Game of Thrones : The Bells

Veľké finále je konečne tu, no prv, ako sa boj o Železný trón dostane k svojmu koncu, si pre nás tvorcovia Game of Thrones pripravili posledný veľký zvrat – dejový aj charakterový. David Benioff a D. B. Weiss boli pri jednom z najslávnejších, najúspešnejších a nepochybne najveľkolepejších seriálových dobrodružstiev histórie od roku 2006, keď prvý z nich nabral odvahu a zatelefonoval G. R. R. Martinovi. Ten im pri ich neskoršom stretnutí položil veľmi jednoduchú otázku – kto je matka Jona Snowa? A ich odpoveď ho uistila, že sú tí správni, aby sa jeho veľkolepej ságy A Song of Ice and Fire ujali.

Už prvé epizódy ukázali, že si Martin zvolil dobre a svoju reputáciu si obaja hlavní tvorcovia seriáli udržiavali neskutočne dlho. Kolísať to začalo až v momentoch, keď sa už nemohli opierať o celé napísané knihy, keďže oni sami Martina predbehli. Scenár tak museli tvoriť len na podklade informácií, ktoré od autora predlohy dostali, čo sa zákonite prejavilo v kvalite výsledku. Žiadna z doterajších sezón však nezožala toľko kritiky ako tá posledná a žiaden diel toľko, ako ten s názvom The Bells. Až to dokonca viedlo k petícii o remaku celej 8. série.

Ale poďme k tejto zmieňovanej epizóde. V jej úvodných titulkoch nastala zmena v King’s Landing, kde sa väčšina časti odohráva. Na hradbách si totižto môžeme všimnúť balisty pripravené zostreliť posledného draka, ktorý Daenerys zostal – Drogona. O ich efektívnosti nemôžeme mať pochyby, keďže sme videli, ako hravo si poradili s jeho bratom Rhaegalom.

Samotná epizóda začína pri Varysovi. Ten sa drží svojho plánu zosadiť dračiu kráľovnú prv, než bude neskoro. Je totiž asi jediný, kto si uvedomuje riziká jej podivného správania od okamihu, keď porazili Night Kinga. V úvodnej scéne ho vidíme písať list, v ktorom hovorí o Jonovi Snowovi, ej kej ej Aegonovi Targaryenovi, ako o pravom nasledovníkovi Železného trónu. Na stole potom vidíme niekoľko už zapečatených lístočkov, ktoré sa zrejme snaží rozoslať lordom do celého Westerosu podobne, ako to kedysi urobil Ned, keď sa dozvedel pravdu o Cerseiných deťoch. V tom momente za ním prichádza jedna z jeho „little birds“, vtáčikov, väčšinou detí, ktoré ešte odjakživa využíval ako svoju predlženú ruku. Z ich rozhovoru sa zdá, že sa Daenerys snaží otráviť, čo by bola asi najjednoduchšia možnosť, ako sa jej zbaviť a nenapáchať pri tom obrovské škody.

V nasledujúcej scénke už vidíme na Dragonstone prichádzať Jona Snowa. Varys sa ho pokúša presvedčiť, aby uplatnil svoj nárok na trón a odôvodňuje to nevyspytateľnosťou Targaryenov a obavami z nevyspytateľného správania Daenerys. Ako totiž hovorí staré porekadlo, ždy, keď sa narodí Targaryen, bohovia si hodia mincou a celý svet zadrží dych v čakaní, ako dopadne. Presne také totiž boli dejiny ich takmer 300-ročnej vlády, plné veľkých panovníkov a šialencov.

Jon to však rezolútne odmietne a Varys má zarobené na svoj koniec. Celé to totiž sleduje Tyrion, ktorý všetko poslušne nahlási svojej kráľovnej. Tá už pritom tuší zradu, i keď ju vidí ináč ako Tyrion a za zradcu považuje práve Jona, ktorý napriek jej naliehaniu povedal pravdu o svojom pôvode Aryi a najmä Sanse. A pri tom všetko obviňuje aj samotného Tyriona, že to práve on prezradil Varysovi bez jej súhlasu. Za všetkým pritom vidí Sansin zámer.

