Videohry z roku 2017, ktoré by ste si mali zahrať

Mnohí ľudia tvrdia, že uplynulý rok bol pre videohry najlepším rokom vôbec. Ja osobne sa s týmto tvrdením úplne nestotožňujem (viď napríklad 1998), ale faktom ostáva, že 2017 sa z hľadiska herného priemyslu vydaril priam neskutočne. Veľká kvalita a rôznorodosť herných zážitkov sa prelínala s úspechom nového hardvéru a samotní hráči boli nadšení, pretože po celý rok dostávali výborné herné tituly na všetkých platformách.

V tomto článku sa pokúsim predstaviť 15 hier, ktoré by si podľa mňa mal vyskúšať každý hráč. Nečakajte ale klasický Game of the Year rebríček. Samozrejme, do veľkej miery sa tomu nevyhnem, všetky najlepšie hry tu jednoznačne budú. Na druhú stranu, chcel som, aby si z toho mohol vybrať skutočne každý a aby bol zastúpený čo najväčší počet žánrov. Preto sa vopred ospravedlňujem, pokiaľ sa sem nedostala zrovna vaša obľúbená hra. Určite som nad ňou rozmýšľal (začínal som s 53 hrami, ktoré som následne filtroval), ale, bohužiaľ – nezmestila sa.

Chcel by som však spomenúť pár hier, ktoré sa do zoznamu síce nedostali, ale v iný rok by s tým pravdepodobne nemali problém. Assassin’s Creed Origins je po dlhom čase prvým prírastkom do série, ktorý prináša niečo nové. Prekopaný súbojový systém, pridanie RPG elementov spolu s krásnym a prepracovaným prostredím starého Egypta slávili úspech. Wolfenstein II: The New Colossus pokračuje po príbehovej aj hrateľnostnej stránke presne tam, kde prvý diel skončil. Pokiaľ máte radi klasickú FPS zo starej školy, s novým Wolfensteinom nespravíte krok vedľa. A nakoniec Resident Evil 7: Biohazard. Jediný zástupca hororového žánra v tomto článku. Siedmy diel sa vrátil práve k hororovým koreňom série, pribral trochu inšpirácie od indie hitov ako Outlast a stavil na možnosť hrať celú hru vo VR. Kombinácia týchto faktorov priniesla najlepšiu hororovú hru minulého roka. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať – hrať RE7 vo VR je len pre ľudí bez srdcových chýb.

Toľko na úvod, poďme k podstate. Ako som už spomínal, hry budú zoradené abecedne, bez nejakého hodnotenia či porovnávania medzi nimi. Dúfam, že si každý vyberie.

Cuphead

(StudioMDHR)

PC, Xbox One

 

Myslím, že sa stačí pozrieť na priložené video, aby každý pochopil, prečo sa tu Cuphead nachádza. Veľmi ťažká, ale férová (aspoň väčšinou) skákačka, ktorá pôvodne vznikala ako hra, ktorej jediný obsah boli boje s bossmi. Neskôr sa, na základe odozvy z E3, pridala aj skákačková sekcia. Na hre je to trochu vidieť, skákanie je síce fajn, ale skutočná zábava prichádza práve pri súbojoch s bossmi. No a zmieniť treba, samozrejme, aj absolútne unikátny audiovizuálny štýl. Americké cartoony z 30. rokov preniesli do hernej podoby perfektne a vizuálne je to asi najvýraznejšia hra minulého roka.

