Star Trek: Otázky a odpovědi

Vydavateľstvo Brokilon nezaháľa. Po tom, ako prebralo od vydavateľstva Laser-Books pod svoje krídla Star Trek, nám servíruje jednu knihu za druhou. Po približne mesiaci od vydania príbehu Star Trek: Odpor tu máme ďalšie vesmírne dobrodružstvo v ktorom pôjde, ako inak, o osud vesmíru. A keďže je v tom zapletený aj Q, nepôjde to vôbec jednoducho.

Kniha Otázky a odpovědi pokračuje tam, kde Odpor skončil. Či už príbehovo, alebo čo sa týka postáv na palube Enterprise. V Odpore ich prišlo relatívne dosť nových a v misii implementovať nováčikov pokračuje aj táto kniha. Predsa len, v boji s Borgami utrpela Enterprise isté straty, ktoré je nutné nahradiť. A tak pri ceste na štandardnú, na prvý pohľad skoro až oddychovú misiu spoznávame nových hráčov na palube. Najzaujímavejší je v tomto smere nový veliteľ bezpečnosti Leybenzon, ktorý predstavuje klasickú postavu ošľahanú praxou, ktorá nestrácala čas na akadémii a aj jeho vzťah k dôstojníkom nie je práve štandardný. Okrem neho sú všetci nováčikovia konfrontovaní so starými mazákmi, ktorý sa tiež vysporadúvajú s novými pozíciami a podriadenými. Hierarchia sa len formuje, názorové konflikty sú bežné a Enterprise ani zďaleka nefunguje ako dobre premazaný stroj. Chce to čas a vývoj. A práve tento vývoj sa mi páčil a bolo zaujímavé ho sledovať.

Keith R.A. DeCandido (zdroj: goodreads)

Naopak, hlavná príbehová línia až taká zaujímavá nebola. Bolo to s ňou ako na hojdačke. V úvode sledujeme dianie veľmi zoširoka. Nie som si istý, či je nutné jednu anomáliu sledovať z toľkých pohľadov, ktoré sú viac-menej rovnaké a neprinášajú nič zaujímavé. Sledovať ich po vyriešení problému opätovne a tak podrobne mi pripadá už vyslovene zbytočné. Celkovo má ale táto kniha problém so základnou zápletkou. Prvú polovicu totiž sledujeme autorove skoro až encyklopedické vedomosti o svete Star Treku a jeho rôzne odkazy na konkrétne epizódy. Fanúšika, ktorý má TNG napozerané 15-krát, určite zahrejú pri srdci, ale iných asi začnú časom otravovať. Jednoducho povedané, kým sa niečo začne diať, dosť to trvá a takáto informačná exhibícia nudí. Keď sa konečne dostaneme k tomu, čo musia Enterprise a Picard vyriešiť, sledujeme do istej miery triviálny problém, aj keď je v stávke osud celého vesmíru. Trošku ma sklamalo aj rozuzlenie, ktoré je tiež triviálne, aj keď je ako-tak logické. Žiadny wau efekt sa nekonal.

Samostatnou kapitolou je Q. Páčil sa mi vývoj tejto postavy a jeho zapojenie do deja. Ale opäť tu narážame na problém, ktorý som už spomínal. Budú sa chytať aj ľudia, pre ktorých nie je Star Trek zmysel života? Respektíve, kto Q je, sa dá bez problémov pochopiť. Rovnako sa dá orientovať aj v tom množstve odkazov, na ktorých je postavené aj riešenie vzniknutého problému. Je to tak ale správne? Myslím si, že skôr nie. Čitateľ, ktorý začal Odporom a povedal si, že bude pokračovať ďalej, môže mať z tejto knihy pocit, že nie je na domácej pôde. Že sa ocitol niekde, kde sa vôbec neorientuje. Star Trek je komplexný a obrovský svet, avšak všetko by sa malo robiť s mierou. A tu podľa mňa Keith R. A. DeCandido išiel mierne za únosnú hranicu. Je nespochybniteľné, že je to frajer, ktorý má toho napozeraného a predovšetkým napísaného kvantum, avšak mohol túto svoju silnú stránku využiť lepšie. V tomto prevedení Otázky a odpovědi budia dojem, že sú napísané pre veľmi úzku skupinu fanúšikov.

Za recenzný e-book ďakujeme Vydavateľstvu Brokilon.

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Brokilon
  • Počet strán: 264
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 108 × 165 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
4 + 29 =