Nato sa vraciame k Varysovi, ktorého vyrušia pri písaní ďalšieho listu. Ten síce ešte stihne spáliť, no už je neskoro a Grey Worm ho odvedie na miesto, kde ho Daenerys následne odsúdi na smrť. Varys sa ešte stihne rozlúčiť s Tyrionom, ktorý sa mu prizná, že ho udal, a vysloví nádej, že sa vo svojej mienke o Daenerys mýli. O chvíľu neskôr zahynie v Drogonových plameňoch.

Nasleduje rozhovor medzi Daenerys a Jonom, ktorému vyčíta jeho „zradu“ a opäť vinu hádže najmä na Sansu. Jon jej opakuje, že nikdy nechcel trón a že len ona bude navždy jeho kráľovnou. Zdá sa však, že odkedy sa dozvedel o svojom pôvode, nič viac medzi nimi nechce. A keď ju odmietne, Daenerys vyhlási, že bude vládnuť strachom.

Neskôr sa ju Tyrion snaží presvedčiť, aby predsa len bola k obyvateľom King’s Landing milosrdná, no Dany si vlastnú milosrdnosť predstavuje trochu inak. V Cersei vidí tyrana a pritom si sama neuvedomuje, že sa jedným, ešte desivejším, sama stáva. Tyrion ju ešte presviedča, aby zastavila útok v momente, keď sa v meste rozozvučia zvony. Následne sa dozvedá, že vojaci v tábore zajali jeho brata Jaimeho.

Tyrion sa ho rozhodne vyslobodiť, aj keď vie, že ho to zrejme bude stáť život. Chce to však spraviť, pretože Jaime bol jediný, kto ho nikdy nepovažoval za monštrum a navyše je to jediná nádej, že sa Cersei vzdá a za obeť nepadnú desaťtisíce nevinných ľudí. Celá scénka je veľmi dojemná, no nezaobišla sa minimálne bez jedného logického nedostatku, keď Jaime hovorí, že mu na obyčajných ľuďoch nikdy nezáležalo. Minimálne dvakrát totiž konal v úplnom rozpore s týmto jeho veľmi jasným tvrdením – prvý raz, keď zabil Mad Kinga, aby nevypálil celé mesto divokým ohňom, a druhý, keď sa vydal na Sever bojovať proti armáde mŕtvych. Tyrion napokon využije dieťa, ktoré s ním čaká Cersei. Jaime tak súhlasí, pričom do mesta ho nemá prepašovať nik iný ako Davos Seaworth.

V ďalšej scénke to už všetko začína. Železné loďstvo pod vedením Eurona Greyjoya je už pripravené a rovnako tak balisty na hradbách mesta. V meste je však chaos, všetci sa pripravujú na veľký boj – vojaci i obyvatelia, ktorí sa snažia skryť. Dovnútra však vchádza Arya a Sandor a rovnako tak Jaime, ktorý sa snaží dostať do Red Keep, kým nebude neskoro. A Golden Company medzitým pochoduje pred mestské hradby, kde sa už oproti ním zhromažďuje armáda Sever, Nepoškvrnených a Dothrakov pod vedením Jona Snowa. Tyrion ešte stihne Jonovi povedať, aby sa jeho vojsko vzdalo v prípade, že započuje biť mestské zvony. Aj Cersei je zdá sa pripravená a obrane mesta zrejme nadovšetko verí.

Zrazu vidíme uvideného Eurona hľadiaceho do slnka, kde sa mu čosi nezdá. Samozrejme, vidí veľmi vzdialenú siluetu približujúceho sa draka a na ňom Daenerys. Loďstvo po ňom začne okamžite páliť, no Daenerys tentoraz vie, čo robí, mierenie im sťažuje pohľad do ostrého slnka a keď je už drak nízko nad hladinou, je neskoro. Drogon začne s ničením flotily, lode vybuchujú jedna po druhej, balisty sa nestíhajú otáčať a zamieriť. O chvíľu je zničené celé loďstvo vrátane Euronovej lode Silence, i keď jej kapitánovi sa podarí zachrániť.

Daenerys však už mieri k hradbám. Najprv k ním letí nízko nad hladinou, no po prvej salve vystúpi do výšky a kým sa vojakom podarí opäť nabiť a zamieriť, ohnivá skaza si už prichádza aj po nich. Jedno po druhom sú obranné stanovištia a s nimi jediná obrana proti drakovi ničené.