Divinity: Original Sin II

(Larian Studios)

PC

 

Divinity je RPG zo starej školy. Pokračuje v odkaze, ktorý na PC zanechali hry ako Ultima, Baldur’s Gate a ďalšie. Čo viac, nielenže ich napodobňuje, Divinity ich vylepšuje. Po všetkých stránkach je to asi najdokonalejšie spracovanie pen & paper RPG do videohernej podoby. Epický príbeh, výborný ťahový súbojový systém, questy, v ktorých môžete pomáhať farmárom alebo zabíjať bohov. V čom ale Divinity vyniká, sú možnosti. Či už sa snažíte vyriešiť nejaký quest, alebo poraziť bossa, vždy budete mať obrovské množstvo možností. Občas budete mať zaručene pocit, že vývojári mysleli na všetko – že môžete v hre spraviť čokoľvek, na čo si spomeniete. A to sa bavíme len o singleplayer móde. Celú hru môžete v duchu klasického P&P prejsť aj v co-op multiplayeri. Navyše máte k dispozícii editor levelov, vďaka ktorému sa môžete dostať do role Dungeon Mastera. Pripravíte pre svojich kamarátov celé RPG dobrodružstvo a oni si ho následne môžu prejsť. Pokiaľ ste fanúšikom klasických RPG a Divinity ste ešte nehrali, mali by ste to čo najskôr napraviť.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

(Ninja Theory)

PC, PS4

 

Akčná adventúra inšpirovaná severskou a keltskou mytológiou. Hlavná hrdinka, Senua, patriaca ku kmeňu Piktov, sa vydáva na cestu do Helheimu, aby oslobodila dušu svojho mŕtveho milenca. Senua zároveň trpí psychózou – duševnou poruchou, pri ktorej človek nedokáže rozoznať, čo je a čo nie je reálne. Vidí veci, ktoré iní nevidia, a počuje hlasy, ktoré sú len v jej hlave. V tej dobe, samozrejme, o psychóze nič nevedia a Senua preto verí, že je prekliata. Práve zobrazenie tejto choroby (vývojári to konzultovali s psychológmi, neurológmi a s ľuďmi trpiacimi psychózou) a jej vplyvu na človeka je najväčšou kvalitou tejto hry. Vývojári odporúčajú hrať hru s headsetom, ideálne potme. Vtedy má skutočne výbornú atmosféru, pričom hlavne hlasy hovoriace zo všetkých smerov dokážu privodiť zimomriavky.

Hollow Knight

(Team Cherry)

PC

 

Metroidvania od Austrálskeho štúdia Team Cherry. Tak ako pri Cuphead, aj tu odporúčam pozrieť si priložený trailer. Audiovizuálna stránka hry je vypiplaná do detailov a krásne navodzuje atmosféru titulu. Čo sa týka hrateľnosti, je to klasická Metroidvania. Niekoľko navzájom pospájaných lokácií, pričom v každej sú pasáže, do ktorých sa nedá dostať, pokiaľ nezískate novú zbraň, schopnosť alebo predmet. Hrateľnosť je postavená na preskúmavaní levelov, získavaní predmetov a boji s nepriateľmi. Zároveň si ale berie niekoľko prvkov zo známej série Dark Souls, najmä v spôsobe, akým narába so smrťou hráča. Ten stratí všetky Geo (mena, za ktorú si kupuje nové predmety) a musí sa dopraviť k svojej mŕtvole, aby ich získal späť. Príbeh je tiež rozprávaný veľmi podobne, pomocou náznakov, samotného prostredia, charakterov a predmetov.

Horizon Zero Dawn

(Guerrilla Games)

PS4

 

