Star Trek: Otázky a odpovědi
Vydavateľstvo Brokilon nezaháľa. Po tom, ako prebralo od vydavateľstva Laser-Books pod svoje krídla Star Trek, nám servíruje jednu knihu za druhou. Po približne mesiaci od vydania príbehu Star Trek: Odpor tu máme ďalšie vesmírne dobrodružstvo v ktorom pôjde, ako inak, o osud vesmíru. A keďže je v tom zapletený aj Q, nepôjde to vôbec jednoducho.
Kniha Otázky a odpovědi pokračuje tam, kde Odpor skončil. Či už príbehovo, alebo čo sa týka postáv na palube Enterprise. V Odpore ich prišlo relatívne dosť nových a v misii implementovať nováčikov pokračuje aj táto kniha. Predsa len, v boji s Borgami utrpela Enterprise isté straty, ktoré je nutné nahradiť. A tak pri ceste na štandardnú, na prvý pohľad skoro až oddychovú misiu spoznávame nových hráčov na palube. Najzaujímavejší je v tomto smere nový veliteľ bezpečnosti Leybenzon, ktorý predstavuje klasickú postavu ošľahanú praxou, ktorá nestrácala čas na akadémii a aj jeho vzťah k dôstojníkom nie je práve štandardný. Okrem neho sú všetci nováčikovia konfrontovaní so starými mazákmi, ktorý sa tiež vysporadúvajú s novými pozíciami a podriadenými. Hierarchia sa len formuje, názorové konflikty sú bežné a Enterprise ani zďaleka nefunguje ako dobre premazaný stroj. Chce to čas a vývoj. A práve tento vývoj sa mi páčil a bolo zaujímavé ho sledovať.
Naopak, hlavná príbehová línia až taká zaujímavá nebola. Bolo to s ňou ako na hojdačke. V úvode sledujeme dianie veľmi zoširoka. Nie som si istý, či je nutné jednu anomáliu sledovať z toľkých pohľadov, ktoré sú viac-menej rovnaké a neprinášajú nič zaujímavé. Sledovať ich po vyriešení problému opätovne a tak podrobne mi pripadá už vyslovene zbytočné. Celkovo má ale táto kniha problém so základnou zápletkou. Prvú polovicu totiž sledujeme autorove skoro až encyklopedické vedomosti o svete Star Treku a jeho rôzne odkazy na konkrétne epizódy. Fanúšika, ktorý má TNG napozerané 15-krát, určite zahrejú pri srdci, ale iných asi začnú časom otravovať. Jednoducho povedané, kým sa niečo začne diať, dosť to trvá a takáto informačná exhibícia nudí. Keď sa konečne dostaneme k tomu, čo musia Enterprise a Picard vyriešiť, sledujeme do istej miery triviálny problém, aj keď je v stávke osud celého vesmíru. Trošku ma sklamalo aj rozuzlenie, ktoré je tiež triviálne, aj keď je ako-tak logické. Žiadny wau efekt sa nekonal.
Samostatnou kapitolou je Q. Páčil sa mi vývoj tejto postavy a jeho zapojenie do deja. Ale opäť tu narážame na problém, ktorý som už spomínal. Budú sa chytať aj ľudia, pre ktorých nie je Star Trek zmysel života? Respektíve, kto Q je, sa dá bez problémov pochopiť. Rovnako sa dá orientovať aj v tom množstve odkazov, na ktorých je postavené aj riešenie vzniknutého problému. Je to tak ale správne? Myslím si, že skôr nie. Čitateľ, ktorý začal Odporom a povedal si, že bude pokračovať ďalej, môže mať z tejto knihy pocit, že nie je na domácej pôde. Že sa ocitol niekde, kde sa vôbec neorientuje. Star Trek je komplexný a obrovský svet, avšak všetko by sa malo robiť s mierou. A tu podľa mňa Keith R. A. DeCandido išiel mierne za únosnú hranicu. Je nespochybniteľné, že je to frajer, ktorý má toho napozeraného a predovšetkým napísaného kvantum, avšak mohol túto svoju silnú stránku využiť lepšie. V tomto prevedení Otázky a odpovědi budia dojem, že sú napísané pre veľmi úzku skupinu fanúšikov.
Za recenzný e-book ďakujeme Vydavateľstvu Brokilon.
Podrobné informácie o knihe:
- Vydavateľstvo: Brokilon
- Počet strán: 264
- Väzba: brožovaná
- Rozmer: 108 × 165 mm
- Jazyk: český
- Rok vydania: 2017
Zhrnutie
Keith R. A. DeCandido sa evidentne vyzná. Ale ak sa nevyznajú čitatelia, môže ich táto kniha odradiť od ďalšieho pátrania v tomto komplexnom svete. Ortodoxní trekkies si ale určite užijú nespočetné množstvo odkazov. A Q je kapitola sama o sebe. 😉
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.