Kapitola 2. Temný rytier (2008)
Niektorých nemotivujú peniaze. Proste chcú vidieť svet v plameňoch.
Kým v jednotke si Nolan vybral netypických Batmanových sokov, v strede trilógie si slávnejšieho vybrať azda už ani nemohol. Neexistuje ikonickejší Batmanov protivník ako legendárny maniak Joker.
Priestor vedľajšieho grázla obsadil Aaron Eckhart ako Harvey Dent. Prerod v statočného muža, do ktorého Gotham vkladal nádeje, v šialeného diabla, ktorý nie je o nič lepší ako Joker, tvorí kostru rozprávania. Je pre dej kľúčový, zásadný. Premena hrdinu na psychopata je o to smutnejšia, že to bola zrejme posledná možnosť, prostredníctvom ktorej mal Bruce Wayne šancu prestať byť Batmanom a boj za spravodlivosť prenechať mužom bez masiek a kostýmov. Práve preto dáva logiku Batmanovo finálne rozhodnutie, keď zo seba – s tichým súhlasom Jima Gordona – urobí štvanú zver. Musí to spraviť, aby dal mestu nádej. V minulosti sa Harvey objavil u nenávideného Joela Schumachera. Konkrétne v Batman navždy, kde ho stelesnil Tommy Lee Jones. Vidieť ste ho však už mohli v Burtonovej jednotke, vtedy si ho zahral Afroameričan Billy Dee Williams, Lando zo Star Wars.
Keď zazneli prvé správy o tom, že rolu Jokera po legendárnom Jackovi Nicholsonovi preberie mladý Austrálčan Heath Ledger, všetci ostali v šoku. Niektorí údajne dokonca upadli do bdelej kómy. Heath mal síce na konte oscarovú nomináciu za romancu Skrotená hora a hral syna Billyho Boba Thorntona v kontroverznom Plese príšer. Napriek tomu bol časťou publika vnímaný ako bezstarostná, nie príliš zaujímavá, ešte značne nevycválaná a nevybúrená hviezdička z menej náročných titulov (Patriot, Príbeh o rytierovi, Pojedač hriechov, Casanova). Každý znudene mával rukou nad informáciami prenikajúcimi z nakrúcania o tom, ako sa Heath do úlohy ponoril a že nás v kinách čaká niečo, čo sme ešte nevideli. Pre mňa ide o oveľa vydarenejšie spracovanie kultovej postavy a hoci si Nicholsonov prínos do témy vážim, po tom, čo predviedol Heath, netúžim viac vidieť Jackovu verziu. Dobre to zhrnul Michael Caine, ktorý Nicholsonovho Jokera prirovnal k bláznivému strýkovi, ktorý si robí prču na narodeninovej oslave vašej mamy, kým Heathov Joker je psychopatický masový vrah.
Kde sa vzal Joker? Utiekol na konci Batman začína z Arkhamu? Môže byť, ale pravdu má skôr Jim Gordon. „My máme zbrane. Zločinci majú lepšie. A vy lietate nad mestom v maske. Čo príde po vás?“ Batmanova prítomnosť do mesta skrátka láka stále väčších magorov. Joker sa k svojmu zrodu v priebehu deja viackrát vyjadrí a je len na vás, ktorej verzii uveríte. Realisticky znie každá, ale rovnako môže byť každá klamstvom. V záhadnosti tejto postavy je jej najväčšia sila. Tu sa Nolan inšpiroval bravúrnym komiksom Kameňák, ktorý hovorí o pointe vzťahu Batmana a Jokera. Nie sú to typickí nepriatelia. Navzájom akoby sa potrebovali, aby vyvažovali povahové a iné črty toho druhého. Joker Batmana nechce zabiť a ani Batman Jokera.
Herci sú ešte vyladenejší, než v jednotke. Bale, Caine a Freeman sú super. Novinkou je Eric Roberts ako mafiánsky boss. Nolan v trilógii rád siahal po zabudnutých béčkových hercoch. Minule to bol Rutger Hauer, teraz Eric, Tommy ´Tiny´ Lister a William Fichtner. V trojke prišiel rad na Matthewa Modinea, ktorý zomrel so cťou, v uniforme.
Heath Ledger sa ponoril do rozvrátenej osobnosti tak hlboko, až ho to zabilo. Za svoj výkon získal posmrtného Oscara, no jeho najbližší (a fanúšikovia) by určite boli radšej, ak by dnes žil a žiadnu sošku by nemal. Joker je presne taký, aký mal byť. Neodhadnuteľný. Neovládateľný. Vychudnutý pošuk v extravagantných kostýmoch. Nezaujímajú ho moc ani peniaze. Možno trochu sláva, ale skôr vykoľajenie systému z jeho bežných noriem. Zachvátenie sveta plameňmi neistoty. Chce rozpútať neprehľadný chaos. Bravúrne jeho podstatu vystihuje mrazivý monológ Alfréda, spomínajúceho na svoju vojnovú minulosť. Prečo to robí? Len tak. A čo ste urobili? Zapálili sme džungľu. Keď už sme pri Oscaroch, Temný rytier si odniesol ešte sošku za najlepší strih zvuku. Na ďalších šiestich bol nominovaný.
