Čitateľský mesačník XVII.

Čitateľský mesačník mal už veľakrát namále. Zažili sme momenty, keď bola skoro celá redakcia chorá, alebo nastali chvíle, keď sme boli všetci rozlietaní po svete. Niečo podobné sa nám stalo aj teraz. Veľké životné kroky a rozhodnutia, cesty na festivaly cez celé Slovensko alebo šialené pracovné termíny vedia byť obrovským žrútom času. Už to vyzeralo tak, že to prvý raz od vzniku mesačníka nedáme, ale prišlo jednoznačné vyhlásenie. Efken zdvihla našu zástavu a s úvodom prísahy americkej pošty na perách odmietla neúspech. Ani sneh, ani dážď, ani teplo nezastavia poštárov, tak prečo by mali nás? A tak ho tu máte. Doručili sme vám už náš sedemnásty mesačník plný knižných a komiksových nápadov, odporúčaní a inšpirácie. Takže sa pohodlne usaďte, cesta do fantázie začína.

Mark E. Pocha

(Autor knih Krajina Kanibalov, Kontakt, Na dušičky zomrieš)

Carlton Mellick III: Strašidelná vagína (Carcosa, 2018)

Áno, prosím, sem s tým a na striebornom podnose! Názov knihy niekoho odstraší, inému bude sladkým prísľubom; a to si píšte, že nosný americký autor žánru bizarro tu dodal na stôl absolútnu chuťovku. V knihe je okrem ústrednej novely prítomná poviedka Porno v srpnu a poviedka Fantastické orgie – obidve vydarené; tá prvá mnohonásobne ocenená, tá druhá úplne šialená…

Samotná novelka Strašidelná vagína je o mladom páriku, ktorý zažíva krízu: z vagíny slečny sa totiž ozývajú tajomné zvuky! A tak sa jej priateľ vydá na púť dovnútra (áno, dovnútra), aby preskúmal, či jej naozaj straší vo veži, teda, ehm, chcem povedať vo vagíne. Je to svižne napísané, vzťahy medzi postavami sú uveriteľné a užijete si predovšetkým zmes absurdných, ale konzistentne podaných nápadov. A z toho, čo hlavný hrdina objaví „na druhom konci tunela“, sa vám slušne zatočí hlava…

Knihu si môžete kúpiť napríklad na Martinuse.

Efken

(Multiverzum)

Paper Girls (Image, 2015 -)

Spočiatku som netušila, čo od Paper Girls očakávať, no som človek, ktorý ide (aj) po obálkach, a táto ma hneď zaujala, povedala som si teda – prečo nie. Myslela som, že motív mi je jasný už z názvu komiksu, ale bola som na veľkom omyle. Po krátkom vstupe do tohto sveta sa roztočilo nezastaviteľné koleso WTF momentov. Ale dobrých. Z niečoho, od čoho som čakala ľahkú teen soap operu, sa znenazdajky vykľul zbesilý a chaotický vír a jeden prekvapivý a dramatický moment striedal druhý.

Čo ma prekvapilo najviac – je to značne žánrová vec. Sci-fi? Jasné. Prímes fantasy? Môže byť. Horor? Tak toho si dievčatá užijú dosť. Pre štvoricu tínedžeriek to malo byť len jedno z klasických nepríjemných pracovných rán, no zmenilo sa na inváziu mimozemšťanov a strieľanie rodičov, a miznutie obyvateľov, a sériu naozaj mnohých, mnohých nevysvetlených momentov. Takže pokiaľ prvá kniha Paper Girls niečo dokázala, tak totálne zaujať a namotať, pretože ja chcem čím skôr vedieť, čo mali všetky tie veci znamenať. A našťastie sa mi oplatil aj výber komiksu podľa obálky – tento patrí k jedným z najkrajších v mojej knižnici, tak farebne, ako aj kresbou.

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

Sensej

(ilustrátor, komiksový kreslič)

Warren Ellis, Declan Shalvey Moon Knight, Vol. 1: From the Dead (Marvel, 2014)

Moon Knight bol pre mňa vždy veľkou záhadou. Vlastne som o ňom nevedel absolútne nič, okrem toho, že David Finch ho na obálkach a pin-upoch dokázal vyobraziť neskutočne brutálne a že bol inšpirovaný egyptskou mytológiou, inak som sa nad ním nepozastavoval. Proste len ďalší superhrdina s plášťom à la Batman. Až dokým som pri doplnkovom štúdiu komiksového média nenarazil na video, ktoré opisovalo tvorbu dobrého akčného komiksu. A ako príkladová štúdia bol samotný Moon Knight od Ellisa. Musím povedať, že odvtedy som ho nepustil z hlavy a pri najbližšej vhodnej príležitosti som ani na chvíľu neváhal a vyskúšal som ho „na vlastné oči“.

