Brightburn : Z Kryptonu priletel psychopat

Alternatívne verzie známych príbehov sú v komikse úplne bežné. Marvel má na tieto účely sériu What if? a napríklad DC rieši iné varianty príbehov v imprinte Elseworlds. Mohli sme sa tak dozvedieť napríklad to, aký by bol Dr. Strange, ak by ho vycvičil Dormammu, alebo čo by sa stalo, ak by Superman pristál v Sovietskom zväze a nie v Amerike. A práve iná verzia Supermana sa stala námetom pre film Brightburn, ktorý sa pohral s myšlienkou, že sa z mimozemšťana vyrastajúceho na farme nestane skautík, ale egoistické krvilačné monštrum.

Príbeh o tom, ako Superman dorazil na Zem je notoricky známy. Vesmírna loď dopadne na farmu v americkom zapadákove a pár, ktorý nemôže mať deti, sa ho rozhodne ujať. Túto pasáž Brightburn vcelku elegantne preskočil, respektíve tento úvod vybavil za pár minút. Dianie sa začne v momente, keď sa už príbeh Clarka Kenta a Brandona Breyera rozchádza. Brandon si uvedomuje svoju silu. Zisťuje, že ak niečo nechce, skrátka to nemusí urobiť. A že ak chce pozornosť, môže si ju vynútiť. Žiadne kecy o tom, že s veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť. Lákavejšia je myšlienka na ovládnutie sveta.

Ak by som mal Brightburn hodnotiť čisto z hororového pohľadu, asi by skončil niekde vo vodách šedého priemeru. Trpí totiž asi všetkými neduhmi tohto žánra, respektíve priemernej hororovej produkcie. Postavy sa správajú nelogicky, často sú v úlohe štatistov a niektoré ich vyjadrenia a postoje sú prazvláštne. Scenáristické kľučky a zlepšováky sú často dôkazom istej nemohúcnosti, rovnako ako dejové diery a neschopnosť jednoducho prejsť z bodu A do bodu B. Vyzerá to na základe predošlých riadkov zle? Určite áno, ak sa však do celého diania zapojí nadprirodzený, respektíve superhrdinský element, nemusí to byť na zahodenie.

Film jednoznačne stojí a padá na postave Brandona a, samozrejme, aj na uveriteľnosti Jacksona A. Dunna v tejto úlohe. A mladému Dunnovi táto úloha naozaj sadla. Donedávna skôr seriálový herec, ktorý sa na chvíľku objavil aj Avengers: Endgame, ako 12-ročná verzia Scotta Langa, odviedol naozaj dobrú robotu. Brandon je chalan, ktorý ledva zvláda nástrahy puberty a má množstvo otázok. Neskôr k tomu pribudnú aj otázky ohľadom jeho pôvodu a jeho schopností, avšak žiadne vnútorné psychologické súboje nečakajte. Brandon má relatívne rýchlo vo všetkom jasno a má v pláne využiť svoje schopnosti tak, ako pokladá za vhodné. Veľmi mi, najmä v druhej polovici filmu, pripomínal Omena z roku 1976. Damienovi tam našepkávala jeho satanská podstata, u Brandona je to jeho mimozemský pôvod, ktorý o slobode a demokracii asi ešte nepočul.

Tak ako si Brandon stále viac uvedomuje svoje schopnosti, graduje násilie, ktoré pácha. A aj tu je istá narážka na superhrdinskú predlohu, keďže väčšinu zla pácha výhradne v maske. Tvorcovia sa nebáli ísť za hranu, a tak sú niektoré scény naozaj krvavé a neboja sa nepríjemných detailov. Občas najmä v týchto momentoch zlyháva logika, respektíve anatómia, avšak vo výsledku to neprekáža a želaný efekt znechutenia sa zaručene dostaví. Oceňujem aj drobné detaily, keď napríklad pri maximálnej deštrukcii neprenáša Brandon svoju nezraniteľnosť aj na svoje oblečenie a podobne.

Vo výsledku máme teda tuctový hororový film, ktorý je ale zaujímavo okorenený mladým, zlým Supermanom. Tak, ako pri niektorých žánrovkách krútime hlavou nad nesmrteľnosťou hlavného záporáka, tu sú nám pravidlá hry jasné hneď od začiatku. A keďže my vieme, ale nikto v Brandonovom okolí nie, občas to vytvára naozaj úsmevnú interakciu. Oceňujem tiež záver, ktorý nám síce dal návnadu, ale potom ju vyhodil von oknom, takže je tu aj isté prekvapenie. Ak teda patríte medzi fanúšikov komiksu, určite si druhý celovečerný film režiséra Davida Yaroveskeho nenechajte ujsť. Produkčne na Brightburn dohliadal James Gunn a jeho vplyv je jednoznačne cítiť.

Komiksy so Supermanom si zakúpite tu!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 − 10 =