Ťažko povedať, ako by dopadla trojka, ak by Heath nezomrel. Nolan priznal, že Jokera chcel umiestniť aj do nej, ale nešpecifikoval, či do veľkej úlohy, alebo malo ísť skôr o cameo. Dosť pochybujem, že by Joker v trojke strávil na plátne toľko času (alebo viac) ako v dvojke. Nakoniec to však dopadlo tak, ako to dopadlo. Pre postavu je to možno lepšie. Joker prežil, do noci sa ozýval jeho psychopatický rehot, a skončil v Arkhame. Nikdy nezmizol z Batmanovho života. Vždy vo vzduchu visela hrozba jeho úteku. Je to magor, ktorý síce tvrdí, že nikdy nič neplánuje, ale pravdou je, že v priebehu dvojky naplánoval VŠETKO.
Heath zomrel po tom, ako stihol nakrútiť všetky svoje scény. Čiže sa neopakovala situácia z Gladiátora alebo Vrany, v ktorých herci umierali uprostred nakrúcania a potom režiséri museli šialenými spôsobmi zachraňovať situáciu. Mimochodom, viete, v ktorej scéne sa objavil bez mejkapu? Nebudem vás urážať, viem, že viete. Ale vedeli ste, že okrem TEJ scény je tam ešte jedna? V reštaurácii, kam Harvey pozval Rachel (a následne sa objavil Bruce s frajerkou a spojil stoly), sedí Heath pri susednom stole s nejakou ženou. Záber trvá sekundu, možno dve. Ťažko povedať, či je to Nolanov fór a nič to neznamená (a ide tým pádom o cameo HERCA, nie postavy) alebo je to odlíčený Joker a jeho prítomnosť v reštaurácii je súčasťou plánu. Osobne by som tipoval skôr na to, že ide o fór, pretože hoci je záber skutočne kratučký a odohráva sa pri slabom osvetlení, nezdá sa mi, že by mal Heath na tvári výrazné jazvy, také typické pre Jokera.
Akcii dominuje intenzívny prepad automobilovej kolóny, do ktorej Batman prvý raz v rámci série zapojí batmotorku. Ide zrejme o najlepšiu akčnú scénu filmu, ktorá sa zároveň môže zaradiť medzi najluxusnejšie filmové autonaháňačky (Skala, T2, Bullittov prípad, Jasné nebezpečenstvo, Pravdivé lži, Mission: Impossible 3). S takým rozpočtom (o 35 miliónov viac, než koľko stála jednotka) sa ani niet čomu čudovať. Ozaj, v jednom z úvodných akčných okamihov uvidíme už-nie-doktora Cranea; Cillian Murphy mal podobné žartovné cameo v trojke.
Mínusy? Miestami zlý strih. Jokerov trik s ceruzkou som pochopil až na tretí raz (manželka na prvý, je to zvláštne). Alebo scéna z oslavy, na ktorú vtrhne Joker so svojou bandou a Batman „zrazu“ stojí uprostred miestnosti. Ako sa tam tak nepozorovane dostal? Ale tak OK, predsa len ten mystický výcvik u Ra´s Al Ghula… Nikdy sa mi bohvieako nepáčilo „sonarovo-trajektové“ finále, hoci viem, čo ním chcel Nolan povedať o nás, o ľuďoch, o spoločnosti, o dobrých a o zlých, o údajne civilizovaných, ktorí sú schopní páchať strašné veci, a o zločincoch, ktorí paradoxne majú viac morálky ako tí prví. Nenadchli ma ani postavy umierajúce mimo plátna (Lau, Gambol, Maroni). A nie je úplne jasné, či bolo v pláne blafovanie s Gordonovou smrťou, alebo „to“ Jimovi napadlo až presne v tej chvíli, ako zaznel prvý výstrel.
Hoci má Temný rytier povesť bravúrneho filmu a mnohí ho pokladajú za najlepší komiksový film (dokonca poznám takých, ktorí ho považujú za jeden z najlepších filmov bez ohľadu na žáner), ja sa priznám, že napriek tomu, že ide všeobecne o vyladenejší a lepší film, než akým je Batman začína (a pojednáva o vážnejších veciach), Batman začína sa mi predsa len páčil o kúsok viac.
Je to však práve Temný rytier, ktorý Batmana umiestňuje do širšieho kontextu, napr. ho nezastavia hranice, a keď treba, prenasleduje zločinca až do Hongkongu (čo v komiksoch robí pomerne bežne, no vo filmoch je vždy spätý s Gothamom).
Nolan sa na poli komiksovom inšpiroval tak v jednotke, ako v dvojke už spomínaným Dlhým Halloweenom. Ten totiž nehovorí iba o Batmanovom boji s mafiou, ale i o tragickom zrode „Bieleho rytiera“. V Dlhom Halloweene taktiež zaznela už spomínaná pozoruhodná myšlienka, že Batmanova prítomnosť v meste paradoxne do Gothamu zločincov skôr priťahuje, než odstrašuje. Dokonca je to ešte horšie, pretože predtým to boli „len“ normálni mafiáni, od ktorých ste aspoň vedeli, čo máte čakať, po príchode Batmana na scénu sa na nej objavujú psychotické kalibre á la Joker.
Batman svoj príbeh započal prvým filmom Batman začína zavŕšil treťou časťou trilógie s názvom Návrat temného rytiera.
Autor článku a sériálu Batman podľa Nolana: Ivan „tron“ Kučera
Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.