Čitateľský mesačník XXXVI.

Čitateľský mesačník je späť! Po krátkej prestávke sa na scénu vracia vaša obľúbená rubrika. Však uznajte, kedy, ak nie na začiatku marca – mesiaca knihy? Celkovo už 36. číslo opäť demonštruje, že sa snažíme prinášať čítanie aktuálne, ako napríklad knižný Zaklínač, ale aj rôznorodé. V nasledujúcich riadkoch sa môžete stretnúť napríklad s domácim komiksom, fantasy sériou a knižným dokumentom. A keďže čitateľský mesačník je rubrika zameraná na odporúčanie si zaujímavého čítania, nedá sa mi nespomenúť Fantasy knižnú výzvu, ktorá už naplno beží.

Jane Blake

(prorocker.sk)

Zaklínač I.: Poslední přání – Andrzej Sapkowski (Leonardo, 2011)

Geralt z Rivie od prvých napísaných slov jeho príbehu zažíval mnoho etáp popularity. Vyústilo to napríklad do filmu (2001) a seriálu (2002) čisto z poľskej produkcie pod názvom Wiedzmin. Samozrejme, nechýba nespočet počítačových hier pod titulom Witcher. A minulý rok tento fenomén opäť priviedol na televízne obrazovky Netflix kratučkým seriálovým spracovaním. Ale ja som sa vrátila na počiatok, ku knihám. Stalo sa tak práve aj vďaka netflixovému spracovaniu vedmáka, ktoré malo pukliny a niektoré súvislosti mi celkom nedochádzali hlavne kvôli zmesi pozliepanej dejom viacerých kníh.

Lenže ja tu teraz nejdem písať o seriáli. Nie. Ani o hre. Namiesto toho mám nachystaných pár slov k úvodnej časti knižnej ságy nesúcej názov Poslední přání. Ten zrejme úzko súvisí s posledným Geraltovým dobrodružstvom, ktoré autor opísal v danej knihe, spojeným s vypustením divokého džina z hlinenej amfory nájdenej zaklínačovým kamarátom bardom Marigoldom (v českej verzii Marigoldom, no keby ste siahli po originálnej, poľskej, našli by ste ho tam ako Jaskiera).

Dielo je rozdelené na kratšie úseky, ktoré sú poprepájané líniou tiahnúcou sa celou knihou, pričom väčšia časť sa odohráva v prítomnosti a zvyšok je iba rozprávanie v retrospektíve. V podstate ide o súbor poviedok o dobrodružstvách Geralta z Rivie, bielovlasého zaklínača známeho aj ako biely vlk. Pre neznalých pojmov, zaklínači sú mutanti, pôvodne ľudia, ktorí prešli istými zmenami ľudskej podstaty a vycvičili ich na boj s príšerami rôzneho druhu. Samozrejme, nezabíjajú zadarmo. Fungujú na princípe žoldnierov. Za určitý poplatok pomáhajú tým, čo si ich najmú, s baziliškami, bruxami, kikimorami, strigami a rôznymi inými druhmi väčšinou mágiou stvorených bytostí. A práve popisov Geraltových dobrodružstiev pri bojoch s netvormi sa týkajú všetky poviedky.

Zaklínač je rozhodne niečo pre každého milovníka kvalitnej fantasy plnej bojov, nadprirodzených bytostí, ale aj nejakých tých zaláskovaných eskapád a vtipných situácií, o ktoré rozhodne nie je núdza. Ja osobne som Poslední přání doslova zhltla.

Knihu Zaklínač – Poslední přání si môžete kúpiť napríklad vo Funtastiku.

Janka „Casion“ Kolenová

(Fantasy knihy, blogerka)

Všetky tie svety – Juraj Čorba, Dávid Marcin (Slovart, 2019)

Grafická novela Všetky tie svety je skvelým dielom dvojice slovenských umelcov, ktorí sa spojili a vytvorili sci-fi príbeh z budúcnosti. Zavedú nás do vyspelého sveta s technologickým pokrokom a umelou inteligenciou. Ako to už býva, vždy sa nájdu odporcovia a tentoraz má hnutie antitechnologistov silný hlas. Pod vedením tajomného Helia, ktorý šíri svoje učenie cez sociálne siete, narastajú nepokoje vo virtuálnom aj reálnom svete. Priorita je jasná – vypátrať, kto sa za Heliom skrýva. Táto úloha pripadne dvojici agentov – On a Ona sa pustia do pátrania iba s malými čriepkami informácií.