Nato sa vraciame k dvom armádam stojacím proti sebe. Zrazu však čosi začujú a než stihne Harry Strickland akokoľvek zareagovať, vrhne sa na nich skaza zozadu, Drogonove plamene rozbijú bránu a časť hradieb a s ňou pokántria niekoľko oddielov Golden Company. Jej veliteľ je zrazený z koňa a keď vidí rútiacu sa armádu na mesto, dáva sa na útek, no nájde si ho Grey Wormov oštep a padá mŕtvy k zemi. Golden Company veľa vody v King’s Landing veru nenamútila.

Lannisterovskí vojaci v meste padajú pod náporom Dothrakov a zvyšku armády ako muchy. Cersei si musí uvedomovať, že prehrala, no rozhodne sa neustúpiť. Zvony nebijú a hradby mesta sú ďalej ničené Drogonom. Qyburn ju presviedča, že je najvyšší čas vzdať sa a ujsť, no ona sama o tom nechce ani počuť, verí, že Red Keep nepadne.

Jon, Grey Worm, Davos a veľká časť vojska už kráča ulicami mesta a zastaví sa pred zvyškom Lannisterovskej armády. Ani jedna strana však zatiaľ neútočí a Tyrion dúfa, že čoskoro zaznejú zvony. Jaime sa medzitým snaží dostať k Cersei tajnou cestou.

Daenerys sa s Drogonom na jednej z bášt, kde chvíľu vyčkáva. Ľudia pred ňou sú plní hrôzy a zrazu sa dívame, ako Lannisterovskí vojaci zhadzujú meče a vzdávajú sa. Ľudia začínajú volať, aby zvonili na zvony, no Cersei odmieta vydať rozkaz.

Zvony sa však napokon rozozvučia a my sme svedkami najkrajšieho happy endu. Všetko končí priam romanticky, Daenerys dá ľuďom slobodu, Cersei medzitým uniká s Jaimem a z Jona sa stáva poslušný oddaný svojej dračej kráľovnej.

Teda, jedine žeby nie. Našej milej dračej kráľovnej totižto prepne v bedni. Ináč sa to nedá opísať. A začína ozajstný masaker. S Drogonom sa vrhá najprv k Red Keep a my môžeme vidieť záber na mesto, na ktoré dopadá tieň dračích krídel. Takmer rovnaký výjav, aký kedysi videl Bran v jednej zo svojich vízií. Napokon sa však rozhodne cestou všetko spáliť. Naozaj všetko. A všetkých. Lannisterovskí vojaci sú zhrození, Jon je zhrozený, Davos je zhrozený, Tyrion je zhrozený a Grey Worm je prepnutý rovnako ako jeho kráľovná. Do odzbrojených protivníkov vrhne svoj oštep a spúšťa ďalší masaker. Prvýkrát mi bolo lannisterských vojakov naozaj ľúto.

Celú tú skazu sleduje Cersei. V meste sa to medzitým zmení na totálnu skazu, útočníci znásilňujú ženy, zabíjajú deti a Jon sám konečne pochopil, že tá jeho milá kráľovná je skutočne prepnutá.

Tá sa už medzitým s Drogonom vrhá na Red Keep a ničí jej veže, hradby, rúca veľkolepé sály, páli nevinných ľudí na uhoľ. Jaimemu sa medzitým podarilo dostať k tajnému vchodu do Red Keep, no tam ho nachádza veľkohubý Euron a strhne sa medzi nimi súboj. Jaime je takmer porazený, Euron ho niekoľkokrát bodne, no napokon zvíťazí, a Euron zomiera s blaženým pocitom, že slávnemu Jaimemu Lannisterovi zasadil smrteľnú ranu.

Qyburnovi sa konečne podarí presvedčiť Cersei, aby sa ukryla v Maegorovej pevnosti. Jeho kráľovná si už so slzami na tvári uvedomuje, že prehrala a pohľad na horiace mesto, v ktorom medzitým vybuchujú zásoby divokého ohňa hovorí za všetko.