V mojom ponímaní herného priemyslu existuje vec, ktorú nazývam Ubisoft the Game. Sú to hry (väčšinou od Ubisoftu), ktoré majú spoločných niekoľko vecí. Akčná hra s trochou RPG prvkov, často z pohľadu tretej osoby. Otvorený svet. Ucelený príbeh. Gameplay v štýle „prídem k veži, vyleziem na ňu, na mape sa mi zobrazí kopa nových ikoniek, každá je nejaká aktivita/side-quest“. Či už je to Assassin’s Creed, Far Cry alebo Watch Dogs, práve takto sú tie hry postavené. A Horizon nie je až taký odlišný. Vývojárom z Guerilla Games sa ale podarilo vytvoriť lepšiu Ubisoft the Game, než sa kedy podarilo Ubisoftu. Horizon exceluje graficky, príbehovo a aj gameplayom. Hlavne sa im ale podarilo vytvoriť neskutočne zaujímavý svet. Postapokalyptické prostredie, kde ľudia prežívajú v rôznych kmeňových spoločenstvách a celý ich spôsob života ovplyvňujú mechanické monštrá, je neskutočne prepracovaný a zábavný. Súbojový systém je plynulý a dobre sa naň pozerá. A, čo je hlavné, aj keď je toho v rozľahlom svete skutočne veľa, všetko má svoj zmysel. Už len tie vyššie spomínané veže, na ktoré musíte vyliezť, aby sa vám ukázali ikonky v okolí. Je ich v celej hre len päť, čo je oproti iným podobným hrám pomerne málo, a vďaka tomu sa vám nezunujú. Navyše, nie sú to veže, ale obrovské mechanické dinosaury, ktorým sa musíte vyšplhať na hlavu. Garantujem vám, že keď vyleziete na svojho prvého Tallnecka, zmocní sa vás pocit, aký ste v iných podobných hrách nemali. Pre mňa osobne je práve Horizon najlepšou hrou minulého roka a každému majiteľovi PS4 odporúčam si ju zahrať.

Injustice 2

(NetherRealm Studios)

PC, PS4, Xbox One

 

Vzhľadom na to, že bojovky sú pomerne populárny žáner, chcel som mať nejakú v tomto zozname. Minulý rok ich vyšlo pomerne dosť, ale, bohužiaľ, mnoho z nich malo rôzne malé či veľké problémy. Injustice 2 z tohto súboja vyšiel ako víťaz a je treba povedať, že zaslúžene. Oproti prvému dielu ostávajú herné mechaniky vo veľkom nezmenené, úplne nový je viac-menej len Gear System. Vďaka nemu boli do bojovky zapracované mechaniky známe z RPG či multiplayerových strielačiek typu Call of Duty a Battlefield. Po vyhratých súbojoch vám môžu padnúť predmety, ktoré následne oblečiete svojim bojovníkom, a tým im zmeníte štatistiky. Po príbehovej stránke je Injustice 2 priamym pokračovaním svojho predchodcu. Nechcem spoilerovať (a to ani prvý diel), tak len poviem že práve príbehový režim bol veľmi vychválený a vo veľkej miere stojí za úspechom oboch dielov Injustice. Aj pre ľudí (hlavne fanúšikov DC), ktorí si nechcú skúsiť Injustice zahrať, odporúčam vyhľadať na Youtube „Injustice the Movie“, teda zostrih príbehových animačiek z hry. Sľubujem, že horšie ako Justice League to nebude ;).

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

(Nintendo EPD)

Switch, WiiU

 

Hlavný hrdina sa volá Link! Zelda je tá princezná, ktorú zachraňujete! Tak, verím že pár ľudí je zasa bohatších o nepodstatnú informáciu, poďme sa pozrieť na samotnú hru. Pokiaľ sa hrám aspoň trochu venujete, určite ste o Zelde už počuli. Je to jedna z legendárnych sérií od Nintenda, spolu s Mariom a Pokémonmi jedna z troch ich najväčších značiek. Vydanie každého dielu sprevádzajú obrovské očakávania, často takmer nesplniteľné. Nintendu sa napriek tomu darí ich do veľkej miery napĺňať. Najnovší prírastok do série navyše sprevádzalo uvedenie novej konzoly, Nintenda Switch, na trh. Dopadlo to viac ako úspešne. Switch sa stal najrýchlejšie predávanou konzolou histórie v Japonsku a USA (a to napriek tomu, že boli týždne, keď bol absolútne vypredaný vo všetkých veľkých sieťach ako Amazon, Walmart, Best Buy atď.). No a Zelda dostala za rok 2017 viac Game of the Year ocenení ako akákoľvek iná hra. Ale vysvetľovať to v týchto riadkoch mi príde zbytočné – pokiaľ vlastníte Switch, Zeldu máte tiež. A pokiaľ nie, ak si ho niekedy zakúpite, Zeldu berte úplne automaticky. Oplatí sa to.

