Čitateľský mesačník XXV.
Čoskoro je to tu. Už o pár dní nastane obdobie, ktoré bude vďaka chlapíkovi z 3. storočia n. l. presladené, potreté medom a plné prepletených rúk. Február je už skrátka taký a Valentín nás neminie ani tento rok. Ak patríte medzi zaľúbencov, užívajte si to. Ak máte radi knihy, čítajte si navzájom. Čo ale ľudia, ktorých tento sviatok až tak moc nenadchýňa, lebo sú sami? Pre milovníkov kníh a komiksov je to jednoduché! Urobte radosť sebe! Kúpte si niečo dobré na čítanie, možno aj z našich tipov, a ponorte sa do príbehov, v ktorých je láska tiež prítomná. Rómeovia a Júlie sú totiž skoro v každom sci-fi, fantasy alebo komikse. A ak sa ešte na chvíľu vrátim k tomu kupovaniu, tak nezabudnite na slová klasika: ”Žiaden človek nedokáže dať toľko lásky človeku, ako dokáže dať len človek človeku.” 😉
Míša „Maath“ Pexová
(Nakladatelství Crew)
Krysí královny 1: Šmrncem a magií (Crew, 2018)
Od té doby, co pracuju pro Crew se musím prokousávat hromadou komiksů. Moc mě nebaví ty superhrdinské, miluju komiksy pro děti. Když jsme ale vydali Krysí královny, zamilovala jsem se!
Jak vám jenom příběh Krysích královen vylíčit? Hráli jste někdy Dračí doupě? Nebo se účastnili fantasy LARPu? Pokud ano, pak si představte, že takové dobrodružství sepíšete do komiksu a máte výsledek!
Krysí královny jsou skupinka velice různorodých kamarádek – hobitka, elfka, trpaslice a čarodějnice. Všechny se spolu protloukají životem, řeší osobní problémy alkoholem, rvačkami a dobrodružstvím. V první knize jsou Krysky donucené vydat se na nebezpečný quest. Mají s ním co dělat! Jestli si totiž myslíte, že v tomto komiksu mají hlavní hrdinky vše zadarmo, pak se šeredně mýlíte. Dívkám hrozí nebezpečí na každém kroku a nikdo se nebojí jim pořádně nakopat zadek.
Nechci prozrazovat zápletku děje, ale kdybych měla vypíchnout nejoblíbenější scénu, bude to asi ta, kde se dívky chystají k odpočinku na své cestě za úkolem. Hobitka byla pověřena vzít s sebou zásoby, ale místo jídla a vody vytáhne jen bonbony a drogy!
Doporučuji všem fantazákům, šílencům, nerdofilům a dalším individuím, kteří se chtějí ztratit v pořádně drsném světě, nevadí jim nadávky a drsné scény a milují holky, co se dokážou protloukat světem sekerou i magií!
Komiks si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.
Liborius
(Multiverzum)
Lasse Holm: Vikingové – Pomsta synů (Omega, 2018)
Povinné čtení pro všechny, které stále baví televizní Vikingové. Tam, kam se seriál řítil několik sérií, kniha začíná – smrtí Ragnara Lothbroka. Jeho synové vyrážejí v čele velké armády do severní Anglie svého otce pomstít. Ale co když věci nejsou tím, čím se zdají být. Komu se Ragnarova smrt hodila?
Kdo čeká pořádnou vikingskou řežbu, může být malinko zklamán. Lasse Holm totiž ve dvanáct let staré knížce (tedy publikované dávno před seriálem) rozehrává spíše sofistikovanou historickou detektivku, během které se sice bojuje a drancuje, ale také jemně (i míň jemně) intrikuje. A především pátrá po skutečné pravdě.
Události i postavy jsou zde interpretovány jinak než v seriálu (jakože ale totálně jinak!). Můžete se tak těšit na úplně nový příběh, který je ale neméně strhující. Holm zručně kousek po kousku rozkrývá pravdu, svádí čtenáře z cesty, aby ho tam posléze zase vrátil, a bravurně udržuje napětí po celou dobu čtení. Navíc nápaditě líčí atmosféru tehdejší doby a stejně tak pečlivě buduje ústřední postavy, které jsou dostatečně živoucí, aby se o ně čtenář upřímně zajímal.
Takže když si dáte bacha a nebudete od knihy očekávat to samé co od seriálu, ať už příběhově či pojetím, tak se vám Pomsta synů odmění a rozšíří vám obzory o legendách o Ragnaru Lothbrokovi a jeho synech.
Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.
Joja Pevčíková
(Multiverzum)
John Fiske: Jak rozumět populární kultuře (Akropolis, 2017)
Tak sa stalo, že pred dvomi rokmi v českom vydavateľstve Akropolis vyšla jedna menšia kniha. Ľuďom mimo špecifického akademického okruhu to možno uniklo, ale ak nie, je to len veľmi dobre.