Sandor a Arya sa medzitým dostanú na nádvorie s mapu Westerosu, ktorú dala Cersei namaľovať na konci 7. sezóny. Tam Clegane presvedčí svoju malú kamošku, že Cersei je už aj tak najskôr mŕtva a že najlepšie bude, ak z tejto skazy ujde, aby tam nemusela zahynúť aj ona. On má však iný zámer. Stále naňho totiž čaká jeho milý braček, Hora. Arya sa mu pri ich rozlúčke ešte poďakuje. Nebyť Sandora, ktorý sa jej kedysi ujal, už dávno by zrejme nebola medzi živými.

Časť Cerseinej stráže medzitým zavalia padajúce steny. Ju a Qyburna zachráni vlastným telom Hora. Keď vstanú, nachádza ich práve Sandor. Ten sa najprv hravo preseká cez troch zostávajúcich strážcov, aby konečne stál zoči-voči mužovi, ktorého nenávidí najviac. Cersei s Qyburnom sa síce Horu snažia zastaviť, no ten bez mihnutia oka zabije vlastného stvoriteľa a samotná Cersei radšej odkráča do bezpečia. A Cleganbowl sa môže začať.

Najprv mu Sandor z hlavy zrazí helmu a my sa konečne môžeme pokochať tou peknou tváričkou frankensteinovho monštra. Cersei sa medzitým konečne stretáva s Jaimem, opäť v nádvorí s mapou. Sandorovi sa podarí svojho brata Gregora odzbrojiť a prebodnúť, no až v tom okamihu si uvedomí, aký súper proti nemu stojí. Hora už totiž dávno nie je živý človek. Nech s ním Qyburn po jeho zápase s Oberynom Martellom urobil čokoľvek, spravilo to z neho skutočné, takmer neporaziteľné monštrum. Meč zo seba vytiahne ako nič, zhodí zo seba zbytočný pancier a vykročí k Sandorovi.

Arya medzitým uteká do bezpečia, no to akoby nikde v meste nejestvovalo. Skaza totiž pokračuje a Daenerys páli všetkých a všetko. Utrpenie, skaza a smrť v plameňoch a pod troskami budov sú všade. A Arya je prvý raz bezradná a bezmocná. Ani v bitke armádou mŕtvych to nebolo také zlé. Takmer ju udupe utekajúci dav, no zachráni ju akási žena. Na Sandora zas dopadajú ťažké päste Hory. Ten sa mu pokúsi vytlačiť oči z jamiek, no Sandor mu prebodne mozog, čo ho aspoň na chvíľu paralyzuje, no nezabije. A keď to Sandor vidí, rozhodne sa jeho život ukončiť tak, že ním prevalí už poničenú stenu a obaja padajú pod múry Red Keep, do trosiek a dračieho plameňa.

Vraciame sa k Jonovi, ktorý len pasívne sleduje prebiehajúcu skazu. Zasunie Longlaw a nariadi ústup z mesta. Arya je celá od prachu, popola a krvi, dusí sa a len so šťastím unikne pred padajúcou vežou. Pokúsi sa ešte zachrániť skrývajúcich sa ľudí, no mnohých z nich zabijú Dothrakovia a tých, ktorí prežijú, spáli Drogonov oheň.

Cersei s Jaimem sa medzitým konečne blížia k svojej únikovej ceste, no tá je zatarasená popadanými troskami. Šanca na útek už nejestvuje a oni si uvedomia, že sú to ich posledné chvíle nažive. Umierajú v objatí, pod padajúcimi stenami pevnosti. Predpokladám, že aj mnohí tí, ktorí si ešte donedávna priali Cerseinu smrť, v tomto momente začali zmýšľať inak.

Na mesto padá popol a prach, všade je mŕtvolné ticho, do ktorého vstáva Arya, ktorá si práve prešla najväčšou hrôzou vo svojom živote. Tá Arya, ktorá nemal nikdy z ničoho strach, dokonca ani z armády Night Kinga, je teraz vydesená a bezmocná. Okolo seba vidí horiace trosky a spálené mŕtvoly zasypané popolom. A zrazu k nej dorazí biely kôň, podľa všetkého ten istý, na ktorom ešte na začiatku bitky sedel Harry Strickland. Vysadne naň a odcvála z tejto desivej skazy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
13 − 10 =