Mario Kart 8 Deluxe

(Nintendo EAD)

Switch

 

Rovnako ako nejakú bojovku, chcel som mať v tomto zozname aj preteky. Tiež je to veľmi populárny žáner, minulý rok ich niekoľko vyšlo, tak aký problém, že? No… EA sa po rokoch snahy pravdepodobne konečne podarilo zabiť sériu Need for Speed, Forza mala problémy s lootboxmi, Gran Turismo tiež nebolo prijaté vyslovene kladne, ostatné pretekárske tituly mali svoje väčšie či menšie problémy. A tak sme skončili tu. Pri Mario Kart 8 Deluxe. Exkluzivita na Switch nám ponúka pôvodnú hru so všetkými DLC, navyše ďalšie arény, charaktery, módy a hrateľnostné vylepšenia. To všetko v balíku s grafickými vylepšeniami pri 1080p a 60 FPS. Kto pozná Mario Kart, vie, že je to jedna z najzábavnejších hier, aké si môžete s kamarátmi zahrať, a osmička je na tom úplne rovnako.

NieR: Automata

(PlatinumGames)

PC, PS4

 

NieR: Automata je výnimočná hra. To vám povie každý, kto ju hral (a dohral). Následne bude pravdepodobne uvažovať nad tým, ako vám vysvetliť, prečo. A zistí, že to tak úplne nejde. Vo svojom základe hráte NieR ako akčné RPG s prvkami hack ‘n slash hier. Potom sa bez varovania zmení perspektíva a vy zrazu hráte side-scrolling platformovku, pilotujete mecha alebo sa proste zmení kamera a vy sa na hru dívate z pohľadu nie nepodobného starým 2D stratégiám. Už keď prídu tieto momenty, začnete si uvedomovať, že možno hráte niečo špeciálne. Neskôr si pravdepodobne všimnete hudbu. NieR má jeden z najlepších herných soundtrackov poslednej dekády a bol zaň niekoľkokrát ocenený. A nakoniec príde príbeh. To, čo začne ako pomerne jednoduché sci-fi, kde zbytky ľudstva posielajú androidov bojovať proti robotom, ktorí ovládli Zem, sa zmení na niečo omnoho väčšie. Filozofovanie o ľudskom nutkaní zabíjať, predsudkoch v spoločnosti či vyrovnávaní sa so zložitými životnými situáciami je len pár príkladov tém, na ktoré pri hraní narazíte. A je toho viac. Pokiaľ si myslíte, že hry vo vás nedokážu vyvolať emócie, skúste NieR. Presvedčí vás o opaku. Čerešničkou na torte je, že aby ste mali kompletný príbeh, hru musíte dohrať päťkrát. A verte mi, to vôbec neznamená, že sa pri tom hraní budete nudiť.

Nioh

(Team Ninja)

PC, PS4

 

Nioh je akčné RPG s mechanikami podobnými sérii Dark Souls. Niekto by mohol povedať, že je to priam klon Dark Souls v inom prostredí. A aj keď v zásade by mal pravdu, Nioh je omnoho viac. Tak najprv prostredie. Feudálne Japonsko obsadené démonmi, s reálnymi historickými postavami v príbehu znie celkom dobre, nie? Ďalšou veľkou zmenou je systém lootu. V Dark Souls má každá zbraň a každý druh brnenia vopred určené miesto, kde sa dá získať, Nioh je omnoho podobnejší hrám ako Diablo. Vybavenia padá veľa, často a rôzne silného. Takisto súbojový systém je rýchlejší a pokiaľ ho ovládnete, s niektorými zbraňami môžete vytvoriť doslova tanec smrti. Nedajte sa ale mýliť, jednoduchý Nioh nie je, to vôbec nie. Takisto ako v Dark Souls, chyby znamenajú smrť. Bossovia sú rovnako tuhí a po ich porážke sa okamžite dostaví ten dôverne známy pocit zadosťučinenia.