Okrem toho, že je príbeh výborne nakreslený a čierno-biele ilustrácie spôsobia vysoký zážitok z čítania, je zaujímavý aj samotný námet. Čitateľ sa možno veľa nedozvie, viacero informácií je podaných náznakom, ale práve to je výhodou – musíme trošku rozmýšľať. Nemáme všetko naservírované na zlatom podnose, veľa sa vysvetlí až úplne na záver a niečo sa nevysvetlí vôbec. Dáva to priestor našej fantázii a možno aj práve preto si knihu prečítame ešte raz.
Či už patríte medzi fanúšikov komiksov alebo nie, Všetky tie svety vám rozhodne majú čo ponúknuť.

Komiks Všetky tie svety si môžete zakúpiť napríklad vo Funtastiku.

 

Drackula

(Multiverzum)

Road of Bones – Rich Douek – Alex Cormack (IDW, 2019)

V 50. rokoch boli sibírske gulagy v Sovietskom zväze zhmotnením pekla. V tej dobe nebolo treba veľa, aby sa tam človek dostal. Roman Morozov povedal vtip o Stalinovi a jednosmerný lístok na miesto, kde sa stráca ľudská dôstojnosť a kde sa bojuje o život, dostal okamžite. Nádej na útek bola minimálna, ale spolu s dvomi spoluväzňami sa o to Roman aj tak pokúsil. Nikto ich neprenasledoval, nikto po nich nestrieľal, stovky kilometrov zamrznutej divočiny boli jednoduchšie a bez jedla zaručovali prakticky istú smrť.

Ak by Road of Bones bol len komiks o úteku z väzenia, pravdepodobne by fungoval aj tak. Roman si však do gulagu doniesol aj legendu, ktorú počul v detstve a ktorej verila celá jeho rodina. Príbehu to dáva jemný nadprirodzený element a aj keď je otázne, či ho príbeh potreboval, určite ho spestril. Do príbehu veľmi nezasahuje a tak je otázne, či ide naozaj o niečo mimo náš svet, alebo či Romanovi len jednoducho preplo.

Zvraty ako také sú vcelku predvídateľné, ale keď nastanú, čitateľa aj tak prekvapia. Všetko je explicitné, krvavé a surovné, takže komiks určite nie je pre slabšie povahy. Utečenci sú nútení robiť veci, ktoré si síce situácia vyžadovala, ale morálne boli ďaleko za čiarou.

Road of Bones kombinuje horor, historickú výpoveď o  šialenej ére a ruský folklór a všetko to mixuje v boji o prežitie, kde sa nemysliteľné stáva jedinou možnosťou, ako ísť ďalej. Ide o jednohubku, ktorú určite zhltnete a po prečítaní vám ešte chvíľku bude chodiť mráz po chrbte.

Komiks Road of Bones si môžete zakúpiť napríklad na Bookdepository.

Jan Drbušek

(Fantasy knihy)

Old Earth – Nick Kyme (Games Workshop, 2018)

Old Earth aneb v budoucnu pravděpodobně přeloženo jako “Stará Země” je v pořadí oficiálně 47. knihou série Horova kacířství (Horus Heresy), která popisuje příběhy ze světa Warhammeru 40 000, konkrétně z historie v 31. tisíciletí. Tehdy se Great Crusade (Velká křížová výprava?), vedená za sjednocením všech lidí v galaxii pod vládou Císaře lidstva, poněkud zvrtla a jeden z Císařových primarchů, vlastně ten nejlepší, s titulem Vojevůdce, podlehne korupci Chaosu a strhne polovinu primarchů s sebou. No, pokud neznáte WH40k, tak vám ta troška informací stejně moc nepomůže. xD

Stará Země pokračuje v příběhu vzkříšeného Vulkána, jednoho z loajálních primarchů, který se probere v sopce na svém domovském světě s talismanem, který vytvořil, ale nepamatuje si to, a s nutkáním dostat se na Terru aneb Zemi. I když by se rád opět zúčastnil bojů s Horem, tajemné poslání je silnější, a proto shromáždí hrstku svých synů, legionářů Astartes, které znáte spíše jako vesmírné mariňáky, a vydá se na cestu plnou nástrah a nečekaných překážek.

Mezitím Vulkánova legie Salamandři, která byla Horovou zradou roztříštěna spolu s Havraní gardou a Železnými rukami, pokračuje v guerillové válce s Horovými silami, ale tato aliance z nutnosti se začíná pomalu rozpadat. Příchod jednoho z údajně mrtvých primarchů, Vulkána, jejich boj zkomplikuje a před Vulkána samotného staví další dilema.