Americký mediálny teoretik John Fiske, ktorý zhodou náhod oslávi tento rok 80. narodeniny, vydal v roku 1989 knihu, ktorá položila základy kulturálnych štúdií (nepliesť si s kultúrnymi štúdiami) zaoberajúcich sa súčasnou kultúrou a jej vzťahom k spoločnosti.
V knihe Understanding Popular Culture pozoruhodne detailne opísal fungovanie populárnej kultúry v tom najširšom zmysle slova. Kniha sa zaradila do „povinného čítania“ pre každého, kto sa popkultúre chce venovať podrobnejšie alebo akademicky. Fiske poukázal na to, čo hovorili na prelome 80. a 90. rokov aj ďalší autori a autorky – že populárna kultúra nie je len nejaký mainstream alebo pasívny konzum, ale že práve človek ju pomáha tvoriť, dodáva jej nové významy a že bez ľudí by vôbec nedávala zmysel.
Tak teda čo, prečo a ako sa stáva súčasťou popkultúry? Prečo sa niektoré „kultúrne texty“ ako filmy, hračky či hlášky stanú súčasťou popkultúrneho dedičstva a niektoré nie? Dokážu fanúšikovia populárnej kultúry ovplyvniť producentov kultúry alebo sú nútení prijímať všetko, čo sa k nim dostane? (Tušíme odpoveď, všakže.) Ako populárna kultúra vplýva na súčasné subkultúry? A ako do toho zapadá fandom?
Práve Fiske bol jedným z vedcov, ktorí začali o odpovediach premýšľať a oponovať dovtedy platným názorom na populárnu (alebo „nízku“) kultúru. Ak chcete vedieť viac aj vy, knihu Jak rozumět populární kultuře určite odporúčam. Áno, stále platí, že je to odborný text, ale Akropolis opatril prvý český preklad aj luxusnými predhovormi ďalších osobností kulturálnych štúdií a kvalitným doslovom Petra A. Bílka. Takže ak hľadáte literatúru faktu, ktorá súvisí s tým, čo máme všetci radi, túto knihu čítať MUSÍTE.
A špeciálne ma teší aj to, že v edícii #POPs boli vydané a na vydanie čakajú ďalšie texty tvoriace esenciálnu súčasť svetových kulturálnych štúdií.
Knihu si môžete kúpiť na Martinuse.
Ivan Kučera
(Multiverzum, autor hororových kníh)
Koleje smrti, ed. Mark E. Pocha, Lenona Štiblaríková, Katarína Soyka (Hydra, 2018)
Keď mi v roku 2016 Hydra vydala zbierku hororových a trilerových poviedok, dostala sa ku mne informácia, že by rada v budúcnosti dala von temnú antológiu zameranú čisto na železnice. A tak som napísal možno najvulgárnejšiu poviedku roka – Vozňovisko. Vlakové šrotovisko, ktoré obchádza legenda o tom, že keď začne pršať, miznú ľudia. Nie som si istý, či dokážem byť objektívny v hodnotení knihy, v ktorej mám poviedku, čiže pokojne to prestaňte čítať. Ste tu? OK, myslel som si.
Antológia pozostáva z poviedok slovenských aj českých autorov. Zaujímavé je, že vydavateľstvo sa rozhodlo české texty nechať v pôvodnom jazyku. Knižka zaujme na prvý pohľad výraznou, pôsobivou obálkou. Obvykle pokladám červené písmo na tmavom podklade za zlo, ale tu bolo ľahko čitateľné, čiže palec hore. Ďalej poteší štedrý počet stránok, blížiaci sa skôr k číslu 400 než 300. Samozrejme, kvantita nič nevypovedá o kvalite; koľkokrát je lepšia krátka poviedka, než 800-stranový román.
V tomto prípade to však našťastie neplatí a ide podľa mňa o kvalitatívne vyrovnanú antológiu. Samozrejme, každý čitateľ má iný vkus, určite sa každému nebudú páčiť všetky poviedky. Ale tak už to so zbierkami, antológiami a zborníkmi chodí, vždy chodilo a chodiť bude. Niekto ocení skôr mysteriózne záležitosti, iný čisté krváky. Niekto smrteľne vážne, iný odľahčené príbehy. V knihe nájdete spolu 12 poviedok (+ úvodné slovo). „Klasický“ horor zastupujú Honza Vojtíšek a Mark E. Pocha – prvý je atmosférický, druhý ide na dreň. Páčili sa mi aj poviedky od Lenony Štiblaríkovej (jej veľmi svižne napísaný a zaujímavo premyslený Vagón uprostred lesa hodnotím ako vrchol knihy).
Knihu si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.
Drackula
(Multiverzum)
Ray Bradburry – 451 stupňů Fahrenheita (Plus, 2018)
Guy Montag je hasič. Nie však taký, akých poznáme dnes. Domy sa stali ohňovzdorné a hasiť nie je čo. Toto povolanie sa teda obrátilo naruby. Hasiči budúcnosti požiare zakladajú. Sprevádza ich zápach petroleja a likvidácia kníh. Tie sú totiž zakázané.