Povedať, že týchto šesť nezávislých príbehov o bývalom žoldnierovi, ktorý bol vzkriesený egyptským bohom mesiaca a momentálne narušenom ochrancovi všetkých, ktorí cestujú v noci, ma vyviedlo z omylu, by bolo slabé. Scenár a kresba idú ruka v ruke, zbytočne sa nesústreďujú na vysvetľovanie, no aj tak poskytnú dostatok informácií, aby ste si z útržkov poskladali rozštiepenú personu, ktorou je Moon Knight. V jednej chvíli sa prebíja budovou, podobne ako Old Boy, v druhej vstupuje do nočných môr. Myslím, že autori dokonale zachytili ten pocit, keď človek zaspáva a nedokáže rozlíšiť, čo je realita a čo sen. Ešte musím vyzdvihnúť Shalveyho prácu s panelovaním a akciou. Je prehľadná, úderná, má rytmus, jednoducho radosť čítať.

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Bookdepository.

Ivan Kučera

(Multiverzum, autor hororových kníh Kozí ľudia, Obchádza nás temnota)

G. Rosinski, J. Van Hamme – Thorgal: Strážkyně klíčů (Egmont, 2018)

Strážkyňa kľúčov sa odohráva po Vlčici, na ktorej konci sa Thorgalovi a Aarici narodila dcéra. Thorgalovci sa vrátia k Vikingom, avšak už čoskoro je Thorgal zavraždený svojím dvojníkom a vrah chce s pomocou 12-chápadlového hada Nidhogga vyvolať chaos vo vštekých dimenziách a paralelných svetoch. Asi vám to takto v jednej vete môže znieť WTF, ale nebojte sa, je to pohodička.

Strážkyňa kľúčov nadväzuje na legendárny (môj asi najobľúbenejší) album, na kultové Dieťa z hviezd (resp. na Kov, ktorý neexistoval, ktorý vyšiel v rámci práve Dieťaťa z hviezd). Vtedy sa Thorgal, ešte ako malý chlapec, vydal na cestu so statočným trpaslíkom Tjahzim. Mal mu pomôcť oslobodiť jeho národ spod krutej nadvlády démonického megahada Nidhogga. V Strážkyni kľúčov sa stretávame nielen s obľúbeným Tjahzim, ale aj s jeho kráľom Ivaldirom, Nidhoggom a hadonetopiermi + vraciame sa na povedomé miesta, ktorého Thorgal ako dieťa navštívil. Nostalgia.

Thorgal si vždy myslel, že to, čo ako malý zažil, bol skôr sen než skutočnosť. Aspoň tak je to prezentované. Preto prekvapí jeho suchá reakcia, keď ako dospelý stretne „neexistujúceho“ Tjahziho. Rovnako otázna po stránke vnútornej štruktúry príbehu je absentujúca rozlúčka s ním. A keď už je Nidhogg tak strašne nesmrteľný a vie na seba brať podobu iných bytostí, prečo sa nepremenil na Thorgala a nezašiel si po „pás“ sám? A tiež som nepochopil Thorgalovo koncové rozhodnutie. Proste len tak odísť… Kam? Za kým? Na strane druhej po tom, čím všetkým si v minulosti (aj v tomto zošite) prešiel, sa mu nečudujem. Našťastie samotná Strážkyňa je kočka a v rámci celého zošita sa pohybuje komplet nahá. Raz darmo, európsky komiks.

Komiks si môžete kúpiť napríklad vo Funtasticu.

Pooomberka

(fanúšička Multiverza)

Rogue & Gambit #1 – 5 (Marvel, 2018)

Je jedno, či vás dej vášho obľúbeného príbehu prevedie vesmírom, či so svojimi obľúbenými hrdinami pomáhate zachraňovať svet, alebo len potichu fandíte mladíkovi v spandexe, lásku nájdete všade. „If time is a circle then everything happens at once“ – tak znie hlavné motto novej uzavrenej päťdielnej série Rogue & Gambit. Lovestory plná zvratov týchto dvoch postáv začala už v roku 1990, keď sa Remy LeBeau priplietol k X-Menom vďaka Búrke, a trvá dodnes. Medzi X-Menmi sa odohráva veľa ľúbostných príbehov, spomeniem len Kitty a Pietra, T’challu a Ororo či Scota (ehmmm…myslím Logana) s Jean. Mňa vždy najviac priťahovala osudovosť práve Gambita a Rogue.