Stará Země je jedna z těch kvalitnějších knih Horova kacířství a jelikož bude trvat minimálně pár let, než se překladatelé k této knize dostanou, můžete si ji přečíst v angličtině stejně jako já.

Knihu Old Earth nájdete v ponuke Bookdepository.

Filip „Tayshren“ Darida

(Multiverzum)

Krev, pot a pixely – Jason Schreier (Host, 2019)

Krev, pot a pixely je vo svojej podstate dokumentom. Knižným dokumentom, ktorý na základe rozhovorov s vývojármi mapuje príbeh vzniku desiatich známych videohier. Od menších titulov ako Shovel Knight, cez obrovské komerčné úspechy ako Zaklínač 3, až po zlyhania, ktoré nikdy nevyšli ako Star Wars 1313. Každá táto hra má za sebou dlhý príbeh, ktorého vyrozprávanie stojí za to. Keď už pre nič iné, tak aby sa hráči dozvedeli, že tvorba hier nie je v žiadnom prípade jednoduchá a vydanie hotovej hry je takmer zázrakom.

Na zadnej strane obalu je napísané, že “Dokončit hru je pro hráče výzva. Pro vývojáře peklo.” Tento leitmotív sa opakuje pri všetkých desiatich hrách v knihe a mám pocit, že aj pri 99% ostatných titulov. Každý vývojársky tím riešil iné problémy, ale nakoniec sa s nimi popasovali všetci rovnako. Obetovali viac času, viac ľudí, viac peňazí. Stohodinové pracovné týždne, dokonca prespávanie v kanceláriách, aby sa zbytočne nestrácal čas dochádzaním do práce. Toto všetko a ešte viac musia herní vývojári riešiť pri dokončovaní hier aj niekoľko mesiacov v kuse.

Pri čítaní sa mi občas zdalo, že to celé funguje spôsobom “Zúfalí ľudia robia zúfalé rozhodnutia a nakoniec im to vyjde (alebo aj nie)”. Kniha prináša svedectvo o tom, koľko ľudí doslova trpelo kvôli tomu, aby sme si mohli sadnúť za obľúbenú hernú platformu a hrať najnovšiu hernú pecku. A podľa mňa je dôležité, aby hráči vedeli aj toto. Možno po prečítaní tejto knihy trochu prižmúria oko, keď im nabudúce kabát vlajúci vo vetre prejde cez textúru steny. Alebo keď sa ich kôň omylom objaví na streche najbližšieho domu.

Ešte musím technicky dodať, že pokiaľ nemáte problémy s angličtinou, odporúčam prečítať si knihu radšej v originále. Pri českom preklade sa prekladateľ očividne dosť natrápil s herným slangom, ktorý je samozrejme všadeprítomný a niekoľkokrát sa mi stalo, že som si vetu musel v hlave preložiť do angličtiny, aby som pochopil, čo tým básnik chcel povedať. Pokiaľ ale angličtinou nevládnete, príliš sa s tým netrápte a choďte aj do českej verzie. Ak ste fanúšikom videohier, jednoznačne to stojí za to.

Krev, pot a pixely nájdete napríklad na Martinuse.

Liborius

(Multiverzum)

Gilliameska – Terry Gilliam (Yota, 2017)

Terry Gilliam své předposmrtné memoáry (jak s humorem sobě vlastním označil svůj životopis) naplnil hravostí, barvami, příhodami i zasněnými úvahami nad pozlátkem Hollywoodu a filmového průmyslu všeobecně. Prolétl své mládí a studia, začátky kariéry, film po filmu i celou etapu, kterou prožil s Monty Pythony. Umí se trefit do ostatních, ale udělat si i legraci ze sebe. Možná i proto se jeho vzpomínání čte tak snadno.

A bohatá obrazová příloha plná nejen fotek, ale i jeho ilustrací a skic, potěší každého jeho fanouška. Ať už preferuje Létající cirkus, Monty Pythonovské filmy, nebo třeba 12 opic, či Barona Prášila. A nemusíte patřit ani k těm skalním. Pokud jste do teď toto humorné CV míjeli, najděte si na něj čas. Zvláště teď po nedávném odchodu Gilliamova parťáka Terryho Jonese je milé si připomenout hravost a fantastickou radost, kterou kolem sebe tento „britský Američan“ (spolu s lidmi, se kterými spolupracoval) šíří.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad v Martinuse.

 

 

 

Ktorý z uvedených titulov by ste si prečítali?

Ukáž výsledky

Loading ... Loading ...

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 × 26 =