Site icon Multiverzum

Jurassic World – Recenzia

Vízia úžasného dinosaurieho parku Johna Hammonda padla až na samé dno, aby sa po dlhšej prestávke vznešene vzchopila a opäť prosperovala. Na ničom sa nešetrilo a bezpečnosť je vyšperkovaná k dokonalosti, aspoň na oko.

Samozrejme, že genetické oddelenie pracuje na plné obrátky a neustále špekuluje, ako vytvoriť čoraz viac desivejšie dinosaurie príšery, aby sa návštevníci parku mali na čom baviť a hlavne desiť. Až sa to podarí, a to tak úspešne, že ostanú všetci na okolo, čo riadia park nemilo prekvapení z toho, čo za tvora sa im podarilo stvoriť. Počiatočná ľahkovážnosť sa premení na boj o život…

(zdroj: Universal Pictures)

Filmový rok 2015 mal hneď niekoľko želiezok v ohni, ktoré mali zlomiť miliardovú hranicu v rámci tržieb. Ale asi len málokto počítal, že tým čo bude lámať túto hranicu a prekonávať vysoké rekordy, bude práve po dlhej prestávke prebúdzajúci sa Jurský Svet. Projekt, ktorému dal dôveru producent a krstný otec prvých dvoch Jurských Parkov, Steven Spielberg, prekvapivo vsadil na neznámeho Colina Trevorrowa. Režisér, ktorý mal za sebou len jeden menší projekt, dostal veľkú dôveru a na prvý pohľad aj o niečo skromnejší „len“ $150 miliónový rozpočet. Teda v porovnaní menší, než sa investuje do iných očakávaných letných blockbustrov, kde prevažne neklesá suma rozpočtu pod $200 miliónov.

(zdroj: Universal Pictures)

K tomu tu máme herecké obsadenie postavené na menej známych hviezdach ako Chris Pratt (ten len nedávno zabodoval v Strážcoch Galaxie a už pomaly začína žiariť ako Robert Downey Jr.) a taktiež tu máme skoro zabudnutú herečku Bryce Dallas Howard, ktorá mala svoje lepšie obdobie asi tak pred desiatimi rokmi. Tieto vybrané herecké proporcie nakoniec stačili k tomu, aby ožil Jurský Park v plnej kráse a zaplnil kiná do prasknutia. Jediné filmy, čo ešte v komerčnom rebríčku tržieb odolávajú, sú už len megahity Jamesa Camerona Avatar (2009) a Titanic (1997).

(zdroj: Universal Pictures)

Takže čo sa týka štvrtého „jurského“ dielu, ide až o nečakané prekvapenie, aspoň čo sa týka komerčného úspechu. Film v USA totiž odštartoval s rekordnou víkendovou tržbou $208,806,270!  A to kvalitatívne, či už po príbehovej stránke alebo trikovej, nie je o moc ďalej než prvé dva diely od Spielberga. V nich bolo ale výhodou, že sa tu dosť využívali aj prepracované polyfunkčné makety dinosaurov vyrobené v trikovom štúdiu Stana Winstona. Tie dávali týmto dielom úplne hlbší živelnejší nádych. V novom pokračovaní sa prevažne vsádza na digitálne počítačové triky, čo je o poznanie cítiť. Pokiaľ ide o dej, tak v tomto Jurskom svete trvá asi pol hodinku, kým to začne troška zaujímavejšie odsýpať. Svoje urobí hlavne nástup postavy krotiteľa velociraptorov Owena (Chris Pratt), ktorý si dosť kradne pozornosť. Narozdiel od rozmaznaných chalanov Zacha a Graya, putujúcich po atrakciách v parku. Tieto dve mladistvé postavy skôr vyznejú otravne pre dej, nestrhnú pozornosť, neobľúbite si ich, ale ide o vec názoru. V podstate v každom pokračovaní boli medzi hlavnými postavami deti, ale v deji boli zafixované prevažne tak, aby ho nenarúšali. Tobolo plusom. V tomto diely som z nich až taký dobrý pocit nemal.

(zdroj: Universal Pictures)

Samotný príbeh už v podstate ani nemá čo nové ponúknuť a ide v zaužívanej tradícii predchádzajúcich dielov, keď proste niečo nevyjde tak, ako má a vzniká jeden problém za druhým. V pätách máte dravé obludy, ktoré musia byť len čoraz väčšie a strašidelnejšie. Pokiaľ ide o bezprostrednú atmosféru a akciu pri naháňačkách, únikoch alebo nejakých tých dino súbojoch, tak ide o dosť slušný zážitok. Svoje urobí aj 3D efekt. Hudobná doprovodná znelka a téma Jurského parku je len okopírovaná a nemusí vždy pri danej situácii úplne zapadnúť k ponúkaným obrázkom. Takže, aj keď nejde o úplne dokonalé dielo, dá sa povedať že film má svoje plusy a prinesie zážitok. Nehovoriac už pre tých mladších nadšencov, ktorí po prvý raz vstúpia do tohto filmového parku.

(zdroj: Universal Pictures)

Originálny názov: Jurassic World
Rozpočet: $150 miliónov
Otvárací víkend v USA: $208,806,270 (rekordný otvárací víkend)
Tržby v USA: $652,099,921
Tržby mimo USA: $1,016,714,301
Tržby Celosvetovo:  $1,668,814,222(historicky komerčne 3. najúspešnejší film)

V Slovenských kinách od: 11.06.2015
Na DVD a Blu-ray od: 14.10.2015