Persona 5

(Atlus)

PS4

 

Persona je japonské RPG s dvoma pomerne osobitými hernými časťami. V tej prvej sa stávate japonským školákom a v niečom, čo sa podobá visual novele, robíte to, čo takí školáci väčšinou robia. Chodíte do školy, spoznávate nových ľudí, chodíte s kamarátmi do kina či na večeru… Zároveň týmto posilňujete takzvané social linky. Tie majú dva účely. Jednak vám rozprávajú príbeh daného charakteru, ktorý je zvyčajne celkom zaujímavý. Ale hlavne vám dovolia vytvárať lepšie Persony, teda démonov, ktorých používate v boji. A tu sa dostávame k druhej hernej časti. Dungeon crawling, v ktorom musíte postupne prejsť niekoľko dungeonov a poraziť ich bossa. Osobne som si sériu Persona pomenoval „Pokémon pre dospelých“. Skutočne súbojový systém Pokémonov trochu pripomína. Ťahové súboje zamerané najmä na využívanie elementálnych slabín, získavanie čoraz silnejších Persón a pomerne užitočné (de)buffy sú základom. Pridajte výbornú muziku, absolútne štýlové spracovanie užívateľského rozhrania (vážne, skúste si na YouTube pozrieť, ako v Persone vyzerá aj najobyčajnejšie menu) a máte kokteil, ktorý vás zabaví na 100 a viac hodín.

PlayerUnknown’s Battlegrounds

(PUBG Corporation)

PC, Xbox One

 

PUBG je hra, ktorá sa v takýchto zoznamoch pôvodne ani nemala nachádzať. Celý rok totiž strávila v Early Accesse, pričom oficiálne vyšla len tesne, dva týždne, pred koncom roka. Našťastie to vývojári stihli a najhranejšia hra roka na Steame môže sláviť úspech vo väčšine koncoročných ankiet. Treba priznať, že PUBG k úspechu dopomohli hlavne streameri – na twitch.tv ju svojho času hral takmer úplne každý. A to aj napriek tomu, že hra bola (a do istej miery ešte stále je) plná bugov a zlého sieťového kódu. Túto skutočnosť ale vyvažuje hrateľnosť. PUBG je tzv. Battle Royale hra (inšpirovaná rovnomenným filmom). Na začiatku hry zoskočí s padákom na opustený ostrov až 100 hráčov (prípadne tímov). Najprv potrebujú nazbierať zbrane, vybavenie a poriadny úkryt. Následne sa starajú o jediné – prežitie. Toto im, samozrejme, sťažujú ostatní hráči a takisto samotné prostredie. Obývateľná zóna ostrova sa totiž neustále zužuje, a tým hráčov núti ku konfliktom. Verte mi, len máločo sa vyrovná pocitu, keď ste v poslednej pätici hráčov a viete, že na to, aby ste vyhrali, potrebujete jediné. Zaistiť smrť ostatných. A pokiaľ sa vám skutočne podarí vyhrať, ste stratení. Ten pocit je totiž návykový ako droga…

Prey

(Arkane Studios)

PC, PS4, Xbox One

 

