Zvládli to podceňovaní Bohovia Egypta?

Po dlhých rokoch mieru a prosperity prišla zmena. Z hlbín púšte prišiel chaos a násilne si uzurpoval moc. Zástupcov dobra porazil a ľudstvo zrazil na kolená. Nastala doba temna. V ľuďoch ostala už len malá nádej na zmenu. Chaos totiž pohlcuje celý svet.
Gods_of_egypt05
(zdroj: Lionsgate)
Od filmu Gods of Egypt neboli príliš veľké očakávania. Fanúšikovia mýtov a legiend majú ešte v živej pamäti pokusy s gréckou mytológiou, ktoré sa skončili katastroficky. Začalo to remakom nesmrteľnej klasiky Clash of the Titans /2010/ a nepoučený z chýb, ktoré znechutili fanúšikov, Hollywood naservíroval tragické pokračovanie Wrath of the Titans /2012/. Úplnou katastrofou síce nebolo Immortals /2011/, ale diera do sveta sa tiež nekonala a mnohí ľudia si tieto tri vymenované filmy konštantne pletú. Nevýhodou egyptskej mytológie oproti tej gréckej je, že nie je až taká známa. Bežný divák pozná skôr Dia ako Ra, a podobné pravidlo platí aj na egyptské mýty vs. tie grécke. Na začiatku filmu sa však nekonala zdĺhavá exkurzia ako v múzeu, ktorá by pomaly a trpezlivo vysvetľovala kto je kto. Po minimalistickom úvode a krátkom defilé pár základných bohov, príbeh odštartoval a až do konca filmu mu bolo prakticky jedno, či je divák v obraze alebo nie. Z egyptských mýtov si vyďobával na oko zaujímavé pasáže a pálil ich po divákovi s kadenciou rotačného guľometu. Nechápete tento motív? Nevadí, o pár minút tu bude ďalší a v ňom sa možno už chytíte. Fanúšikovia mýtov si určite prídu na svoje, keďže tvorcovia sa ich nebáli veľkolepo reprodukovať, ale mám pocit, že niekedy išli až za hranu toho, čo je schopný štandardný mainstreamový divák spracovať. Človek, ktorý vyrastal na príbehu o Reovom súboji s Apopom, bude nadšený, ale zbytok populácie nebude rozumieť tomu, čo sleduje a bude si konštantne ťukať na čelo. Motívov je totiž naozaj kvantum a nie všetky boli vysvetlené dostatočne na to, aby si ich vychutnalo aj široké publikum. V tomto prípade platí, že menej by bolo možno viac.
4
(zdroj: Lionsgate)

 

Keď sa však na film pozrieme z hľadiska atribútov dobrodružného filmu, je to už o niečo lepšie. Základná linka, v ktorej sa nesúrodá dvojica vyberie na nebezpečnú cestu z miesta A do miesta B, aby po ceste prekonali kopu prekážok, zmazali vzájomné rozdiely a spoločne sa tak prebojovali k vytúženému cieľu, spĺňa svoj účel. Žiadne zbytočné filozofovanie a ani dramatické zvraty sa nekonajú. Príbehová kostra je priemer, ktorý ste už videli nespočetnekrát, vždy ale v inom kabáte. Dobre tu funguje aj akési rozprávkové odľahčenie a humor, a tak som bol v mnohých momentoch ochotný prehliadnuť logické chyby. Výhodou bolo, že sa bolo stále na čo pozerať. Žiadna potvora nedostala extrémny priestor a žiadne súboje trvajúce desiatky minút nečakajte. Hady, chrobáky, démoni, božstvá prichádzajú a odchádzajú ako na bežiacom páse a možno tým trochu trpí ich kvalita. Sú momenty, keď sú efekty skvelé a sú momenty, keď sa človek pozerá na detail kvalitný asi ako v 20 rokov starej počítačovej hre.

 

gods_of_egypt
(zdroj: Lionsgate)
Hlavné postavy sú sympatické a vzťahy medzi nimi fungujú v rámci priestoru, ktorý im bol daný, relatívne dobre. Zlodejíček Bek, klon herného princa z Perzie, sa skvele dopĺňa s Horusom, oslepeným bohom, ktorého obrali o korunu. Nikolaj Coster-Waldau je skrátka sympatický herec a aj s touto úlohou sa popasoval dobre. Všetkých ale s prehľadom zatieňuje Gerard Butler, ktorý hučí, seká a kope rovnako efektne ako v dobe, keď so svojou skupinkou statočných bránil Termopylský priesmyk. Skvelý bol aj Geoffrey Rush, ktorého určite poznáte ako kapitána Barbossu z Pirátov z Karibiku. V úlohe božského Ra predvádzal úžasné momenty, keď sa z pokrúteného starčeka stal nemilosrdnou obrannou líniou Egypta pred skazonosným monštrom.
12
(zdroj: Lionsgate)
Otázkou ostáva, či sa Alex Proyas úspešne vrátil po siedmich rokoch na scénu, alebo či skončí Gods of Egypt ako prepadák a bude to znamenať, že sa tak skoro k takémuto štedrému rozpočtu nedostane. Musím sa priznať, že som skôr pesimista. Ako rozprávková fantasy film funguje, ale neprináša nič navyše. Mytológia, ktorá mala byť tou pridanou hodnotou, môže ľudí skôr znechutiť ako fascinovať. Zažil som to priamo v kine, kde som v jednom momente v duchu tlieskal tvorcom za odvahu zrealizovať jeden zaujímavý nápad, ale diváci okolo len neveriacky krútili hlavami a nerozumeli, čo sa to pred nimi odohráva. Mať im to za zlé ale nemôžem, film ich na to dostatočne nepripravil. Gods of Egypt nemá šancu výraznejšie zaujať bežného diváka. Komerčný trhák to tiež asi nebude a tak je pravdepodobné, že sa film dostane maximálne do škatuľky pozerateľného priemeru.
 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

One thought on “Zvládli to podceňovaní Bohovia Egypta?

  • 27. februára 2016 at 1:08
    Permalink

    ja som sa na to troška aj tešil nakoľko tam hral môj obľúbený herec Gerard Butler ale pre mňa jedno veľké sklamanie, kde ma nemalo čo uchvátiť, potešiť po žiadnej stránke, plus na vrch triková stránka ako z nejakej béčkovej produkcie, tá bola strašne do oči bijúca, hlavne keď sa hlavný hrdinovia premieňali na bohov to bol fakt trikový otras, dávam 25%

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
22 ⁄ 1 =