Len fakt, že anti-hrdina, akým je Gambit, sa rozhodne zmeniť kvôli žene, ktorú miluje, a pritom jej dotyk by ho mohol zabiť – proste čistý masochizmus. Na ostrov Paraiso chodia mutantské páry riešiť svoje partnerské problémy, no nejak sa odtiaľ už nevracajú. Úloha Rogue a Gambita je zdanlivo jednoduchá, preveriť, kde nastala chyba. Čo sa však stane, keď vás s vašou bývalou láskou pošlú na partnerské sedenia? Nájdete stratený plameň? Pozabíjate sa už v lietadle? Zo všetkého trošku. Príbeh série Rogue & Gambit by sa dal nazvať aj akousi rekapituláciou ich vzťahu. Odkazy prepletené celým dejom príbehu vo mne ako fanúšičke vyvolávali pocity nostalgie, no rovnako novým čitateľom pomôžu spoznať ich príbeh. Vrelo odporúčam!

Komiks si môžete kúpiť napríklad na Comixology.

IntrOvert

(Multiverzum)

Rick and Morty Presents: The Vindicators #1 (Oni Press, 2018 -)

Je pravda, že scenáristi Dan Harmon a Justin Roiland ohlásili, že sa dočkáme ďalších 70 epizód seriálu Rick and Morty, otázkou však ostáva kedy?! Áno, seriál nakoniec dobehol aj mňa a až na prvé epizódy si ma nakoniec získal. Preto som si čakanie na 4. sériu skrátil komiksom Rick and Morty Presents: The Vindicators #1. Ústrednú dvojicu predstavovať nemusím a verím, že rovnako ani tím superhrdinov The Vindicators. Strážcov nestrážených, ako si radi hovoria, prinútia okolnosti a hrozba mocného záporáka požiadať o pomoc samotného Ricka a Mortyho.

Tu na nás čaká spanilá jazda naprieč rôznymi univerzami a realitami. To, prečo tak strašne milujeme seriál, je dokonale odtlačené aj v komikse. Keďže však komiks vyšiel počas narastajúcej reklamnej kampane filmu Avengers: Infinity War, autori sa ani len nesnažili vyhnúť kopčeniu lebo zosmiešňovaniu tohto filmu či jeho obsahu. Preto sme sa napríklad miesto Infinity Stones dočkali Infinity Balls! Všadeprítomný humor či návrat obľúbených vedľajších postav zo seriálu (Death Stalkers, Pickle Rick či Scary Terry) zapríčinilo, že som sa od komiksu nedokázal odtrhnúť a zhltol ho na počkanie. Príbeh je, samozrejme, ukončený a pôsobí skôr ako uzavretá epizóda než on-going séria. Pokračovania sa dočkáme už 20. júna!

Komiks je dostupný napríklad na Amazone.

Drackula

(Multiverzum)

Mech Cadet Yu (Boom!, 2017 -)

Hneď na úvod sa musím priznať, že nemám nejako extra rád ani mangu a ani anime. Nieže by som ich vyslovene neznášal, ale skôr sa im vyhnem, ak môžem. Nie je to tak dávno, čo som znechutene pozeral pokračovanie svojho obľúbeného filmu Pacific Rim. A pravdepodobne to bolo toto znechutenie, ktoré ma inšpirovalo k načatiu série Mech Cadet Yu. A neodradilo ma ani na prvý pohľad trochu manga vyznenie. To znechutenie bolo totiž veľmi veľké a fakt som ho potreboval niečím prebiť. Tak prečo neskúsiť komiks o robotoch a ich detských pilotoch?

V pravidelných intervaloch jedného roka prichádzajú na Zem obrovský roboti. Nikto nevie prečo a odkiaľ, ale prišli, aby nám pomáhali. Okrem nich totiž začali z oblohy prichádzať aj nebezpečné tvory menom Sharg a vďaka robotom Zem odolala. Aktuálne panuje mier a Shargovia sa už roky neukázali. Roboti ale stále prichádzajú a vyberajú si svojich pilotov z množstva kadetov prestížnej Sky Corps Academy, kde sa len tí najlepší z najlepších učia všetko, čo je o robotoch známe. Nie všetci však dostanú svojho robota. Je to veľmi ojedinelá pocta. Yu o nej len sníva. Je síce súčasťou školy, avšak iba ako upratovač a terč všeobecného posmechu. Ale to sa čoskoro zmení.

Mech Cadet Yu nie je náročné čítanie. Skôr ide o štandardný príbeh „from zero to hero“ o obrovských robotoch a mimozemšťanoch, ktorí by radi kolonizovali Zem. Napriek výraznému klišé a napriek jednoduchosti príbehu ma táto séria neskutočne baví. Je priamočiara, akčná a milá v tom najpozitívnejšom zmysle slova. Ak si chcete tiež napraviť chuť po zbabranom Pacific Rim 2 a bavia vás možno trochu naivní hrdinovia, bitky robotov a úskoky mimožemštanov, je Mech Cadet Yu skvelá voľba.

Zo série už vyšlo osem zošitov, ktoré sú dostupné napríklad na Comixology. Prvý story arc nedávno vyšiel aj ako TPB a je k dispozícii na Bookdepository.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 8 =