Prey je FPS od Arkane Studios, tvorcov série Dishonored. Mnohí z vývojárov v minulosti pracovali aj na hrách ako System Shock či Bioshock. A na Prey je to vidieť. Berie si to najlepšie zo všetkých týchto titulov a prináša nám výborný sci-fi survival horor s atmosférou ťaživou takmer ako v prvom Alienovi. Cieľ hry je pomerne jednoduchý. Nachádzate sa vo vesmírnej stanici Talos I, z ktorej potrebujete uniknúť. Problémy sú dva. Do častí kritických pre váš útek sa momentálne z viacerých dôvodov neviete dostať. No a prenasledujú vás mimozemšťania, takzvaní Typhon. V duchu Metroidvania titulov máte síce otvorený celý Talos, ale do viacerých úsekov sa nedokážete dostať. Musíte si zohnať nové vybavenie alebo schopnosti. Ako budete v hre postupovať, je viac-menej len na vás. Je veľa možností a autori vám nechávajú voľnú ruku. Či už zvolíte priamu konfrontáciu, pomalé zakrádanie či hackovanie počítačov, zaručene vás čaká atmosférická pecka, aká tu od dôb System Shocku nebola.

Pyre

(Supergiant Games)

PC, PS4

 

Supergiant Games môžete poznať ako tvorcov indie RPG hitov Bastion a Transistor. Pyre je ich najnovšou hrou, ktorá bola v záplave skvelých titulov minulý rok tak trochu neprávom prehliadaná. Je zároveň jediným zástupcom športových hier v tomto zozname. Áno, športových hier. Hoci je Pyre v jadre skôr RPG, súboje v tejto hre pripomínajú práve nejaké fantasy športové podujatie. V recenzii na IGN ich autor opísal ako kombináciu Doty, Rocket League a Transistoru. Ja viem, znie to šialene, na vytvorenie lepšej predstavy odporúčam pozrieť sa na YouTube. Pyre má navyše krásnu štylizovanú grafiku (viď video), perfektnú hudbu a pre autorov typický zaujímavý príbeh. Pokiaľ ste priaznivcami predošlých hier od Supergiant či len všeobecne hľadáte niečo netypické, niečo od skutočne indie autorov, pri Pyre určite nešliapnete vedľa.

Super Mario Odyssey

(Nintendo EPD)

Switch

 

Seriózne, existuje nejaká herná séria známejšia ako Super Mario? Nejaký charakter známejší ako samotný Mario? Dovolím si povedať, že nie. Úplne prvý Mario vyšiel v roku 1985 a teda je tu s nami už neuveriteľných 33 rokov. Má vôbec zmysel hovoriť, o čom táto hra je? Asi nie. Preto si len povedzme, či sa najnovší diel vydaril. Niečo by už mohol naznačiť aj fakt, že sa nachádza v tomto zozname. A vskutku, Nintendu sa opäť podarilo vydať jednu z najlepších hier roka. Je to prekvapivé, že po 33 rokoch im to stále vychádza. Ale čo sa dá robiť, kráľ skákačiek je späť a tentoraz s klobúkom, vďaka ktorému môžete ovládať nepriateľov! Znovu zachraňuje princeznú Peach z pazúrov zlého Bowsera, znovu kvôli tomu prechádzate niekoľko kráľovstiev, skáčete, riešite hádanky… A hlavne sa kráľovsky bavíte! Preto neváhajte, pokiaľ máte radi tento typ hier, Mario vám zaručí zábavu na dlhý čas.

A týmto sme sa dostali na koniec. Dúfam, že ste si niečo vybrali, skutočne som sa snažil obsiahnuť to najlepšie zo všetkých herných smerov. Pokiaľ si myslíte, že som nespomenul nejakú hru, ktorá tu jednoducho musí byť, určite napíšte do komentárov na Facebooku či tu na stránke. Na záver by som len rád povedal, že rok 2018 už teraz vyzerá, že bude na skvelé hry bohatý rovnako ako ten predošlý. Len v rámci prvých dvoch mesiacov vyšlo niekoľko hier, ktoré mnohí pasujú za možné hry roka! Monster Hunter: World a Celeste je dvojica horúcich kandidátov a za rohom už číhajú tituly ako nový God of War, Spider-Man či Red Dead Redemption 2. Tak chyťte ovládače, usaďte sa za svoju vybranú platformu a hrajte videohry!

„I am a gamer. Not because I don’t have a life, but because I choose to have many.“

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
5 × 17 =