little Brown Book Group, 2017)

Predstavte si, že veľká kapela, ako napríklad Metallica, sa po 30 rokoch od rozpadnutia dáva dokopy, aby odohrala svoje posledné veľké turné. Veľmi podobne pôsobí hlavný príbeh tohto fantasy debutu – s tým rozdielom, že nejde o rockovú kapelu, ale o žoldniersku skupinu. Vo svete románu je totiž podobných žoldnierskych skupín veľké množstvo. Práve vďaka nim začali ľudia vyhrávať odveký boj proti monštrám. S tým, samozrejme, prišla sláva a s ňou zas všetko ostatné. Peniaze, moc, davy fanúšikov. A Saga bola zo všetkých najlepšia. Pred 30 rokmi sa ale rozpadli. Klasické problémy, jeden oslobodil princeznú a stal sa kráľom, ďalší toho mali jednoducho plné zuby a chceli sa usadiť. Ich meno však prežilo. Aj po tridsiatich rokoch ich pozná každý. Niekde tu sa začína samotný román. Gabriel, bývalý vodca celej skupiny, vyhľadá svojho dávneho spolubojovníka a poprosí ho o poslednú láskavosť. Je treba dať celú skupinu opäť dohromady a ísť zachrániť Gabrielovu dcéru z mesta obkľúčeného hordou monštier.

Mňa osobne k tejto knihe priviedli ohlasy zo zahraničných internetových fór a recenzentských portálov. Konkrétne najmä ustavičné prirovnávanie k rockovej kultúre. Ja mám veľmi rád metalovú muziku, tak som bol zvedavý, akým spôsobom sa to prenesie do fantasy dobrodružstva. A skutočne je to rozpoznateľné. Od klasického „Za mojich časov bývali žoldnieri lepší, odvážnejší, nebojovali pre peniaze, ale pre vyšší princíp!“ (všetci poznáme tie debaty po 6 pivách – pred 30 rokmi, to bola muzika, nie ako teraz) až po fakt, že keď sa nad tým človek trochu zamyslí, spoznáva v hlavných hrdinoch určité archetypy, ktoré akoby predurčovali, ktorý z nich by bol spevák, bubeník, gitarista, basák a tak ďalej.

Čo som ale dostal ešte navyše, bola veľmi dobre napísaná a svižná fantasy. Zábavná, akčná a rýchlo odsýpajúca. Samozrejme, príbeh nebol komplikovaný. Do veľkej miery bol predvídateľný. Ak sa hypotetická Metallica dá po 30 rokoch opäť dokopy, tiež ju nenecháte hrať niekde v Randáli. Nie, pôjde na to najväčšie svetové pódium. A čo môže byť väčšie, než klasická záchrana sveta? O to ale tak úplne nejde, toto je ten typ fantasy, ktorý vzišiel ešte z klasických D&D príbehov. Dôležití sú hlavní hrdinovia (a verte mi, každý z nich je dôležitý a každý dostane svoju hviezdnu chvíľku), dôležitý je humor, akcia a hlavne nech to fičí. Ako taká dobrá, klasická, rocková pesnička.

Knihu si môžete kúpiť na Bookdepository.

Ivan Kučera

(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota)

Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark: Gotham Central 1: Při výkonu služby (BB art, 2016)

Batman je populárny, hej? Hej. Je kultový, hej? Hej. Je to legenda, hej? Jasné, že je. Ľudia ho chcú, ľudia ho zbožňujú, ľudia chcú čítať jeho nové príbehy. Tak? Tak! Lenže všetko sa raz zunuje, a tak ako vo všetkom v živote, aj u Batmana treba vymýšľať inovatívne a svieže smery, prístupy, postupy, nápady. Je nutné vyvíjať sa. Hľadať rozprávačské finty a cesty. Metódy, ktorými by ste fanúšikov prekvapili. Batmanov kamoš Superman sa v Mužovi z oceli dočkal geniálneho nápadu, keď bol celý zošit poňatý očami jeho úhlavného soka Lexa Luthora, ktorý bol kladná postava (!) a Superman mal záporné cameo (!). Batman na hodenú rukavicu nemohol nereagovať a prišiel Gotham Central. Batmanovka bez Batmana.