Ray Bradbury vydal knihu 451 stupňů Fahrenheita v roku 1953 a po prečítaní musím skonštatovať, že nezostarla ani o deň. Skôr naopak. Rozmachom informačných technológií majú rôzne korporácie a vlády stále jednoduchší prístup k našim dátam. Prístup k tomu, čo si myslíme, a nástroje na to, aby toto myslenie ovplyvňovali, sú už bežnou súčasťou doby, v ktorej žijeme. Ak vám takéto konštatovania pripomínajú román 1984, nie ste ďaleko od pravdy. Román Raya Bradburyho ho v mnohom pripomína, aj keď si myslím, že sa nepozerá na veci až tak komplexne. Respektíve kým 1984 sa pozeralo na ovplyvňovanie myslenia, Fahrenheit sa skôr pozerá na represiu proti elementom, ktoré môžu ľudí „rozptyľovať“.
Občas som mal síce pri čítaní problém spracovať komplikované a miestami až abstraktné opisy, ale ako celok si kniha po celý čas udržala depresívnu a zúfalú atmosféru. Pocit neustáleho ohrozenia kvôli niečomu takému normálnemu, ako je obyčajná kniha, je prítomný na každej stránke. Dianie skvele graduje, nebezpečenstvo je stále hmatateľnejšie a hlavný hrdina si prejde dosť výrazným prerodom. Môžeme namietať, či je takéto osvietenie reálne, ale treba si uvedomiť, že my vidíme iba malú časť toho, čím si Montag prešiel. Naštrbenie jeho požiarnickej „viery“ sa začalo oveľa skôr, ako ho začneme knižne sledovať. Nebudem viac tento prerod rozoberať, lebo prináša niekoľko zaujímavých prekvapení, o ktoré by som vás nerád obral.
Ak teda potrebujete instantnú depresiu, respektíve niečo, čo sa na budúcnosť nepozerá úplne ružovo, je Fahrenheit 451 tá pravá kniha. Mnohé paralely, ktoré nájdete s dnešným svetom, vás totiž zaručene vydesia. A je vcelku možné, že si po tomto románe budete svoju knižnicu vážiť ešte viac.
Knihu si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.
Eva „Efken“ Piarová
(Multiverzum)
Holly Black: Krutý princ (Slovart, 2019)
S fantasy knihami a sériami inšpirovanými Fériou a jej obyvateľmi – rozumej strašidelno-rozprávkovou krajinou ukrytou v tieňoch tej našej (alebo v inej dimenzii), kde sú Féri síce nádherní, no aj nesmierne desiví a zlí -, sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. A do tohto súdka sa rozhodla načrieť aj jedna z vychytených YA autoriek Holly Black (Magistérium).
Jude a jej dve sestry – z toho najstaršia je polovičná Férka – sa po smrti svojich rodičov ako veľmi malé dostali do Férie – rovno ku generálovi Madocovi, ktorý zabil ich rodičov. U nich doma. Pred očami dievčat. V chodbe medzi dverami. Hneď na začiatku teda pochopíte, že nepôjde o klasickú lovestorku. Je to poriadne krvavá a nevyspytateľná kniha. Madoc dievčatá vychoval, z pocitu zodpovednosti, ako svoje vlastné, no Féria nie je krajina pre ľudské deti, pokiaľ teda nie sú otrokmi. A Jude – na rozdiel od svojho dvojčaťa Taryn – netúži po dobrom vydaji a spokojnom živote v luxuse. Jude túži po boji a chce sa stať rytierkou.
Aj keď sa k nim Madoc paradoxne správa otcovsky – paradoxne preto, že otca im proste prebodol – ostatní Féri to tak necítia, a už vôbec nie tí s ušľachtilými koreňmi. Najhorší z nich je princ Cardan so svojou družinou namyslených, krutých a rozmarných priateľov, ktorý robí dievčatám zo života peklo, až má toho Jude dosť. Zaumieni si, že so všetkými, ktorí ju trápili, zatočí. Zamotáva sa do intríg a machinácií kráľovskej rodiny, no zdá sa, že práve takto by mohla dosiahnuť presne to, čo vždy chcela.
Keď však po mnohých storočiach nastane čas korunovať nového kráľa, všetko sa zmení. Všetko sa pokašle. Absolútne nič nedopadlo tak, ako ktokoľvek predpokladal. Jude sa však naučí, ako byť zákerná a prefíkaná, nič iné jej v tomto svete neostáva, len sa vyrovnať svojim protivníkom. Sledom udalostí a intríg zamieša mladé dievča karty a pokúsi sa zmeniť smerovanie celej Férskej ríše. Čo všetko ju to však bude stáť? To vám prezradí kniha Krutý princ viazaná v krásnej pevnej väzbe!
Knihu si môžete kúpiť vo Funtasticu.
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.