Dej sa síce odohráva v Gothame, ale Netopier v ňom vystupuje len v pár paneloch. Hlavnými hviezdami sú členovia drsného, vetrom, ulicou a kadečím ďalším ošľahaného policajného zboru. Unavení, naštvaní a znechutení profesionáli, ktorí venovali ochrane Gothamu toľko času, až sa im väčšinou kvôli tomu rozpadol súkromný život a majú len svoju kariéru. A tajomstvá. Tajomstvá sú najhoršie. Keď prasknú, prevrátia vám život naruby.

Gotham Central je skvelá, netradičná záležitosť. Občas padne poriadne šťavnatá nadávka a potom nečakane spoza dvier vykukne Mr. Freeze, zmrazí chlapa a rozpolí ho. Pre deti to ozaj nie je. Ale nielen kvôli nadávkam, vraždám a tomu, že postavy majú sexuálny život. Ale aj preto, že by ich to nudilo. Toto je proste vážne čítanie pre dospelákov, ktorí už vedia, že niekedy je desivejší pohlaď do zrkadla než to, že vám do tváre mieri zbraň Joker. Možno práve preto ma sklamalo odhalenie identity vraha mladučkej bejbysitterky. Čakal som „obyčajný“, ale o to hrôzostrašnejší zločin, dajme tomu z vášne, a on sa im do toho na škodu veci zamotal superhrdinský motív. Podobných negatív by sme však veľa nenašli.

Ak to pripomína niečo z batmanoviek, tak možno pecku Dlhý Halloween. Masívne, plné detailov, vizuálne štylizované, na každej chodbe zakopnete o postavu ešte zaujímavejšiu, než bola tá v predchádzajúcej chodbe. Všetci sa navzájom dopĺňajú a držia pokope, lebo vedia, že toto je Gotham, ktorý vás podrazí pri prvej príležitosti, a tak nikdy nie je dosť priateľov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Parťák je tu často viac ako pokrvná rodina. Ale tak už to u policajtov vždy chodilo, chodí a chodiť bude.

Komiks kúpite napríklad vo Funtasticu.

Drackula

(Multiverzum)

Green Lantern: Earth One (DC Comics, 2018)

O alternatívnom DC svete Earth One som už písal v spojení so Supermanom. Tentoraz sa pozrieme na iného, rovnako kultového hrdinu, ktorý je najnovším prírastkom tohto univerza.

Hal Jordan je súčasťou misie, ktorá sa snaží pre ťažiarsku spoločnosť nájsť náleziská paládia v oblasti medzi Marsom a Jupiterom. Nejde to síce ideálne, ale to v tomto prípade nie je podstatné. Oveľa dôležitejší objav sa podarí Halovi pri rutinnej obhliadke jedného z množstva asteroidov. Havarovaná loď ukrýva mŕtveho mimozemšťana v zelenej uniforme, na prste má tiež niečo zelené a kúsok od neho svieti lampáš. Však to poznáte. Dôležité je ale aj to, že po letmom štúdiu prsteňa sa stane Hal okamžite terčom útoku a ide mu (opäť) o život.

Veľmi sa mi na tomto origine páči fakt, že Hala nečaká nejaká dlhá exkurzia po svete Green Lanternov. Prsteň ho neprenesie na žiadnu akadémiu, kde by sa dozvedel všetko podstatné a kde by mohol podstúpiť elementárny výcvik. Svet Green Lanternov je totiž v troskách. Neostalo z neho absolútne nič. Teda až na jedného z nich, ktorý tiež nie je práve majster svojho remesla. Poskytne ale Halovi základné informácie, a teda aj čitateľovi, a vesmírna jazda sa môže začať.

Dej má naozaj tempo a garantujem vám, že ak sa do tohto komiksu začítate, nebudete ho vedieť pustiť z ruky. Dianie je jednoduché, ale má globálny charakter a z prechádzky po asteroide sa relatívne rýchlo dostaneme do víru intergalaktických záležitostí. A záver? Na jednu stranu ma nesmierne potešil. Na druhú stranu ale aj sklamal, keďže na pokračovanie si budeme musieť chvíľku počkať. Komiks hodnotím veľmi vysoko, keďže je ideálnym pre ľudí, ktorí si chcú prečítať niečo s týmto hrdinom, ale nechce sa im hrabať v desiatkach rokov dlhej histórii. Ale to je výhoda prakticky celého cyklu Earth One.

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.